Автор Тема: Въпрос относно раздел "Търговия".  (Прочетена 13778 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Активен Добри

• Старо куче
  • Публикации: 1067
  • често подпийнал
Въпрос относно раздел "Търговия".
« -: 01 Август, 2018, 22:29:56 »
Само членове и дарители ли могат да създават теми там? Разбирам че целта е да се ограничат темите тип олх-ко чудо, но не разбирам защо и всички останали трябва да са ограничени по този начин. Под всички останали визирам хора които не сме членове от вчера, и колкото и личния ми принос да е нищожен, все си мисля, че би трябвало да имам правото да мога да продам нож, в ножарски форум.  :nabira:

Неактивен Force

• Член на сдружението
  • Управителен съвет
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 775
  • диагностициран
« Отговор #1 -: 01 Август, 2018, 22:32:58 »
На този въпрос беше отговорено още преди месец и половина.

Активен Добри

• Старо куче
  • Публикации: 1067
  • често подпийнал
« Отговор #2 -: 01 Август, 2018, 23:00:47 »
Ясно, благодаря. Копирам коментара, случайно някой друг ако се интересува.

"Ще направим група "Дарители" и там ще членуват тези, които не искат или
не могат да са членове на сдружението. В плтежното към банката трябва
да напишете "Дарение" и никнейма си във форума. Така ще имате необходимите
права за форума. Сумата пак ще бъде 12 лв. за година, а сега 6 лв. до края на годината."

Активен angel

• Старо куче
  • Публикации: 456
  • диагностициран
« Отговор #3 -: 07 Август, 2018, 11:59:03 »
Гледам подраздела магазини си е отключен.

Неактивен Force

• Член на сдружението
  • Управителен съвет
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #4 -: 07 Август, 2018, 12:18:11 »
Той винаги е бил отключен.

Неактивен Me4ka

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 634
  • ursus cosmatos
« Отговор #5 -: 07 Август, 2018, 13:48:07 »
Моето питане е дали неплатил форумна такса потребител,
може да поддържа публикувана преди влизането в сила на новото правило обява
и ако може, то какви промени или допълнения може да прави ?

Поздрави,

Неактивен Marcinkov

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 3635
« Отговор #6 -: 07 Август, 2018, 13:58:58 »
Просто пускаш най-скъпия си нож за подарък с томбола и си ок. *palec*

Неактивен Force

• Член на сдружението
  • Управителен съвет
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #7 -: 07 Август, 2018, 15:12:18 »
Моето питане е дали неплатил форумна такса потребител,
може да поддържа публикувана преди влизането в сила на новото правило обява
и ако може, то какви промени или допълнения може да прави ?

Поздрави,

Може да продължи да публикува нови съобщения в съществуващата тема,
докото темата се изчерпа и закрие.

Неактивен Force

• Член на сдружението
  • Управителен съвет
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #8 -: 15 Август, 2018, 11:38:51 »
Пускам съобщение към всички, които имат стари теми в раздел "Търговия",
те ще могат да ги използват до 31.08.2018 г. След това всички стари теми ще бъдат
закрити.

victork

• Гост
« Отговор #9 -: 15 Август, 2018, 13:57:21 »
Ще започна с уточнението, че аз лично не съм засегнат от това ново ограничение, тъй като досега не съм пускал нож в продажба. И ще добавя, че мнението ми е лично мое, но все пак ще го споделя с риск да бъда нападнат, обруган и отлъчен от форума, братството и ножоманията като цяло. И все пак...

Решението да ограничите пускането на обяви от хора, които не са членове на Сдружението или дарители е крайно погрешно за мен. Да, разбирам, че форума си е ваш и решенията са си ваши... И да, очаквам реакции от рода на "като не ти харесва, има и други форуми" или "не можеш ли да дариш тези парички".

Бих казал следното... Да, бих дарил тези (и повече) парички, но просто нямам нужното физическо време за това към момента. И ако ги даря, то няма да е заради опцията да публикувам обяви. А ще е заради каузата като цяло. Както вече казах, досега не съм публикувал обява за продажба. Но с това решение просто ограничавате свободната търговия тук и мисля, че вече се усеща намаления брой нови обяви в съответния раздел. Ще се усети още повече след изтриването на темите в края на месеца. Ако някой колега е решил да продаде своето Ганзо за 30 лв, тъй като желае да си вземе Плъх или Колд Стийл, надали ще хукне към банката за да стане дарител само заради една обява. Ефектът, който ще се постигне е един единствен, а той е... По-малко на брой нови обяви тук и повече такива по другите ножарски форуми.

Но, да... Решенията ги вземате вие, както казах само споделям лично мнение. И нека анатемосването започне... сега!

:nabira:

Неактивен Глокая куздра

• Прохождащ
  • **
  • Публикации: 81
  • диагностициран
« Отговор #10 -: 15 Август, 2018, 15:06:01 »
Ще започна с уточнението, че аз лично не съм засегнат от това ново ограничение, тъй като досега не съм пускал нож в продажба. И ще добавя, че мнението ми е лично мое, но все пак ще го споделя с риск да бъда нападнат, обруган и отлъчен от форума, братството и ножоманията като цяло. И все пак...

Решението да ограничите пускането на обяви от хора, които не са членове на Сдружението или дарители е крайно погрешно за мен. Да, разбирам, че форума си е ваш и решенията са си ваши... И да, очаквам реакции от рода на "като не ти харесва, има и други форуми" или "не можеш ли да дариш тези парички".
Поздравления! Най-после някой трябваше да извика "Царят е гол!" *palec*

Ако някой колега е решил да продаде своето Ганзо за 30 лв, тъй като желае да си вземе Плъх или Колд Стийл, надали ще хукне към банката за да стане дарител само заради една обява. Ефектът, който ще се постигне е един единствен, а той е... По-малко на брой нови обяви тук и повече такива по другите ножарски форуми.

Дори няма нужда да ходи в други форуми. Достатъчно е да пусне обявата в "продавалника" и да добави пост с линк към нея в "Добри оферти" :)

Ще споделя и аз своето лично мнение по въпроса. При това - в далеч не толкова смекчена форма като колегата. Поемайки същите рискове...

И аз нямам публикации в раздел "Продажби". И не мисля да имам. Заменям хартия за стомана, обратното не ме интересува. Това, което не ми допада в идеята за платените привилегии е, че цялата инициатива започна с една, не особено меко казано, опашата лъжа:

Цитат
Всеки знае, че функционирането и поддръжката на един форум изискват съответните разходи.
Винаги колегите и най-верните на форума потребители са откликвали и са помагали
безрезервно с една-единствена мотивация и цел: мястото, в което те се чувстват приятно и са
намерили сродни характери и интереси...
.....
Какво може да предложи на членовете сдружение “BLADEFORUM.BG” срещу
Вашето дарение, членски внос и др.?
На първо място, вътрешно удовлетворение, че с тази сума се подпомага каузата за
подобряване на средата и развитието на форума/сдружението...

Какво в цитата не е вярно ли? Частта за разходите. Името на домейна "bladeforum.bg" струва 58.75 лева годишно (цена на регистратора). Хостингът, който се използва в момента - 66 лева годишно (цена на host.bg). Общо да го закръглим на 125 лева. В края на всяка страница във форума виждаме три банера. Цена под 50 лева на месец за банер в специализиран форум няма никъде в България. Да допуснем, че нашите домакини от добро сърце и в изблик на алтруизъм са решили да таксуват тримата рекламодатели пет пъти по-евтино - по 10 лева на месец. Това прави 360 лева годишно. Сума, достатъчна за хостинг с 10 пъти по-голямо пространство (т.е. с 10 пъти по-голяма допустима резолюция на снимките, качвани от потребителите) плюс остатък от 90 лв за едно юнашко напиване на Нова година  :D

Някой може да ми възрази, че форумът има и други разходи. И какви са те? От създаването му се използва версия на софтуера от 2011 г., която никога до момента не е ъпгрейдвана. Единствените две промени са:
 - добавяне на икони, направени напълно безплатно от член на форума;
 - ограничаване на функционалността чрез забрана за редактиране на старите мнения. Въпреки че отдавна съществува достъпно решение - липса на такава забрана и запазване на всички стари версии на всяко мнение. Както е реализирано примерно в kaldata.com/forums от 2013 година насам.

До момента има общо 80 регистрирани дарители и членове на сдружението. Това означава - 960 лева годишно. Интересно ми е, по какъв начин тази сума ще "подпомогне каузата за подобряване на средата и развитието на форума"? ;)
Глокая куздра штеко будланула бокра и кудрячит бокрёнка.

Неактивен Force

• Член на сдружението
  • Управителен съвет
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #11 -: 15 Август, 2018, 15:21:09 »
Няма да се обяснявам на никой, но само някои уточнения.
Как разбра колко струва хостинга? Ако беше прочел още малко
щеше да си доста по-близко. Кой от хората с банери ти сподели
колко плаща? Това е единственото включване по тази тема.
« Последна редакция: 15 Август, 2018, 15:29:32 от Force »

Неактивен Marcinkov

• Дарител
  • Старо куче
  • *
« Отговор #12 -: 15 Август, 2018, 15:34:28 »
Аз единственото което знам е, че форума не е ОЛХ и никой не длъжен да купува или продава в него. Относно таксата за дарение и произтичащите от това права за продажба в форума мнението ми е че, колкото е положително, толкова и не е.

victork

• Гост
« Отговор #13 -: 15 Август, 2018, 15:50:23 »
...
Единствените две промени са:
 - добавяне на икони, направени напълно безплатно от член на форума;
...

Всъщност иконите ги рисувах аз, просто защото исках да са с логото на форума, но това не е от значение ;)

Колега @Force, в допълнение ще кажа, че дълги години съм се занимавал с уеб програмиране и дизайн и нещата са точно както ги е описал колегата по-горе като цени... Всеки може да види годишната такса за БГ домейн, както и цените за хостинг услуги в superhosting.bg
Именно там за пример най-базовата хостинг услуга е 81.00 лв на година и е напълно достатъчна за нуждите на този или подобни форуми (говоря като дисково пространство и трафик).

Колега @Marchinkov, както казах... Очаквах отговори от сорта на "има и други форуми" (в този случай е перефразирано на "има и ОLX"), но по тази логика нека се затрие раздел "Търговия" и оставим нещата да се случват в OLX?

Само едно уточнение... Форумът си ползва актуална версия (2.0.15), която е последната и е от тази година (23.03.2018). Това 2011 е някакви copyright глупости. Но да, въпросният форумен скрипт е напълно безплатен и Open Source.

Всъщност не искам да правя разбор на средствата, които се дават. Не мога да не спомена, че самата администрация, поддръжка, редактиране, са все неща, които отнемат време и се правят доброволно от админите тук. Администрирал съм форуми и имам идея как се случва. И все пак... Моят пост бе конкретно за ограничаването в раздел "Търговия", което за мен е по-скоро стъпка назад, в грешната посока.

Това са мойте 2 с'тинки :nabira:
« Последна редакция: 15 Август, 2018, 16:07:39 от BuKToP »

Неактивен bully

• просто човек
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1253
  • диагностициран
« Отговор #14 -: 15 Август, 2018, 15:51:00 »
А някой дали се замисли за далеч по-прагматичните неща като твърде неприятния риск от проверка от данъчни, като установят, че по личната ти сметка  за форумни артикули-календари, ножове, фланелки, инициативи и т.н. се е е събрала една прилична  сума за няколко години, от стотици физически лица какво ще им се обясняваш тогава ?  ;) И  че няма никакви нелегални дейности и нямаш сестра.  ;) Или покриването на разходите за резервирани стаи по хотели на форумни сбирки, когато десетина човека не са дошли и някой трябва да поеме масрафа, както се е случвало с много други неща примерно. Така че демократичния ред е хубаво нещо, но   в който и да е ред има точна сметка, дето трябва да се плаща рано или късно. ;)
Доброто без меч в ръката служи на злото.
Този, който правилно посочва  моите грешки е мой учител. Този, който правилно оценява моите  постъпки е мой  приятел. Този, който ме  ласкае е  мой враг. /Сун Цзъ/

Неактивен POCEH KOCEB

• наблюдател
  • Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1218
« Отговор #15 -: 15 Август, 2018, 15:53:23 »
...Интересно ми е, по какъв начин тази сума ще "подпомогне каузата за подобряване на средата и развитието на форума"? ;)
Най-малкото ще има повече средства за форумни инициативи, да не говориме, че с хора които участват с парите си се съобразяват повече от тези които не цакат.
По въпроса как ще си използват събраните средства е още рано да се приказва. Хубаво е, че има въпроси и няма нищо лошо когато се пита както го е направил колегата Виктор,
просто не е много умно да се правят сметки на някой, чиито разходи не се знаят а се предпоплагат. Нивото на един платен форум винаги е по-високо от това на друг, факт е.
Ако човек иска да получи някаква качествена услуга е по-добре да си цака от колкото да мине метър,
 все едно да ми кажеш, че не искаш нож от по-скъпа стомана щото можеш и с китайските ментета да минеш. Тея пари дето ги събират са нищо за хора с нашата болест,
 нека да им дадем малко време да се види какво ще правят с тях и тогава да ревеме. В края на краищата всеки гласува с парите си...
Μολων λαβε !

Неактивен Глокая куздра

• Прохождащ
  • **
  • Публикации: 81
  • диагностициран
« Отговор #16 -: 15 Август, 2018, 15:55:25 »
Как разбра колко струва хостинга?
Ориентирах се по максимално допустимия размер на прикачените изображения:

Позволени файлови типове: doc, gif, jpg, mpg, pdf, png, txt, zip, rar, mp4, jpeg, tif, djvu, djv, xls, odt
Ограничения: 10 брой на файлове, максимална големина на файл 500KB
Това позволява формАта на форума :)

При хостинг план с цена 5.50 лева на месец и размер на дисковото пространство 15 GB това означава 30 000 снимки годишно. Или - по 82 снимки на ден. Впечатленията ми са, че във форума рядко се качват повече от 30-40 снимки на ден. Като се има предвид, че повечето от потребителите използват външни сайтове за снимките си, дори тези 15 GB не използвате пълноценно.

Кой от хората с банери ти сподели колко плаща?
Чичко Google ми сподели. След по-внимателно четене съм длъжен да се извиня - минималната цена за такъв банер е двойно по-ниска - 24 лв с ДДС. Ето пример от сроден форум. Което означава, че ако сте направили "само" 240% отстъпка, горните разчети остават верни.

Най-малкото ще има повече средства за форумни инициативи...
И кои точно са тези форумни инициативи? Може би съм пропуснал, когато са раздавали безплатни форумни ножове, календари и фланелки ;)

нека да им дадем малко време да се види какво ще правят с тях и тогава да ревеме. В края на краищата всеки гласува с парите си...
Напълно съм съгласен. Аз затова не написах същото още когато беше подета инициативата, изчаках месец и половина... Когато видя нова версия на форума, позволяваща да се редактира старо мнение и показваща всички промени в него, ще се съглася, че парите отиват по предназначение. И веднага ще стана дарител.
« Последна редакция: 15 Август, 2018, 16:04:10 от Глокая куздра »
Глокая куздра штеко будланула бокра и кудрячит бокрёнка.

Неактивен joy_boy

• Член на сдружението
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 829
  • диагностициран
« Отговор #17 -: 15 Август, 2018, 15:59:45 »
Да, разбирам, че форума си е ваш и решенията са си ваши...
Колега, форума си беше "наш". Сега вече е на всички които се регистрират като членове.
Самураят без меч е като самурая с меч, само че няма меч.

victork

• Гост
« Отговор #18 -: 15 Август, 2018, 16:00:10 »
Последен пост в тази тема от мен...

Нека не правим разбор на изразходваните средства, изгубеното време в администриране, организирането на много инициативи и т.н.

Темата е конкретно за ограниченията в раздел "Търговия" и именно по този повод писах тук. Извинявам се, ако съм повел разговора в грешна посока. Споделих моето ЛИЧНО мнение и го казвам отново (и последно). Това решение ЛИЧНО за мен е грешна стъпка.

И наздраве... :nabira:

Неактивен Force

• Член на сдружението
  • Управителен съвет
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #19 -: 15 Август, 2018, 16:01:35 »
Аз дали пиша на бългаски или вие не го четете.
Това, че колегата Виктор смята, че и най-базовата услуга ни стига
си е негово мислене. За банерите, ако чичо ти Гугъл дава пари,
дай и на нас.

Неактивен МИНЧО

• Старо куче
  • Публикации: 441
  • диагностициран
« Отговор #20 -: 15 Август, 2018, 16:02:59 »
Не искам да взимам страна, но може и да има и златна среда.
Както беше споменато още в началото, ще има ограничения в раздел продажби. Но за да не са крайни, то те могат да се ограничат в рамките от 1 обява на месец или 1 бройка  на месец.
Аз също не ползвам тази тема от страната на продавач, но поради възможноста да възникнат ........недоразумения да речем, може да се помисли в тази насока.
Радостта от ниската цена трае много по-кратко, от разочарованието от ниското качество!

victork

• Гост
« Отговор #21 -: 15 Август, 2018, 16:06:42 »
Колега @Force, моля прочети предното ми мнение... Казах, че целта ми в никакъв случай не е да коментирам разходите.
А едно конкретно решение...

И както казах в първия ми пост, мен лично това решение не ме бърка. Аз не продавам, не съм търговец... Т.е. не губя аз лично, а форума като цяло. Но вие си знаете.

Вече наистина спирам по темата  :yes:

Неактивен Marcinkov

• Дарител
  • Старо куче
  • *
« Отговор #22 -: 15 Август, 2018, 16:09:32 »
Форумът би губил само ако събираше такса от продаващите, както е в Ибей.

Неактивен Kukriblade

• Старо куче
  • Потребителско име: kukriblade
  • Публикации: 3186
  • Горянин
« Отговор #23 -: 15 Август, 2018, 16:09:57 »
Мисля че заглавието е достатъчно ясно.
Защо винаги някой почва да спами и да криви темите накъдето му скимне,така и неможах да проумея за всички години по форумите.
И друго ми е трудно да разбера-защо винаги има някой който да прави някакви сметки...
Абе пичове,нали ви е ясно,че като се организира нещо организатора се набутва с пари,време и нерви...освен всичко което беше изброено по-горе...
Относно ограниченията в търговията-незнам колко добро решение е.Може би трябва да се измисли друг начин,защото по-голям проблем са шмекерите ,измамниците и откровените търгаши.
На Минчо идеята е добре да се обмисли.
Винаги има ,поне един луд,който се мисли за Наполеон!!!
...сини лумени... :)
http://www.youtube.com/user/triger78?feature=mhee

Неактивен mastika100cc

• Дарител
  • Напреднал
  • *
  • Публикации: 97
  • диагностициран
« Отговор #24 -: 15 Август, 2018, 16:13:37 »
Вие не разбрахте ли , че ако нещата останеха без членски внос , повече нямаше да има форумни поръчки .
За да има такива трябва да има сдружение с нестопанска цел . Сдружението изисква поддръжка , такси за сметка , счетоводство и т.н.   :nabira:
Хайде спрете с хейтърството , никой не ви е накарал на сила , да не говорим че форума не е само търговия .

ArmsBG OlightBG Batteryservice