Автор Тема: Фенери - новини и обсъждане  (Прочетена 390636 пъти)

Marcinkov и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен N__N__R

• Старо куче
  • Публикации: 405
  • диагностициран
Фенери - новини и обсъждане
« Отговор #50 -: 30 Октомври, 2012, 13:02:37 »
Не съм специалист по фенерите, а просто любител, но смятам, че по-скъпите бият евтинджосите поне по здравина :D Както вече казахте, всичко е субективно, но ето я моята история: на баба ми й притрябвал фенер, понеже често гаснел тока в къщата.... добре, ама, къде е виждала баба ми фенер през живота си.. дадохме й едно китайско с контейнер с 3 ааа и задно включване, с 8-9 диодчета. Дошъл денят на страшната тъмнина, взима баба фенера, обаче вместо да го вклюЧИ Отзад, ръчка и натиска отпред стъклото и диодите, докато не го изпусне и настъпи в тъмнината и не го превърне във висококачествен (т.е. неизпълним) конструктор Лего за професори физици.....:D То не бяха парчетии, то не бяха диоди, то не бяха пружинки, пластмаси- все едно табун коне се беше разходил отгоре му.

Та мисълта ми беше- ако беше някое по-скъпо фенерче, по-скоро бабата щеше да се утрепа (пу-пу, да пази Бог), подхлъзвайки се отгоре му, от колкото да го смеле така :D Аз поне моите дребосъци ги изпускам на поразия и ги третирам ужасно и ме преживяват. Друг е въпросът, че за парите за качествен фенер можеш да си купиш 10 евтини и да ги сменяш, като ги трошиш :D А и логото на марката често оказва огроооомно влияние върху надценката....

Неактивен МИНЧО

• Старо куче
  • Публикации: 433
  • диагностициран
« Отговор #51 -: 30 Октомври, 2012, 13:40:21 »
Мите, аз не съм твърдял обратното бе човек, аз говорех за сравнение между модела за който Антон говори на снимката и ЛЛ М7! ;)
Лъча на китаеце е по-концентриран, за това припокрива този на ЛЛ. Ако си направиш труда да им уеднаквиш кръговете, тогава става обратното. Освен това, на ЛЛ трябва да му задържиш бутона натиснат, за да получиш максималната сила на светене. Най-честият проблем при китайчето е бутона. Имал съм 10-ина такива случаи без испускане.
Радостта от ниската цена трае много по-кратко, от разочарованието от ниското качество!

Неактивен Djack

• Тесен специалист
  • Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1346
  • диагностициран
  • Скайп: dimodimov1083
« Отговор #52 -: 30 Октомври, 2012, 13:51:52 »
Лъча на китаеце е по-концентриран, за това припокрива този на ЛЛ. Ако си направиш труда да им уеднаквиш кръговете, тогава става обратното.
Да, това имах предвид, само че едва ли ще стане обратно, по скоро ще се изравнят! Опитната постановка я направих, като върнах зуума леко на китаеца! ;)
Цитат
Освен това, на ЛЛ трябва да му задържиш бутона натиснат, за да получиш максималната сила на светене.

И това го пробвах, разликата е пренебрежимо малка в силата на светене!
Цитат
Най-честият проблем при китайчето е бутона. Имал съм 10-ина такива случаи без испускане.
Тука вече няма как да не се съглася, макар че лично при мен не се е случвало, а го имам от доста години, но съм го наблюдавал при други!
@N_N_R
Колежке N_N_R, този за който говоря също е от масивен алуминий, няма как да го счупиш с изтърване или настъпване! ;)

Активен seiko

• Внимавай, като се бориш с враговете си, да не заприличаш на тях!
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 955
  • диагноза - див селянин
« Отговор #53 -: 30 Октомври, 2012, 14:01:51 »
Аз поне моите дребосъци ги изпускам на поразия и ги третирам ужасно и ме преживяват. Друг е въпросът, че за парите за качествен фенер можеш да си купиш 10 евтини и да ги сменяш, като ги трошиш :D А и логото на марката често оказва огроооомно влияние върху надценката....

Абсолютно вярно е това, което казва колежката, пък и не си мислете, че всички китайщини са толкова трошливи. Да не си мислите, че аз съм жонгльор и никога, нищо не изтървам... охооо и още как! ;) Не случайно ми викат Поразяващите ръчички, особено когато бърникам нещо. :D :D Досега фенер от изтървания не съм повредил, но от бърниканеее... :chukane:
Та, пак казвам, всичко е твърде субективно. Трудно ще ме убедите, че 10+ пъти по-високите цени на някои фенери означават, че са и дори наповина пъти по-здрави, по-мощни, по-ефективни и така нататък от някои китайщини в тяхната категория.
Най-големият враг на знанието не е незнанието, а илюзията за знание.
                                                                                                       Стивън Хокинг

Неактивен bully

• просто човек
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1246
  • диагностициран
« Отговор #54 -: 30 Октомври, 2012, 14:11:58 »
......................................................... Трудно ще ме убедите, че 10+ пъти по-високите цени на някои фенери означават, че са и дори наповина пъти по-здрави, по-мощни, по-ефективни и така нататък от някои китайщини в тяхната категория.
Ааааа, виж това уточнение е много важно и ти като интелигентен човек си го разбрал От някои китайци марковите може е да не са еди колко си пъти по здрави, добре светещи и т.н., но едва ли е общо правило в 100% от случаите, както се твърди от определени съофрумци даже напротив по скоро е изключение ИМХО ;) Иначе основните фирми на пазара отдавна да са загинали и всичко вече да е превзето от по нискокачественото и евтино прозиводство Да, ама не са :D Та и мен трудно ще ме убедите  в обосноваността на тая теза. А и повечето маркови фенери в почти един и същи клас не са 10 пъти по скъпи, ако един от горецитираните китайци струва 20 до 36лева масово /моят големият със зарядните струваше толкова, нормално цена за БГ/, а един на Jetbeam, Thrunite, Klarus, Nitecore, Fenix, Olight струва 50-70 лева, определено ще предпочета марката, па макар и същата правена в Китай ;) Много често се забравя, че името на истинските марки не само служи за вдигане на цената, а и за гаранционните последици, сервиза и сериозното отношение към клиента които седят зад него . ;) Като се прецака не по твоя вина ти пращат нов за тяхна сметка, с другите се получава обратното и става кяра в кюмура в крайна сметка.
« Последна редакция: 30 Октомври, 2012, 14:37:50 от bully »
Доброто без меч в ръката служи на злото.
Този, който правилно посочва  моите грешки е мой учител. Този, който правилно оценява моите  постъпки е мой  приятел. Този, който ме  ласкае е  мой враг. /Сун Цзъ/

Неактивен riboulovec

• Младо куче
  • Старо куче
  • Публикации: 1585
« Отговор #55 -: 30 Октомври, 2012, 14:12:59 »
Аз имах същия с надпис Полис като втория отдясно и три ААА,не светеше лошо,а за цената си перфектно,но ЛЛ Т5 го бие с една АА.Разглеждал съм няколко и всички светят различно,може би е късмет какъв диод ще ти сложат китайците.Друго ми направи впечатление,на ЛЛ светлината е някак по жълта/зависи колко Калвина е/ и осветява много по добре,другия уж свети/по синкаво/ но не виждаш толкова добре.Правилото май беше колкото по малко Калвини,по жълта/топла светлина,Минчо ще каже.
М7 не е ли с 4 броя ААА?Аз имам Р7 и е с 4 бр.
Копирано от Бринел:— При теб конкуренцията беше жестока — отвърна Ричър. — Докато десет години по-късно бяха останали само разни лекета.

Неактивен МИНЧО

• Старо куче
  • диагностициран
« Отговор #56 -: 30 Октомври, 2012, 15:25:55 »
Наистина трябва да уточним, кой с какъв диод е, за да не си говорим за различни светлини. Когато говорим за въпросното китайче с 3бр ААА батерии, трябва да знаем че се произвежда с 5 или 6 вида различни диоди. Даже имаше и с кръгъл диод. Най-мощния и хубав от тях е КРЕЕ КУ 5. За него всъщност говорим с Джак/ако правилно съм го разбрал/ Въпреки еднаквите модели диоди, не съм срещал две фенерчета с една и съща цветна температура, докато съм подбирал такива за някой приятел!
ЛЛ Т5 с една АА батерия не свети толкова силно, колкото китайчето със същият диод, но с 3 ААА батерии, по простата причина, че тока при трите батерии е по-голям.
Като сложим от една страна минусите на китайчето-слаб ключ, слаба водоустойчивост, не добър контейнер за батерии, слаби контакти, квадратна точка, вадеща се гума на бутона.......
и минусите на ЛЛ П7-5 пъти по-високата цена
От другата страна сложим плюсовете на ЛЛ-надеждност, кеф, гаранция, удоволствие, позлатени контакти, пак кеф....
и плюсовете та китайчето-5 пъти по-ниска цена
Кое ще изберем в крайна сметка за фенерче с перспектива, на което можем да разчитаме?/много объркано се изразих, но дано основната идея да е станала ясна/
Радостта от ниската цена трае много по-кратко, от разочарованието от ниското качество!

Неактивен Djack

• Тесен специалист
  • Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #57 -: 30 Октомври, 2012, 15:38:45 »
Були, "определените съфорумци", никога не са твърдели за "общо правило в 100% от случаите"! ;) Само Минчо си направи труда да разбере, че говорим за конкретни модели фенери! ;)
Колега Риболовец, наистина М7 е с 4бр. ААА!
Относно видовете - различават се, тези за които говоря аз, са с около 1 см. по-дълги от другите и когато съм взимал за приятели, никога не се е случвало да нацеля такъв с по слаб диод! Да не говорим, че и в цената се различават, тези с по-недъгавия диод са по 7-8 лв. , а гореспоменатия е на безбожната цена от 13лв. ! ;)
п.п. И Були, нека уточним, че не говорим за сравнение в цената на какъвто и да е марков фенер с тази на конкретен китайски, а да съпоставим както и цената така и "работните качества", като лумени и далекобойност (примерно)! ;) Идеята ми е да съпоставяме два фенера в един клас на светене! ;)
Поздрави! :nabira:

Неактивен bully

• просто човек
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1246
  • диагностициран
« Отговор #58 -: 30 Октомври, 2012, 16:06:50 »
Димо като държиш за точност, трябваше да се уточнят и гореизброените кусури на китайци, които май само Минчо  досега кратко просто и ясно дефинира ;) С това  съм напълно съгласен.  ;D Обикновено в останалите 90% процента по този въпрос нищо не се казва. Само се повтаря колко са евтини и хубави, ма защо и дали това всъщност не коства проблеми на обикновения потребител не става ясно на широката аудитория, за да стигне всеки за себе си до обоснован извод :)  Няма две мнения по въпроса че трябва да се сравняват светила със сходни  технически параметри, иначе става едно към гьоторе :D
« Последна редакция: 30 Октомври, 2012, 16:53:16 от bully »
Доброто без меч в ръката служи на злото.
Този, който правилно посочва  моите грешки е мой учител. Този, който правилно оценява моите  постъпки е мой  приятел. Този, който ме  ласкае е  мой враг. /Сун Цзъ/

Активен seiko

• Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • диагноза - див селянин
« Отговор #59 -: 30 Октомври, 2012, 16:20:02 »
Минчо, ти пък го изкара хептен недъгаво това китайче бе. ;) Мойто е от няколко месеца (Димо ми го е избирал, да знаеш) и мисля, че тия слабости, дето си ги изброил, поне половината не са слабости, а по-скоро леко неудобство.
Относно ключа, все още си работи, ама ще видим - китайска му работа, водоустойчивостта ме удовлетворява напълно - в събота до късно си търсих едното куче из нашите ловни полета, че и заваля стабилно, та повече от час ходих из дъжда без дъждобран като светулка и нямаше сухо място по мен и по китайчето, ама още си свети - не възнамерявам обаче да се къпя с него ;), за изпусканията споменах и преди, затова няма да се повтарям, контейнера - де да знам колко му е здравината, ама имам още 3-4 такива от подобни фенерчета, та мога да си ги избирам и по цвят, контактите да изкарат 3-4 години - здраве му кажи (дядо ми е бил же-пеец, та фенерите му са били все със златни контакти :D :D), ще си взема друг, ако се окислят толкова и откажат, квадратния диод (точка) - че кво ми пука, когато свети като слънце, пък ако искам да е кръгъл, малко се разфокусира и готово. ;) :ras: :D :D :nabira: :nabira:
                                                                                                       Стивън Хокинг

Неактивен МИНЧО

• Старо куче
  • диагностициран
« Отговор #60 -: 30 Октомври, 2012, 16:37:31 »
Момци, драма няма. Аз просто съм имал възможноста да ми минат през ръцете голям брой, различни видове китайчета и да ги тествам, без да плащам за което. Това са ми впечатленията от тях, и никой не казва, че са съвсем недъгави./ Ето, и сега докато пиша, получих СМС за точно такова фенерче, да го пращам по пощата./Просто, голяма част от колегите, искат да имат надежден фенер без някои дразнещи дребни неудобства и с постоянно качество на който могат да разчитат във всяка една ситуация. Това, че може например човек да си вземе 5 или 10 такива фенери на цената на марковия, не значи че на полето или на баира/когато недай си боже се скапе/може да го стори.

Неактивен VPT

• Напреднал
  • Публикации: 420
  • диагностициран
« Отговор #61 -: 30 Октомври, 2012, 16:41:07 »
Момчета, тая работа с фенерите взе да става като Уная ;)
Наистина изводите си ги прави всеки сам, а и по- голям учител от горчивия опит няма. ;)
Пък на мен все ми се случва, като направя икономия и да ми идва после на "два ката", или както казва нашия многоуважаван колега и приятел Бай Антон - хард с..с
Вярно, че до мазата мога да сляза и със запалка от 1лв. ,ама като карам колело съм го напудрил с Cat-eye, на лов, риба  и въобще по планината си мъкна  Лед Лензерите и Фениксите.  Същите дублирани с карбидни лампи и други алтернативни източници на осветление, когато си вра дирника из разни дупки, дето им викат пещерни образувания....И това не е, защото нямам "Полис-и" и други продукти от "ръшан маркет", ами защото кефа цена нЕма ;) А като ти изгасне светилото посред нощ на 2-илядо и отгоре метра при -20, или някъде из галериите на "Мория" ти остава еден единствен кеф- да си го ръгнеш изотзадзе и да драснеш клечката с надежда, че ще пламне вечния огИн ;) Ай наздраве  :ohhoho:
« Последна редакция: 30 Октомври, 2012, 16:45:03 от VPT »

Неактивен N__N__R

• Старо куче
  • Публикации: 405
  • диагностициран
« Отговор #62 -: 30 Октомври, 2012, 16:49:59 »
Другото евтино боклуче от левчето- с няколко диода, НЕ много използвано и едното ИдиоТче вече мига ли мига, правейки светлината изключително дразнеща, да не говорим, че е синя.... все едно съм в дискотека  :punk:  ;D Пък и ръждичка хваща тук и там.... за разлика от страшно употребяваните по-скъпи.

За съжаление нямам такъв голям опит като вас, обаче с удоволствие чета темата  :viking:  ;D

Активен seiko

• Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • диагноза - див селянин
« Отговор #63 -: 30 Октомври, 2012, 16:56:15 »
Тъй, тъй, Васе! Всеки знае него си! Пък той хард таковата хич не го интересува дали  си с ЛЛ, китаец, с Мерцедес или Жигули - идва и хич не пита. ;) :D :D :nabira: :nabira:
                                                                                                       Стивън Хокинг

Активен OLIGHT

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1755
  • диагностициран
    • OLIGHT BULGARIA
« Отговор #64 -: 30 Октомври, 2012, 17:08:38 »
А като ти изгасне светилото посред нощ на 2-илядо и отгоре метра при -20, или някъде из галериите на "Мория" ти остава еден единствен кеф- да си го ръгнеш изотзадзе и да драснеш клечката с надежда, че ще пламне вечния огИн ;) Ай наздраве  :ohhoho:

+1
В пещерата няма как да си купиш друг фенер от 5 лв.....
Качествените уреди отговарят на редица стандарти и се радват на добра или отлична гаранционна поддръжка. При това положение няма как да са много евтини.

Активен seiko

• Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • диагноза - див селянин
« Отговор #65 -: 30 Октомври, 2012, 17:29:00 »
+1
В пещерата няма как да си купиш друг фенер от 5 лв.....
Качествените уреди отговарят на редица стандарти и се радват на добра или отлична гаранционна поддръжка. При това положение няма как да са много евтини.

Така е, само че колко са хората, които ходят по пещерите и на 2000+ метра. Всеки сам определя екстремността на дейностите в живота си и според тях преценява на какво да се довери. В повечето случаи се пре-пре-презастраховаме да не ни срещне мечка, но колко хора всъщност ходят въобще в гората. Говоря принципно и искам да ме разберете правилно - когато става въпрос за окомплектоване на поход, мисия или каквото и да е там отговорно нещо, естествено, че ще се доверим на по-надеждното, но когато става въпрос за тривиални неща от ежедневието, аз съм решил за себе си, че има доста по-изгодни и не по-малко практични неща, които ще ми вършат работа. Потретвам - всичко е субективно и всеки сам определя за себе си кога и какво да ползва. Варианти - хиляди, със и без по-големи или по малки компромиси. Въпросът е всеки да намери това, което му върши работа, а ако го намери на тънка лайсна, още по-добре. ;)
                                                                                                       Стивън Хокинг

Неактивен Maverick

• Горски
  • Напреднал
  • *
  • Публикации: 443
  • диагностициран
    • СИЛЕН
« Отговор #66 -: 30 Октомври, 2012, 17:34:16 »
А като ти изгасне светилото посред нощ на 2-илядо и отгоре метра при -20, или някъде из галериите на "Мория" ти остава еден единствен кеф- да си го ръгнеш изотзадзе и да драснеш клечката с надежда, че ще пламне вечния огИн ;) Ай наздраве  :ohhoho:
Аз лично гледам всичко около мен и по мен да бъде надеждно и здраво. Подчертавам- не скъпо, а надеждно и здраво.
Дали става въпрос за чанта, нож, часовник, фенер- все тая.
Затова съм напълно съгласен с Васко.
Вече ако нещата опрат до финанси-
говорим за съвсем друго.
Но в крайна сметка- колко често си купуваме фенери?
www.silenbg.com - Моят блог за тренировки, хранене, здравословен начин на живот : )
http://bgjoker.blogspot.com/ - Блогът ми за жокери!
https://www.facebook.com/kinesiotaping - Фейсбук страницата ми за кинезиотейпинг

Активен OLIGHT

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1755
  • диагностициран
    • OLIGHT BULGARIA
« Отговор #67 -: 30 Октомври, 2012, 18:00:27 »
Едно време, като си купувах менте китайски ножки си мислех и аз, че вършат "някаква" работа. Обаче дойде момента, в който разочарованията бяха повече от ползите. И се престраших с едно спайдерко byrd.... последваха ендура, полис, нейтив и т.н.
По подобен начин протекоха нещата и с фенерчетата....
Но всеки си прави сметката сам де...

Активен seiko

• Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • диагноза - див селянин
« Отговор #68 -: 30 Октомври, 2012, 19:18:29 »
Е, да де, ама чак когато сравни китайските ментаци с марковите ножки, тогава разбра, че не вършат работа. ;) Тук става въпрос, за вече направен сравнителен тест по интензивност на светене между два еднотипни фенера и се установява, че са най-малкото равни в това отношение. Аз го пробвах и на дъжд, при което също не възникнаха никакви проблеми, на изпускане по земята също устисква. Димо сподели, че го има от доста години и до момента не е имал проблеми. Къде виждаш разочарованията в нас при конкретния случай? Точно обратното, даже ми е кеф, че си имам фенерче за малко над 10 лв, което свети по-силно от марково в неговата категория и точно затова го взех. Ако ме разочарова, което едва ли ще е много скоро, ще си взема по-хубаво със сигурност, нооо до тогава... ;) :nabira:
« Последна редакция: 30 Октомври, 2012, 20:10:37 от seiko »
                                                                                                       Стивън Хокинг

Неактивен Djack

• Тесен специалист
  • Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #69 -: 30 Октомври, 2012, 19:34:51 »
Aбе хора, защо се навивате сами??? Никой не е казал, че марковите фенери са лоши, даже напротив, пак ще повторя - много са хубави, солидни и като изработка са на много високо ниво! Аз също при възможност винаги съм избирал марковото и тези които ме познават отблизо го знаят, че компромиси с качеството не правя! Въпроса тук беше съвсем друг! Просто стана въпрос за сравнение на силата на светене между два конкретни фенера при равни условия! Това в никакъв случай не прави фенера който е светел по-малко - по-лош! Дайте в такъв случай да изхвърлим всичко което е под 200 лумена, а?
Нека е добре да се знае, че има алтернатива и толкоз! Тук има млади колеги, които все още са на издръжка на родителите си, а предполагам и хора с по-малки доходи, дай сега като не могат да си позволят скъп фенер, да ходят с факли!
Поздрави на всички!

п.п. Антонееее, Антоне, ......... в каква гиджория ме забърка друже! ;) Аз като ти казах да си траеш, че ще ме изядат с парцалите ..... ти .....! ;) :nabira:

Активен seiko

• Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • диагноза - див селянин
« Отговор #70 -: 30 Октомври, 2012, 19:41:56 »
Не се плаши бре, аз съм насреща и ще трябва да прекарат първо мен. ;) >:( Пък и що да не са похваля, че свети повече пущината, да не е лъжа!? ;) :yahoo: Нещо да съм излъгал дотук? :noo: Ха наздраве по тоя случай, бах ти и фенерите, ръйшшш! :nabira: :nabira:
                                                                                                       Стивън Хокинг

highlander

• Гост
« Отговор #71 -: 30 Октомври, 2012, 19:47:15 »
Колеги, дайте да сменим малко темата. Пишете по същество, за да не го обръщаме на безсмислена говорилня. Това до тук няма да го трия но натам не обещавам;)

highlander

• Гост
« Отговор #72 -: 30 Октомври, 2012, 20:05:05 »
Колеги, пак ще помоля да спрем да нищим неща и тези дето водят само до напрежения. И двете тези са до болка познати и всяка от тях има своите подръжници. Дайте нещо ново и полезно да напишем и да научим. ;)

Неактивен VPT

• Напреднал
  • Публикации: 420
  • диагностициран
« Отговор #73 -: 30 Октомври, 2012, 20:06:55 »
Не знам, дали причината е в моя комп, но ми изчезна пост, който надявам се не е модериран

highlander

• Гост
« Отговор #74 -: 30 Октомври, 2012, 20:08:34 »
Васе, модериран е.

ArmsBG OlightBG Batteryservice