Автор Тема: С какво да си мием ножовете  (Прочетена 2008 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен gishmata

• Прохождащ
  • **
  • Публикации: 22
  • Reputation Power: 16
  • gishmata няма влияние.
  • любител
С какво да си мием ножовете
« -: 07 Август, 2018, 18:26:28 »
Колеги да помоля за помощ.
Така стана че заминах на почивка(море) и първата вечер да си нарежем салатка се оказа че няма свестен нож. Пийка нали не ми излиза от джоба, веднага се притекох на помощ. Свърши работа перфектно, летеше през краставиците и доматите като ракета. След това бе нарязано малко сиренце, кашкавал и две три месни мезета. Аз като човек, който много си пази ножовете и повече разнасям отколкото да ги използвам с ужас установих след 2 часа след измиването че по острието са избили малки кафяви точки. Щях да получа слънчев удар насред нощ. Бихте ли ми посъветвали как най лесно да ги почистя и как да си предпазвам любимеца оттук насетне след дребни кухненски изпълнения. Доста почетох доста , но реших да попитам тук за най пълна информация. Благодаря ви предварително и се извинявам ако пиша в грешна тема.
п. с.. Ножчето не е форумното а от стомана 1.2379(мисля че се води D2)

Неактивен Мечков

• Херцог
  • Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Потребителско име: мечков
  • Публикации: 1487
  • Reputation Power: 25591
  • Мечков внушава благоговение!Мечков внушава благоговение!Мечков внушава благоговение!Мечков внушава благоговение!Мечков внушава благоговение!Мечков внушава благоговение!Мечков внушава благоговение!Мечков внушава благоговение!Мечков внушава благоговение!Мечков внушава благоговение!Мечков внушава благоговение!Мечков внушава благоговение!
  • Не можеш да имаш всички ножове,но трябва да опиташ
« Отговор #1 -: 07 Август, 2018, 18:36:08 »
Със обикновена гъба (тъмнозелена та част) и паста за зъби. Друг полеви вариант е със паста за зъби и сода за хляб върху парцалче

Неактивен koceto

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1928
  • Reputation Power: 59315
  • koceto внушава благоговение!koceto внушава благоговение!koceto внушава благоговение!koceto внушава благоговение!koceto внушава благоговение!koceto внушава благоговение!koceto внушава благоговение!koceto внушава благоговение!koceto внушава благоговение!koceto внушава благоговение!koceto внушава благоговение!koceto внушава благоговение!
« Отговор #2 -: 07 Август, 2018, 18:37:53 »
Пробвай с паста за зъби на едно парцалче би трябвало  да излезнат точките.

Неактивен gishmata

• Прохождащ
  • **
  • gishmata няма влияние.
  • любител
« Отговор #3 -: 07 Август, 2018, 18:42:32 »
Благодаря ви колеги за помоща. Четох и за варианта с CIF, но ще пробвам първо с паста за зъби. И все пак защо се получаха, в смисъл след всяка салатка ли така да правя или има някаква тънкост да го предпазвам след употреба :ohhoho:

Неактивен koceto

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1928
  • Reputation Power: 59315
  • koceto внушава благоговение!koceto внушава благоговение!koceto внушава благоговение!koceto внушава благоговение!koceto внушава благоговение!koceto внушава благоговение!koceto внушава благоговение!koceto внушава благоговение!koceto внушава благоговение!koceto внушава благоговение!koceto внушава благоговение!koceto внушава благоговение!
« Отговор #4 -: 07 Август, 2018, 18:56:11 »
Според мен се е получило от не добро измиване, и заради това,че си рязал основно  продукти с голяма киселинност и солените мезета ,това няма как да се избегне, щом се реже храна няма как да е смазан постоянно   :)

Активен Djack

• Тесен специалист
  • Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1268
  • Reputation Power: 21755
  • Djack внушава благоговение!Djack внушава благоговение!Djack внушава благоговение!Djack внушава благоговение!Djack внушава благоговение!Djack внушава благоговение!Djack внушава благоговение!Djack внушава благоговение!Djack внушава благоговение!Djack внушава благоговение!Djack внушава благоговение!Djack внушава благоговение!
  • диагностициран
  • Скайп: dimodimov1083
« Отговор #5 -: 07 Август, 2018, 19:00:03 »
Коцето е прав, другия път режи луканки и пържоли и няма да мръдне!  ;) :D :nabira:

Неактивен gishmata

• Прохождащ
  • **
  • gishmata няма влияние.
  • любител
« Отговор #6 -: 07 Август, 2018, 19:08:22 »
Ще го имам напредвид :D
Благодаря за информацията, поздрави :)

Неактивен sts1969

• Редовен
  • Публикации: 53
  • Reputation Power: 18
  • sts1969 няма влияние.
  • диагностициран
« Отговор #7 -: 07 Август, 2018, 19:09:15 »
Благодаря ви колеги за помоща. Четох и за варианта с CIF, но ще пробвам първо с паста за зъби. И все пак защо се получаха, в смисъл след всяка салатка ли така да правя или има някаква тънкост да го предпазвам след употреба :ohhoho:
Режеш ли домат в полеви условия, задължително след това натриваш острието в нещо мазно, олио, животинска мазнина... каквото имаш под ръка, изчистваш леко в салфетка, и прибираш ножа до момента в който можеш да се погрижиш за острието по-обстойно.  :yes:
Ако искаш да разсмееш Господ, разкажи му за плановете си!
Светльо Славов, гр. Провадия. Хобита: хладно оръжие, въздушно оръжие, фотография.

Неактивен Божо

• Дарител
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 2215
  • Reputation Power: 21441
  • Божо внушава благоговение!Божо внушава благоговение!Божо внушава благоговение!Божо внушава благоговение!Божо внушава благоговение!Божо внушава благоговение!Божо внушава благоговение!Божо внушава благоговение!Божо внушава благоговение!Божо внушава благоговение!Божо внушава благоговение!Божо внушава благоговение!
  • диагностициран
« Отговор #8 -: 07 Август, 2018, 19:18:52 »
Недей със зеленото на гъбата, аз така съм надирал острие.

Явно финишът е груб  и задържа влага в някакви микро пори - аз имам Комрад от Д2 и нямам ядове след домати, а много пъти само съм го бърсал със салфетка.
Изкуственият интелект не може да се мери с естествената глупост.

Неактивен Kukriblade

• Старо куче
  • Потребителско име: kukriblade
  • Публикации: 3055
  • Reputation Power: 42671
  • Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!
  • Горянин
« Отговор #9 -: 07 Август, 2018, 19:37:58 »
Недей със зеленото на гъбата, аз така съм надирал острие.

Яко драска тая пущина.
Винаги има ,поне един луд,който се мисли за Наполеон!!!
...сини лумени... :)
http://www.youtube.com/user/triger78?feature=mhee

Неактивен Мечков

• Херцог
  • Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Потребителско име: мечков
  • Публикации: 1487
  • Reputation Power: 25591
  • Мечков внушава благоговение!Мечков внушава благоговение!Мечков внушава благоговение!Мечков внушава благоговение!Мечков внушава благоговение!Мечков внушава благоговение!Мечков внушава благоговение!Мечков внушава благоговение!Мечков внушава благоговение!Мечков внушава благоговение!Мечков внушава благоговение!Мечков внушава благоговение!
  • Не можеш да имаш всички ножове,но трябва да опиташ
« Отговор #10 -: 07 Август, 2018, 19:48:39 »
Взимам си думата назад тогава :yikes:
Аз никога не съм взимал деругите под внимание. :chukane:

Неактивен Глокая куздра

• Прохождащ
  • **
  • Публикации: 81
  • Reputation Power: 6742
  • Глокая куздра внушава благоговение!Глокая куздра внушава благоговение!Глокая куздра внушава благоговение!Глокая куздра внушава благоговение!Глокая куздра внушава благоговение!Глокая куздра внушава благоговение!Глокая куздра внушава благоговение!Глокая куздра внушава благоговение!Глокая куздра внушава благоговение!Глокая куздра внушава благоговение!Глокая куздра внушава благоговение!Глокая куздра внушава благоговение!
  • диагностициран
« Отговор #11 -: 07 Август, 2018, 20:22:07 »
D2 е полу-неръждаема, това не е стомана за фолдери... Силата и е в големите остриета, с които да м'уаш без да ги жалиш. Вземи си Peak от S90V. Едно, че ще се налага да го точиш поне два пъти по-рядко. И второ, че му стига едно изплакване с вода и няма нужда да го мислиш повече.
Глокая куздра штеко будланула бокра и кудрячит бокрёнка.

Неактивен Божо

• Дарител
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 2215
  • Reputation Power: 21441
  • Божо внушава благоговение!Божо внушава благоговение!Божо внушава благоговение!Божо внушава благоговение!Божо внушава благоговение!Божо внушава благоговение!Божо внушава благоговение!Божо внушава благоговение!Божо внушава благоговение!Божо внушава благоговение!Божо внушава благоговение!Божо внушава благоговение!
  • диагностициран
« Отговор #12 -: 07 Август, 2018, 21:12:16 »
Според мен пък от много напомнани стомани няма смисъл за фолдър, само при фикс могат да разкрият потенциала си.

CTS-XHP също ми е ръждясвала, но някоя друга точка с нищо не пречи на работните качества на ножа.

Д2 при бърсане и миене, ако не е финиширана много грубо - няма проблеми. Патриотът съм го носил на плаж доста пъти и никога не съм имал проблеми.
Изкуственият интелект не може да се мери с естествената глупост.

Активен Гарван

• Винкелолюбец
  • Старо куче
  • Публикации: 307
  • Reputation Power: 1714
  • Гарван внушава благоговение!Гарван внушава благоговение!Гарван внушава благоговение!Гарван внушава благоговение!Гарван внушава благоговение!Гарван внушава благоговение!Гарван внушава благоговение!Гарван внушава благоговение!Гарван внушава благоговение!Гарван внушава благоговение!Гарван внушава благоговение!Гарван внушава благоговение!
  • диагностициран
« Отговор #13 -: 07 Август, 2018, 21:38:01 »
М да, туй зеленото на гъбата ми изтърка покритието на ЗТ-то  след едно търкане :yikes: а уж го даваха за много здраво  :D  Точки и патина се появяват и по по-неръждаемите стомани като РВЛ 34 примерно
there comes a time in our life, when its time to make a knafe

Неактивен nikolai

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Потребителско име: nikolai1205bb
  • Публикации: 679
  • Reputation Power: 3216
  • nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!
  • диагностициран
« Отговор #14 -: 07 Август, 2018, 21:41:21 »
Аз мисля, че "напомпаните" стомани са по-подходящи за къси остриета, независимо дали са сгъвайки или фиксове. Личните ми предпочитания са за фолдъри с хай тек стомани. При S90V, както и при повечето напомпани стомани, има известен дисбаланс в съотношението въглерод/хром, поради което  са склонни към патиниране и не са съвсем неуязвими към ръжда. Моят пийк от S90V промени цвета тук-там, което го отдавам на недостатъчно добрата полировка на острието. Вероятно cold steel неслучайно са направили острието на Рекон от CTS-XHP с покритие, което освен "тактическото"си предназначение има и антикорозионно такова. Истината е в добрата полировка и грижата за остриетата след ползването им. Абсолютно неръждаеми стомани няма, а морската вода и солта /било в морската вода или в хранителни продукти/, както и естествената киселинност на някои плодове и зеленчуци, могат да е..т мамата на много иначе маркови стомани.
А зеленото на гъбата прави деруги. Знам от личен опит с едно Спайдерко.
„Стоманата разсича плътта; стоманата разсича костите; стоманата не разсича стомана." Миямото Мусаши

Неактивен veso100

• Прохождащ
  • **
  • Публикации: 20
  • Reputation Power: 13
  • veso100 няма влияние.
  • диагностициран
  • Скайп: veso100
« Отговор #15 -: 07 Август, 2018, 23:03:02 »
При положение, че ножа преди всичко е инструмент и че е от някаква супер друпер стомана на 60 твърдост да ви притесняват деруги от гъбичка ми изглежда несериозно. Ако е така във витрината и един по евтин да може все пак да си отреже човек нещо. Вярно, че ни е хоби, ама като започне робуването се обезсмисля ножа

Неактивен Kukriblade

• Старо куче
  • Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!
  • Горянин
« Отговор #16 -: 07 Август, 2018, 23:08:49 »
Нещо не си разбрал,колега.
Не е ли добре да бъде предупреден човека и да си прецени сам.
Иначе точно Божо и Коце ги е на ... за драскотините,защото си ползват ножовете.Но едно е да го надраскаш от ползване,друго при почистване.Малко тъпо се получава,не мислиш ли.

Неактивен veso100

• Прохождащ
  • **
  • Публикации: 20
  • Reputation Power: 13
  • veso100 няма влияние.
  • диагностициран
  • Скайп: veso100
« Отговор #17 -: 07 Август, 2018, 23:30:24 »
Аз също си пазя ножове. Просто ако е ползвателен не мисля, че тези деруги от гъбичката са проблем. Махат се за една минута на стропа, а и не вредят на качествата. Честно казано си ползвам ножовете (манлитата също) и до сега не съм имал проблеми от такова естество. Дори да се появи от нещо одраскване по острието е от работа с ножа, значи си е свършил работата. Не казвам да не се грижим, а да не прекаляваме и да не забравяме, че ножа е наш помощник. При модерните стомани тези ножове ни изкарват години. По вероятно е да ги загубим отколкото да им навредим.  :nabira:

Неактивен Kukriblade

• Старо куче
  • Горянин
« Отговор #18 -: 07 Август, 2018, 23:48:40 »
Да,не пречат,прав си.Но развалят кефа от новата придобивка.
Представи си външен човек отваря темата,след търсене в гугъл и с подобен проблем,заради 2 точки си нашарва цялото острие :) ,а то е на една салата.А човека се радва,че е открил бързо и лесно решение.Ще си каже да ги и ножарите измислени.
Добре е да се уточняват нещата,+ и -
Или пък ако ножа не му е паснал на човека и иска да го маха,ще трябва да отстъпи доста от цената на буквално нов нож.
Не всеки има пособия и ръце да си го оправи сам и добре.
Принципно си прав,но нещата не са черно и бяло.Има нюанси.  :nabira:

Неактивен seiko

• Внимавай, като се бориш с враговете си, да не заприличаш на тях!
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 900
  • Reputation Power: 21486
  • seiko внушава благоговение!seiko внушава благоговение!seiko внушава благоговение!seiko внушава благоговение!seiko внушава благоговение!seiko внушава благоговение!seiko внушава благоговение!seiko внушава благоговение!seiko внушава благоговение!seiko внушава благоговение!seiko внушава благоговение!seiko внушава благоговение!
  • диагноза - див селянин
« Отговор #19 -: 08 Август, 2018, 09:20:37 »
Аз мисля, че "напомпаните" стомани са по-подходящи за къси остриета, независимо дали са сгъвайки или фиксове. Личните ми предпочитания са за фолдъри с хай тек стомани...

Аз обаче съм на противоположното мнение и ще обясня защо. Ако направим един бегъл анализ, като цяло на "напомпаните" стомани, ще установим, че тяхно основно прадимство пред останалите, конвенционални стомани е много високата износоустойчивост. Не здравина, не гъвкавост, не неръждаемост, а износоустойчивост. Изхождайки от това, при влагането им в ножове, трябва да се преследва именно постигане на тази висока износоустойчивост и съответно, при ТО да се цели извилчането на максимума от съответната стомана. Както на всички ви е известно, "напомпаните" стомани са с не особено хуманни цени и поради това е пълна загуба на средства, ако не се впрегне именно тяхното най-добро качество и не се извлече максимума при ТО. Това ще рече, че и съответният нож трябва да е с такава философия, тоест да е предназначен за дълго рязане и да предлага нужния комфорт за ръката.
Е, а ми кажете, кой е този фолдър или помощник нож, както обичам да го наричам, който е направен точно с тази цел? Ми, няма такъв, защото концепцията му е такава -  винаги да ти е подръка, ако ти се наложи, да свършиш нещо дребно с него, но не и да работиш продължително. За тази цел си има пълноразмерни ножове и именно при тях е мястото на "напомпаните" стомани. Да вложиш "назобана" стомана във фолдър е същата работа, като да поставиш двигател от БМВ на Трабант - кефиш се, че го имаш и се се оръсил яко за това, ама ползваш само 10% от възможностите на тоя мотор.
Е, какъв кяр, от тоя зян, както казваме ние на село?! ;)
Най-големият враг на знанието не е незнанието, а илюзията за знание.
                                                                                                       Стивън Хокинг

Неактивен nikolai

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!nikolai внушава благоговение!
  • диагностициран
« Отговор #20 -: 08 Август, 2018, 09:53:38 »
Ами не съм съвсем съгласен. Цените на хай тек стоманите наистина не са хуманни, но едва ли само това е причината да не се влагат в пълноразмерни ножове. Високата износоустойчивост се съчетава и с висока твърдост, респ. липса на гъвкавост, поради което едно дълго острие би било лесно чупливо. А аз ползвам фолдърите си по-често, отколкото фиксовете. Просто са ми винаги под ръка и това, че "напомпаните" стомани държат по- дълго бръснещ режещ ръб е именно качеството, което ме устройва. Не съм транжор, че да ми се налага дълго рязане, а и не смятам, че на повечето хора в ежедневието им се налага подобно нещо. Да не говорим, че и самите транжори не използват ножове от подобни стомани, но там има и други фактори, разбира се. Вашата логика отрича 70-80% от продукцията на световно известни производители на ножове.
„Стоманата разсича плътта; стоманата разсича костите; стоманата не разсича стомана." Миямото Мусаши

Неактивен seiko

• Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • seiko внушава благоговение!seiko внушава благоговение!seiko внушава благоговение!seiko внушава благоговение!seiko внушава благоговение!seiko внушава благоговение!seiko внушава благоговение!seiko внушава благоговение!seiko внушава благоговение!seiko внушава благоговение!seiko внушава благоговение!seiko внушава благоговение!
  • диагноза - див селянин
« Отговор #21 -: 08 Август, 2018, 10:28:07 »
Ами не съм съвсем съгласен. Цените на хай тек стоманите наистина не са хуманни, но едва ли само това е причината да не се влагат в пълноразмерни ножове. Високата износоустойчивост се съчетава и с висока твърдост, респ. липса на гъвкавост, поради което едно дълго острие би било лесно чупливо. А аз ползвам фолдърите си по-често, отколкото фиксовете. Просто са ми винаги под ръка и това, че "напомпаните" стомани държат по- дълго бръснещ режещ ръб е именно качеството, което ме устройва. Не съм транжор, че да ми се налага дълго рязане, а и не смятам, че на повечето хора в ежедневието им се налага подобно нещо. Да не говорим, че и самите транжори не използват ножове от подобни стомани, но там има и други фактори, разбира се. Вашата логика отрича 70-80% от продукцията на световно известни производители на ножове.

Повече от пет години притежавам, работя и даже съм издевателствал с ножове от "напомпани" стомани, при това на пределна твърдост и до този момент няма счупен такъв, така че, за мен този довод е абсолютно необоснован.

Това, че се произвеждат и купуват фолдъри с "напомпани" стомани не опровергава моята логика. И не винаги успешните търговските трикове се базират на някаква желязна логика, а по-скоро на фетишизма в преносния му смисъл у хората.
                                                                                                       Стивън Хокинг

Неактивен nikolai

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #22 -: 08 Август, 2018, 10:37:57 »
Може и така да е. Аз не съм издевателствал с пълноразмернен нож от напомпана стомана и не мога да опонирам на емпиричния опит, но дълго време ползвам фолдъри от такива стомани и ги предпочитам пред тези от ненапомпаните, каквито също съм ползвал. Не мисля, че е въпрос на фетишизъм, просто качеството е по-добро и ме устройва. Цената в случая не е фактор, поне за мен. Това си е мое мнение и не ангажирам никого с него. Малко сме офтопик с оглед темата. :nabira:

Неактивен seiko

• Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • диагноза - див селянин
« Отговор #23 -: 08 Август, 2018, 10:52:55 »
Може и така да е. Аз не съм издевателствал с пълноразмернен нож от напомпана стомана и не мога да опонирам на емпиричния опит, но дълго време ползвам фолдъри от такива стомани и ги предпочитам пред тези от ненапомпаните, каквито също съм ползвал. Не мисля, че е въпрос на фетишизъм, просто качеството е по-добро и ме устройва. Цената в случая не е фактор, поне за мен. Това си е мое мнение и не ангажирам никого с него. Малко сме офтопик с оглед темата. :nabira:

Уважавам правото на мнение на всеки и затова съвсем спокойно споделям моето, независимо, че е противоположно. :nabira:
                                                                                                       Стивън Хокинг

Неактивен AFA

• Старо куче
  • Публикации: 189
  • Reputation Power: 8441
  • AFA внушава благоговение!AFA внушава благоговение!AFA внушава благоговение!AFA внушава благоговение!AFA внушава благоговение!AFA внушава благоговение!AFA внушава благоговение!AFA внушава благоговение!AFA внушава благоговение!AFA внушава благоговение!AFA внушава благоговение!AFA внушава благоговение!
  • диагностициран
« Отговор #24 -: 08 Август, 2018, 13:35:10 »
Чета и не вярвам на ушите си! Как синтетичен материал без особени абразивни свойства ще надере стомана закалена на 57-60HRC? От физиката в училище знам, че за да надереш материал 1 с материал 2, то материал 2 трябва да е с по - висока твърдост от материал 1. Да е с кухненско телче да, ама с гъба ... Да не търкате с нещо силно абразивно като "Cif"?
С въпросното "зелено" съм търкал множество пъти кухненски ножове Терна със засъхнала мазнина, сладко и т.н., както и ножове за пържоли от соц-а, които я имат 50-52HRC, я не и надраскаване не съм забелязал. Не съм забелязал да се търкат и тия цветчета по чиниите с времето, не зная с какво са рисувани, но ето ви идея за покритие, което доста трудно ще свалите, особено с гъба.

Намерете ни във фейсбук ArmsBG OlightBG Batteryservice