Автор Тема: Нож от CPM REX 121 - толкова ли е страшна тази стомана или само името й е такова  (Прочетена 1076 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен seiko

• Внимавай, като се бориш с враговете си, да не заприличаш на тях!
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 843
  • Reputation Power: 1535
  • seiko внушава благоговение!seiko внушава благоговение!seiko внушава благоговение!seiko внушава благоговение!seiko внушава благоговение!seiko внушава благоговение!seiko внушава благоговение!seiko внушава благоговение!seiko внушава благоговение!seiko внушава благоговение!seiko внушава благоговение!seiko внушава благоговение!
  • диагноза - див селянин
Здравейте колеги,
Хубаво-лошо, този път за по-направо, ще взема, да започна някъде от края, както се казва ;), а представянето ще оставя за по-нататък.
В четвъртък си получих ножа от Тинко, опакован, както се полага, в кутия, със сертификат и всички останали пинизи, дето всеки уважаващ себе си производител предлага на клиентите си. Не изтраях и още същия ден го метнах на шкурките, та му направих една хубава заточка, по мой тертип - повдигнат и конвексиран вторичен скос с острота на РР да дялка късъм. Днес обаче, пак ме засърбяха ръцете, та още доизфиних конвекса на вторичния скос така, че непосредствено зад него, на 1 мм (не в началото на вторичния скос, който целия е около 2 мм) измерих дебелина 0,6 мм. Това ме удовлетвори напълно, но сега пък ме засърбя главата, ама отвътре. Лоша работа е, да знаете и се не трае. :noo: Хубавото е, че бързо намирам лек за това и веднага избръмчах до един месарски магазин, където нарамих една торба свински кокали - за кучетата бе, да си хапнат животинките. Собственикът ми е приятел и му казах, че искам да ми сложи бедрени кости и подбедрици, по-големички, ако има. Е, даде ми човекът, каквото искам и набегом се прибрах вкъщи - с колата. :D
Сигурен съм, че вече сте се досетили, какво следва - реших да хвърля ножа направо в дълбокото.
Ето тези две бедрени кости избрах за първото изпитание

и без много да му мисля (то няма и с какво де), с умерени удари ги подпуках. Нанесох много удари, като най-вече наблягах на цилиндричната част, която е и най-здрава. След десетина минути, може и малко повече да са, тези два големи какала станаха на 12 парчета.

Иии, последва моментът на истината... Не зная защо, но този път въобще не се притеснявах по време на теста и съвсем спокойно изчаках да приключи. Забърсах и разгледах режещият ръб - ами нищо. В смисъл, нямаше разлика от вида, в който беше, преди да започна бухането по костите. С прокарване на нокът също не се усетих и най-малък признак за проблем. Тогава "запретнах ръкава" и прекерех леко острието като бръснач, по предмишницата и ето какво остана по него.

Още веднъж пробвах с този участък от острието, който отнесе най-много бой и пак същата работа. Впечатляващо, защото и К390 го може този номер, но тук като че ли имаше по-добра бръснеща острота, тоест стоманата не само не е понесла абсолютно никакви поражения, но се е запазила и доста добрае бръснещата острота на РР.
За протокола пробвах ножа, как ще реже стар поизмачкан вестник и отново се справи много добре.

Ами, който може, си го може. За мен изпитът за здравина и устойчивост на РР е взет с 6 и 1/2. Ако трябва да направя сравнения само от този тест, то REX 121 e на едно или може би, две нива над К390 в тази дисциплина.
Все пак ще оставя генералните изводи, след като протече цялостното изпитание на ножа.
Ето още малко снимки, от които се вижда състоянието на острието, след края на теста. Само е забърсано, без да е заточвано.

За сега толкова.
От мястото на събитията, ваш seiko. ;D
Най-големият враг на знанието не е незнанието, а илюзията за знание.
                                                                                                       Стивън Хокинг

Неактивен koceto

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1810
  • Reputation Power: 6419
  • koceto внушава благоговение!koceto внушава благоговение!koceto внушава благоговение!koceto внушава благоговение!koceto внушава благоговение!koceto внушава благоговение!koceto внушава благоговение!koceto внушава благоговение!koceto внушава благоговение!koceto внушава благоговение!koceto внушава благоговение!koceto внушава благоговение!
Браво Тони, явно е много корава тая стомана харесва ми че с всеки нов нож надграждаш  :)
"На мъжа може веднъж в живота да му потрябва нож и тогава той трябва да му е подръка“

Неактивен Глокая куздра

• Прохождащ
  • **
  • Публикации: 68
  • Reputation Power: 305
  • Глокая куздра работи за форума.Глокая куздра работи за форума.Глокая куздра работи за форума.
  • диагностициран
Колега, имаш ли впечатления как е тази стомана като корозионна устойчивост? Интересно ми е огромните проценти волфрам, ванадий и кобалт до каква степен компенсират сравнително ниското съдържание на хром?
Глокая куздра штеко будланула бокра и кудрячит бокрёнка.

Неактивен Grizzly

• Любознателен тип
  • Член на сдружението
  • Напреднал
  • *
  • Публикации: 373
  • Reputation Power: 796
  • Grizzly има силна воля.Grizzly има силна воля.Grizzly има силна воля.Grizzly има силна воля.Grizzly има силна воля.Grizzly има силна воля.Grizzly има силна воля.
  • диагностициран
Поздравления, Тони! Вече имаш нов фаворит. Изглежда много обещаващо тази стоманата с име на граничарско куче ;)

Sent from my iPad using Tapatalk
Най-доброто предстои!

Неактивен vlastelin

• Faber est quisque suae fortunae
  • Старо куче
  • Публикации: 151
  • Reputation Power: 62
  • vlastelin няма влияние.
Дето се вика очаквано показно на ножа и достойно представяне. Малко ми се видя бая твърдо, но съм сигурен, че ако е имало съмнения за проблем нямаше да се стигне до готов нож. Освен браво какво друго да кажа.  :nabira: Чакаме и тестове на манилското въже...

Активен тинко

• Старо куче
  • Публикации: 856
  • Reputation Power: 788
  • тинко има силна воля.тинко има силна воля.тинко има силна воля.тинко има силна воля.тинко има силна воля.тинко има силна воля.тинко има силна воля.
  • диагностициран
    • tinkoknives
Колега, имаш ли впечатления как е тази стомана като корозионна устойчивост? Интересно ми е огромните проценти волфрам, ванадий и кобалт до каква степен компенсират сравнително ниското съдържание на хром?

Според мен една идея по зле от D2.
http://tinkoknives.com/ - за ножари

Неактивен seiko

• Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • seiko внушава благоговение!seiko внушава благоговение!seiko внушава благоговение!seiko внушава благоговение!seiko внушава благоговение!seiko внушава благоговение!seiko внушава благоговение!seiko внушава благоговение!seiko внушава благоговение!seiko внушава благоговение!seiko внушава благоговение!seiko внушава благоговение!
  • диагноза - див селянин

За съжаление, ножът е у мен едва от четвъртък насам и няма как да имам впечатления, относно корозионната устойчивост на REX 121, но мога да споделя впечатленията си от опита и ползването на К390, каквато имам горед-долу от 5 години. И двете стомани съдържат еднакво количество хром в състава си - 4% и съответно голямо количество други легиращи елементи, които ти сам си изброил. Есествено при REX 121 те са вповече, което според мен дори подобрява корозионната й устойчивост, спрямо К390.
Не съм специалист по металознание и това, което ще споделя, е вследствие изводите, които съм направил за себе си, от ползването на К390.
Въпреки, че спада към ръждаемите стомани, с огромно количество въглерод в състава си, явно по някакъв начин останалите легиращи елементи компенсират до голяма степен това и я правят доста устойчива на ръжда. Аз съм откровен паласпурин по отношение поддръжката на ножовете си, тоест доста ги ползвам, но сравнително малко се грижа за тях и въпреки това, при мен досега не е имало проблем с ръждата. Всъщност, направо мога да кажа, че по двата ножа от К390, които съм имал досега, ръжда не съм виждал, а не е, като да не са стояли мръсни след работа. Вярно е, че при работа по месо те се омазняват и това има консервиращ ефект, но пък в същото време кръвта и телесните сокове имат киселинен характер. Единственият ефект от това, който съм забелязал по тези остриета е петна от лека дисколорация на определени участъци и нищо повече.
Ако трябва да обобщя с няколко думи, то К390 е достатъчно устойчива на ръжда, поне по моите критерии и никога не съм имал проблеми с нея, въпреки, че откакто притежавам такива ножове, те не са били смазвани целенасочено. От това мога да допусна, че REX 121 ще бъде поне на същото ниво на корозоустойчивост, ако не и малко по-добре.
 Разбира се, това което казвам, не трябва да бъде еталон, защото съм виждал острие от К390, което се беше олисичило порядъчно от стоене. 
Личното ми мнение е, че с малко внимание от страна на собственика, тези стомани няма да създават проблеми с ръждата.
Същвува обаче още един фактор - влагата. Моят край е с много сух климат и вероятно е с най-ниско годишно ниво на валежите в цялата страна, което при всички случаи оказва влияние. Предполагам, че в онези части на страната, където влажността е много по-висока, проблемът с ръждата при тези стомани ще стои по съсвсем друг начин.

п.п. Ако трябва да сравня К390 и REX 121 с други чисто ръждаеми стомани от сорта на ШХ15, 65Г, carbon V, 1095, сребрянка, А2 и така нататък, то между тях няма абсолютно нищо общо в това, как се справят с ръждата и то в положителния смисъл за първите две.
                                                                                                       Стивън Хокинг

Неактивен seiko

• Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • диагноза - див селянин
Поздравления, Тони! Вече имаш нов фаворит. Изглежда много обещаващо тази стоманата с име на граничарско куче ;)

Sent from my iPad using Tapatalk

Така изглежда, Христо, началото е доста обещаващо. Обаче, като гледам характера на тази стомана, по-скоро я свързвам с тиранозавър Рекс, отколкото с граничарско куче.  :D :nabira:
                                                                                                       Стивън Хокинг

Неактивен Djack

• Тесен специалист
  • Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1124
  • Reputation Power: 2150
  • Djack внушава благоговение!Djack внушава благоговение!Djack внушава благоговение!Djack внушава благоговение!Djack внушава благоговение!Djack внушава благоговение!Djack внушава благоговение!Djack внушава благоговение!Djack внушава благоговение!Djack внушава благоговение!Djack внушава благоговение!Djack внушава благоговение!
  • диагностициран
  • Скайп: dimodimov1083

Неактивен seiko

• Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • диагноза - див селянин
Тони - Rex = TRex  ;) :nabira:

Eййй, нямаш си друга работа, начи, ами само глупости мислиш! :P :nabira:
                                                                                                       Стивън Хокинг

Неактивен Zagy

• нафтения
  • Старо куче
  • Публикации: 740
  • Reputation Power: 581
  • Zagy на прага да бъде приет.Zagy на прага да бъде приет.Zagy на прага да бъде приет.Zagy на прага да бъде приет.Zagy на прага да бъде приет.
  • диагностициран
Очаквано ревю - нямаше как просто да не те засърби и да не я сбориш с някой кокаляк :D

Пак честито за ножа и ме вкарваш в размисли и мен за едно такова...  :green:
Si non confectus, non reficiat.

Неактивен seiko

• Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • диагноза - див селянин
Очаквано ревю - нямаше как просто да не те засърби и да не я сбориш с някой кокаляк :D

Пак честито за ножа и ме вкарваш в размисли и мен за едно такова...  :green:

Благодаря, Жорка! Да ти се връща! :nabira:

Знаеш ли, улавям се вече, че не ме блазнят ножовете, като форма, размери, вид, изработка и така нататък, но пък постиженията на световните металургични гиганти много ме разглезиха, най-вече с качествата, които предлагат техните стомани от най-висок клас. Напоследък се убедих, че от хубаво, винаги има и по-хубаво в тази област, затова ориентирах интереса си в тази насока.
Наистина, отстрани изглежда много просташко и нецивилизовано, да блъскаш ножовете си в кости, да мааш въжета до забрава и други подобни щурутии, но честно казано, не намирам по-достоверен и убедителен начин да затворя устата и да поставя на мястото им, разни вземащи се за капацитети индивиди в тази област, които даже не са и докосвали подобни стомани, камо ли пък да са ги работили. Обаче, мине-не мине известно време и метнат някое "компетентно" мнение, изпълнено с високопарни, необосновани мисли и самочувствие, сякаш те са измислили топлата вода.
А, тя работата е съвсем проста - пробваш така, иначе, още по-иначе и то веднага си показва, каква е истината.
Та, те така, Жорка, ама най ми е интересно, докъде аджаба се простират възможностите на тия назобани челици и понеже все още не ме мързи да го правя, ръцете ми и те държат още, а главата си е все така куха, та ще ви правя сейра, докато мога и докато не ми омръзне. :D :nabira:
                                                                                                       Стивън Хокинг

Неактивен Kukriblade

• Старо куче
  • Потребителско име: kukriblade
  • Публикации: 2819
  • Reputation Power: 3899
  • Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!
  • Горянин
Тази 20 годишна инструменталка бая си заслужава името.
Винаги има ,поне един луд,който се мисли за Наполеон!!!
...сини лумени... :)
http://www.youtube.com/user/triger78?feature=mhee

Неактивен seiko

• Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • диагноза - див селянин
Тази 20 годишна инструменталка бая си заслужава името.

Вярно е, че не е първа младост, ама пък ния едва сега я откриваме и за нас си е като нова. :D :nabira:
Пък и колко е твърда самооо, баси кефа! :D :D :D
                                                                                                       Стивън Хокинг

Неактивен Kukriblade

• Старо куче
  • Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!
  • Горянин
В нашите среди сравнително от скоро се ползва,докато се престрашат майсторите по света,не само у нас.За майстори говоря,не за теоритици и спецове ;) .Бая назобен бързорез си е.
Оня ден чух един лаф-чак да ти изпадне черното под ноктите от кеф :)

Неактивен seiko

• Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • диагноза - див селянин
Оня ден чух един лаф-чак да ти изпадне черното под ноктите от кеф :)

Да не е за композита?! :D :D :D
                                                                                                       Стивън Хокинг

Неактивен Kukriblade

• Старо куче
  • Горянин
Хахах,може,може  :nabira:

Неактивен Желязко

• Дарител
  • Редовен
  • *
  • Публикации: 12
  • Reputation Power: 14
  • Желязко няма влияние.
  • диагностициран
Всъщност, направо мога да кажа, че по двата ножа от К390, които съм имал досега, ръжда не съм виждал, а не е, като да не са стояли мръсни след работа. Вярно е, че при работа по месо те се омазняват и това има консервиращ ефект, но пък в същото време кръвта и телесните сокове имат киселинен характер. Единственият ефект от това, който съм забелязал по тези остриета е петна от лека дисколорация на определени участъци и нищо повече.

Абсолютно бих приел това мнение с трите си ножа от к390 до преди три седмици.но след закупуването на спайдерко полис 4 д2 е като неръждавейка.

Неактивен seiko

• Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • диагноза - див селянин
Абсолютно бих приел това мнение с трите си ножа от к390 до преди три седмици.но след закупуването на спайдерко полис 4 д2 е като неръждавейка.

Това ми напомня, че съм пропуснал да спомена още един фактор, от който може да зависи ръждаемостта на дадена стомана - режимът, по който закалява всеки отделен производител.
И в този ред на мисли, това не е единственото оплакване от ръждаемостта на К390, що касае продукцията на Спайдърко.
Съвсем логично е, подобна ситуация да се получи и с REX 121.
                                                                                                       Стивън Хокинг

Неактивен fikodimitrov

• Напреднал
  • Публикации: 3
  • Reputation Power: 11
  • fikodimitrov няма влияние.
  • диагностициран
Честито за страхотният бързорез и за страхотното ревю.
Предназначението на бързореза е да се реже бързо и много. Така не остава време да ръждясва, в следствие на което всички неръждавейки отиват на резервната скамейка и започват да патинясват и ръждясват.
В следствие на термичната обработка всяка стомана може да бъде повече, или по-малко устойчива на корозия.

Неактивен seiko

• Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • диагноза - див селянин
Ето, че дойде време да ви представя по-подробно ножа, чието първо изпитание вече премина, при това напълно успешно.
Както споменах малко по-горе, напоследък, като че ли изгубих особен интерес към ножовете, като форма, размери, вид, изработка и така нататък, но за сметка на това се запази и разрастна интересът към високотехнологичните стомани от най-висок клас, които предлагат световните металургични гиганти, както и желанието лично да се докосна до тях и сам да проверя, докъде се простират възможностите им. Оказа се, че това ми носи по-голяма тръпка от всичко останало и в съчетание с влагането на една такава стомана в нож по мой проект, е достатъчно да поддържа огъня в ножоманската ми душа.
Така се стигна и до този нов проект с участието на една от „най-назобаните” високотехнологични стомани – CPM REX 121 на металургичния концерн Крусибъл.
Самата стомана не е новост, защото е създадена преди около 20-тина години, но едва отскоро е достъпна за нас и вече е възможно, да се докоснем до нея и да проверим възможностите й.
Както повечето от вас знаят, ангийският език не ми е силна страна и поради това не мога да ви предложа повече подробности за самата стомана, затова ще ви предоставя линк към сайта на Крусибъл, където можете да се информирате за повече подробности - https://www.crucible.com/eselector/prodbyapp/highspeed/cpm121.html
Ето и графика на състава й, в сравнение с две други стомани от нейния клас – К390 и СРМ S125V.

За себе си съм ги нарекъл Светата троица, защото от всичко достъпно за ножоправенето, това вероятно са трите най-добри стомани.
Та, да се върнем на стоманата с тиранозавърското име REX, чието предназначение, доколкото ми е известно е за изработване на бързорези, щампи, щанци и други подобни инструменти, които режат стомана с ударно натоворване.
От това, както и от състава на самата стомана би могло да се направи извода, че ако се вложи в нож и се избере подходящ режим на ТО, полученото острие трябва да притежава изключително висока износоустойчивост и достатъчно здравина в диапазона 68-70 HRC.
Всъщност, за перфектната комбинация от здравина и устойчивост на РР при конкретния нож вече се убедихме от теста със свинските бедрени кости, така че остава да проверим, каква ще бъде износоустойчивостта.
Засега толкова за стоманата, защото по-нататък в темата ще имаме възможност, да я обсъждаме и да разискваме по-подробно качествата й.
Сега остава да направя описание и на самия нож.
Принципно проекта е мой, но в процеса на изработка се наложи да се съобразяваме с параметрите на шината, затова и аз се съобразявах с мнението на Тинко, като крайната цел беше, да се получи удобен и функционален, работен нож.
В крайна сметка, мисля че се получи добре. Тук трябва да отбележа, че поради ограничението в ширината на шината, за да постигнем сигурност за ръката в предната част на дръжката, по идея на Тинко избрахме варианта с болстери, за да може да се оформи подходящ гард. В същото време не достигаха и около 2 см в дължина, за да се изработи фул танг конструкция на дръжката, което наложи да се завари допълнително парче неръждавейка в задната част, с което въпросът беше решен по най-добрия начин.

Това са параметрите на самия нож:

Обща дължина – 260 мм
Дължина на острието – 131 мм
Дебелина на острието – 4 мм
Дебелина на 1 мм зад режещия ръб – 0,6 мм
Ширина на острието (максимална) – 28 мм
Скосяване – фул флат/плоско, с конвексиран вторичен скос, широк около 2 мм
Стомана – CPM REX 121 - производител Крусибъл
Твърдост – 69 HRC - термообработката е дело на Тинко
Дължина на дръжката 129 мм
Материали на дръжката – болстери от неръждавейка, черна и червена G10
Кания – траперски тип с двойна подвеска, от телешки
бланк с дебелина 3,5 мм
Тегло на ножа без канията - 293 гр, с канията - 410 гр

Няколко снимки на ножа и канията, от различни страни.

Изработката е на ниво и съм доволен от нея. Мисля, че се получи точно това, което целях. Дръжката е удобна за продължителна работа, а G10-та дава добро сцепление с дланта и усещане на сигурност на хвата. Острието също е отлично изработено и може да се използва за широк диапазон от дейности. Не е прекалено изфинено, но не е и дебело, може да се каже, че е точно в златната среда.
Единственото нещо, което малко не ми допада и което нямаше как да предвидя, докато не хвана ножа в ръката си, е малко по-голямото му тегло. Разликато от ловният ми нож от К390, със стик танг конструкция е почти 100 гр. Това в случая е съвсем логично, заради фул танга и металните болстери и няма как да се избегне. Може би варианта със стик танг конструкция щеше да бъде по-добър вариант, нооо това е.
Ами, това се сетих да опиша дотук и ако имате въпроси, с удоволствие ще ви отговоря.
Благодаря за вниманието!
                                                                                                       Стивън Хокинг

Неактивен Grizzly

• Любознателен тип
  • Член на сдружението
  • Напреднал
  • *
  • Публикации: 373
  • Reputation Power: 796
  • Grizzly има силна воля.Grizzly има силна воля.Grizzly има силна воля.Grizzly има силна воля.Grizzly има силна воля.Grizzly има силна воля.Grizzly има силна воля.
  • диагностициран
Голям красавец! Благородно завиждайки ти го честитя! Кефът е голям предпочагам.

Sent from my iPhone using Tapatalk
Най-доброто предстои!

Неактивен Кирилов13

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Потребителско име: kirilov13
  • Публикации: 758
  • Reputation Power: 1158
  • Кирилов13 води добър живот!Кирилов13 води добър живот!Кирилов13 води добър живот!Кирилов13 води добър живот!Кирилов13 води добър живот!Кирилов13 води добър живот!Кирилов13 води добър живот!Кирилов13 води добър живот!Кирилов13 води добър живот!Кирилов13 води добър живот!Кирилов13 води добър живот!
  • диагностициран
Много хубав нож. Нищо излишно по него. Истински работяга.
Разбираш ги тия неща, бат' Тони. :nabira:
"Щастие за всеки даром..."

Неактивен vlastelin

• Faber est quisque suae fortunae
  • Старо куче
  • Публикации: 151
  • Reputation Power: 62
  • vlastelin няма влияние.
Наиш ли к'ви шаренки чирени щях да му дам на Тинко от орех. Ще а ти ги турга там, кефа да ти стане на душата. И щеше и да спестиш от теглото и то доста.  :D А сега да ти посини задника докато гониш праслаците по горите.  :nabira:

Неактивен seiko

• Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • диагноза - див селянин
Наиш ли к'ви шаренки чирени щях да му дам на Тинко от орех. Ще а ти ги турга там, кефа да ти стане на душата. И щеше и да спестиш от теглото и то доста.  :D А сега да ти посини задника докато гониш праслаците по горите.  :nabira:

Мое да ми посини задника, ама барем няма да я ядат червеите таз дръжка. :P :nabira:
                                                                                                       Стивън Хокинг

Намерете ни във фейсбук ArmsBG OlightBG Batteryservice