Автор Тема: Помощ за разпознаване на нож  (Прочетена 3034 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен стара брадва

• Дарител
  • Редовен
  • *
  • Публикации: 55
  • диагностициран
Помощ за разпознаване на нож
« -: 19 Август, 2018, 19:26:59 »
 Момчета, много стар нож от Златоград(на мой много добър прител) Според мен, доколкото виждам е 1804г. Ако някой може да каже нещо повече като информация, ще бъде добре...

По-добри снимки не можах да направя, толкова може фотото....(или фотографа) :nabira:

Неактивен nikolai

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Потребителско име: nikolai1205bb
  • Публикации: 818
  • диагностициран
« Отговор #1 -: 19 Август, 2018, 20:14:46 »
Не претендирам за точност и изчерпателност, но по мое мнение камата е тип "черкезка", но е изработена в България, или поне не е от Кавказ. Били са модерни за времето си, та затова моделът е копиран и от наши майстори. Истинските черкезки ками често имат три канала на клина, а когато е само един, то той не е бил разполаган в центъра на острието. На снимката по- долу се вижда това нещо. Снимката не е моя, от нета е.
« Последна редакция: 19 Август, 2018, 20:25:40 от nikolai »
„Стоманата разсича плътта; стоманата разсича костите; стоманата не разсича стомана." Миямото Мусаши

Неактивен стара брадва

• Дарител
  • Редовен
  • *
  • Публикации: 55
  • диагностициран
« Отговор #2 -: 20 Август, 2018, 03:41:00 »
 Каналът който е на ножа е симетричен по надлъжната ос на ножа. От едната страна е по цялата дължина, а по другата е само до половината (до там от където започва ,,украсата" и надписа).  Вижда се на една от снимките. Между другото, ножа е много тънък - максимално е 2мм.  Но пък закалката е добра, защото ножа доволно се огъва... :nabira:

Неактивен Армагедон

• Дарител
  • Прохождащ
  • *
  • Публикации: 45
  • диагностициран
« Отговор #3 -: 21 Август, 2018, 19:23:32 »
Кама е , стига с този нож ! Хладно историческо оръжие. Много по- качествено от тази с жълтата дръжка показана от nikolai. Башибузушки атрибут. Перкусионната надцевка е по - интересна .
ПС =  Не я тормозете с огъвания , камо ли да я чукате насрещно по клина с некое чекиджийско съвременно острие за да правите сравнение на твърдоста . Освен, че струва пари е и с колекционерски сантимент. От мен толкоз. Бъди жив и здрав.
« Последна редакция: 21 Август, 2018, 19:46:27 от Армагедон »

Неактивен nikolai

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #4 -: 21 Август, 2018, 19:44:35 »
Кама е , стига с този нож ! Хладно историческо оръжие. Много по- качествено от тази с жълтата дръжка показана от nikolai. Башибузушки атрибут. Перкусионната надцевка е по - интересна .
Снимката е избрана случайно и целта е да се покаже местоположението на канала. А според продавача на камата, показана в моя пост, дръжката е от кост. Затова е жълта :). Ето и една от музей. В средата се виждат дългите "черкезки", както са известни у нас, ками. Вижда се и разположението на улея. Най-долу според мен е българска, произведена в Габрово в началото на миналия век- Аврамов& Ковачев. Поне доколкото се вижда на снимката. Имам малка и голяма такива.  Снимката също е от google. :)
« Последна редакция: 21 Август, 2018, 20:01:20 от nikolai »
„Стоманата разсича плътта; стоманата разсича костите; стоманата не разсича стомана." Миямото Мусаши

Неактивен nikolai

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #5 -: 21 Август, 2018, 19:53:34 »
Ок, надявам се да нямаш нищо против, че ползвах твоя снимка.  :nabira: Просто на това попаднах в чичко google и ми се стори подходящо, за да илюстрирам нагледно това, което имам предвид.

Неактивен nikolai

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #6 -: 21 Август, 2018, 20:38:07 »
Аз знам нещичко. Там се корени и причината едни щикове да са колекционерска рядкост, но вече сме офтопик по темата на колегата.  :)

ПП. Ето все пак един линк към статия по въпроса- http://m.24chasa.bg/Article/1523151

Неактивен Force

• Член на сдружението
  • Управителен съвет
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 776
  • диагностициран
« Отговор #7 -: 21 Август, 2018, 23:12:34 »
Армагедон отиде на почивка за 10 дни. Темата ще бъде разчистена.

ArmsBG OlightBG Batteryservice