Автор Тема: Nitecore P20UV – поглед отвътре  (Прочетена 1543 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен joy_boy

• Член на сдружението
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 823
  • диагностициран
Nitecore P20UV – поглед отвътре
« -: 27 Август, 2018, 23:07:23 »

Имах приличен фенер, но ми идваше малко тежък и обемист за постоянно носене ! Вече нямам, 'щото се пре'еба

По-тъжно нещо не бях прочитал скоро, и то така покърти иначе коравата ми душа, че си изпих мастиката на екс и си налях втора. Докато допивах, вече по-бавно, втората, писах на колегата и в рамките на няколко лични съобщения разбрах следното:
   Фенерът си работел безупречно до едно време, докато един ден просто не светнал. Колегата изрази предположение, че може да е изгорял диода. Фенерът има допълнително 4 UV светодиода, които продължили да работят, но в режимите в които трябвало да свети големия диод нямало признаци на живот. Още по-кофти е, че производителя предлагал 5 години гаранция, но от дълъра у нас признавали само 1...
   Предложих на колегата ако така и така е отписал фенерчето – да вземе да ми го изпрати да го огледам пък каквото стане. Е, той го беше отписал, съгласи се и след няколко дни фенерчето пристигна при мен.
   Метнах му една батерия и започнах да щракам (има два бутона на капачката). Видях на сайта някаква лудница от режими и след 10 минути успях да светна UV диодите. Големия лед наистина не даваше признаци на живот.
   Колегата Пънки явно сериозно си го е ползвал, има доста следи от употреба:

Прескочих тестване на капачката и бутоните там – нали в UV режим работи, явно стига захранване до главата и бутоните работят. Следва разглобяване на главата.Разбира се като убеден оптимист първо пробвах да я разглобя на ръце. Е не стана. Но докато си я подмятах в ръцете усетих нещо странно. Като почукам с пръст по стъклото и се усеща вътре нещо да вибрира. Хванете с едната си ръка някоя пружинка, с другата я опънете и пуснете – някакво подобно усещане. Разбира се не можах да се сетя за причина вътре да има пружини. Както и да е, продължаваме нататък – 2 чифта клещи, нещо меко (дебел плат, аз ползвах хавлиена кърпа) да не надерем корпуса, малко нагряване с горещ въздух и поддаде. Има някакъв фиксатор на резбата който без нагряване незнам как може да се развие..

Разпояваме кабелчетата и вадим плочката с диода.
Тествах за всеки случай големия диод, макар да не изглеждаше изгорял, нито пък предполагах точно той да е проблема – и вярно, работи си..

UV диодите  излизат през самата глава – явно са запоени на платката. Самата платка се вади от задната част на главата – също е фиксирана с нещо като лепило. Още горещ  въздух, натиснах оттук оттам върху UV диодите и платката (платките) излязоха.

Бялото нещо което се вижда в корпуса е лепилото с което платката беше фиксирана вътре.

Устройството е разделено на 2 – на горната част се намира „мозъка“ и UV диодите с нужните за работата им допълнителни компоненти. Мозъка е онова нещо с 8 крака – микроконтролер на Microchip – 12F675. Там са програмирани режимите на работа и цялата логика на фенера.

На долната част има DC_DC конвертор, захранване за белия диод, има и полеви транзистор през който предполагам се модулира  силата на светене в различните режими. Между двете платки има бобина с феритна сърцевина, която е част от конвертора.

Тъй като фенерът превключва режими и свети с UV диодите, реших да оставя на страна горната платка и да се захвана с долната. За да получа обаче достъп до елементите по платката първо трябваше да разпоя бобината.

Започнах от крачето което е на периферията на платката(на последната снимка най-отгоре между един диод и полевия транзистор. Малко се изненадах – когато спойката се разтопи бобината се катурна на една страна – другото краче явно не се крепеше на нищо. Сетих се за вибрациите които се усещаха при почукване по стъклото. Вероятно са били от бобината – закрепена за едното краче, другото във въздуха... И тъй като другото краче би трябвало да е свързано с дидода (през белия кабел), а стои свободно, то стана основен заподозрян за проблема.

на снимката се вижда, че е скъсан „пада“ на който е било запоено крачето, и спойката която също го е свързвала с белия кабел. Първото което си помислих беше, че това се дължи на някое яко изтърване. Фенера е поочукан, Пънки казва, че доста е падал. Все пак аз не вярвам, че добра спойка може да се счупи просто така. Предполагам, че когато са монтирали бобината тя е останала под някакъв ъгъл и след това горната платка я е притискала (опирала е в микроконтролера). И вече може би след много цикли на загряване/охлаждане, изтървания и тн – мястото което е било под напрежение се е прекъснало. Но това са си само мои размисли.    Иначе като цяло спойките по платките не изглеждат зле, платките са почистени, не е някаква мърлява китайска изработка.. Реших, че няма какво да измервам и ровя след като имам вече заподозрян за проблема, а и ме сърбяха ръцете да запоя бобинката обратно за да разбера тя ли е била причината (защото си помислих, че възможно и аз да съм скъсал спойката като натисках UV диодите за да извадя платките от главата, а платката на която те са запоени е натискала бобината).. Запоих я, преди това и подложих малко двойно лепящо тиксо отдолу, а след това и отгоре – идея нямам дали ще помогне за в бъдеще, но не се сетих за нищо по-подходящо.

След това събрах фенера съвсем набързо – бях нетърпелив да го тествам. Ами, проработи:

Малко се разочаровах, че повредата му се оказа толкова тривиална, но пък поне ще мога да зарадвам Пънки  - дано да му служи дълго :).
   Предстоеше ми да ходя на палатки през уикенда – взех го със себе си за тест. Не му отделих много време вечерта, че май повече наблягах на яденето и на пиенето :). Но все пак пробвах различните режими, приятно е фенерчето. Използвахме и UV диодите да проверим набързо наличните пари дали са истински :D. Стори ми се малко странно с тези два бутона на капачката, но сигурно иска свикване. Като цяло ми допадна. .
   След прибирането от палатките разглобих пак фенера, сложих подобаващо количество термопаста между плочката с диода и главата, намазах резбите със силиконова смазка и го събрах обратно. Не съм лепил с нищо и не съм слагал фиксатори. Колегата трябва да има едно на ум – ако е бил водоустойчив нямам идея до колко е запазил тези си свойства. Има о-пръстени на съответните места по сглобките и изглеждат в добро състояние но все пак..
   Ами това е, надявам се да ви е било интересно как изглежда този фенер отвътре. Благодаря на Пънки за доверието – без него темата нямаше да я има :).
Самураят без меч е като самурая с меч, само че няма меч.

Неактивен ganzo_fan

• Старо куче
  • Публикации: 830
  • диагностициран
« Отговор #1 -: 27 Август, 2018, 23:12:59 »
имаш  ДОБРЕ
— При теб конкуренцията беше жестока — отвърна Ричър. — Докато десет години по-късно бяха останали само разни лекета.

Неактивен Force

• Член на сдружението
  • Управителен съвет
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 766
  • диагностициран
« Отговор #2 -: 28 Август, 2018, 00:10:55 »
Супер си. *palec* :nabira:

Неактивен Punky

• Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1973
  • HardCore For Life
    • "kristo-2"
« Отговор #3 -: 28 Август, 2018, 10:38:07 »
Благодарности !!!   :nabira:

Неактивен Djack

• Тесен специалист
  • Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1346
  • диагностициран
  • Скайп: dimodimov1083
« Отговор #4 -: 28 Август, 2018, 12:11:22 »
Ей сега вече, ще се престраша да разглобя форумното S15 baton, че и при мен така спря да свети от веднъж!  *palec*  :nabira:

Неактивен joy_boy

• Член на сдружението
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #5 -: 28 Август, 2018, 15:19:48 »
Ей сега вече, ще се престраша да разглобя форумното S15 baton, че и при мен така спря да свети от веднъж!  *palec*  :nabira:
Давай смело

Sent from my Lenovo P1ma40 using Tapatalk

Неактивен Kalmar

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1028
  • Дърт на орел!
« Отговор #6 -: 29 Август, 2018, 16:24:52 »
Супер!!! Ще живее значи!
"Счастье для всех, даром, и пусть никто не уйдет обиженным!"

Неактивен Yasenf

• С желязо в кръвта :)
  • Управителен съвет
  • Напреднал
  • *
  • Публикации: 356
  • BRKCA MIKE 477
  • Скайп: yasenf
« Отговор #7 -: 29 Август, 2018, 21:40:08 »
Браво Дидо, много те слушат ръцете. Ако те влече, обади ми се - могат да се измислят всякакви щуротии, докато се усетиш и ще им препрограмираш драйверите :)
За да бъдеш РАЗБРАН трябва да си ПРОСТ.

Неактивен joy_boy

• Член на сдружението
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #8 -: 29 Август, 2018, 21:55:36 »
Браво Дидо, много те слушат ръцете. Ако те влече, обади ми се - могат да се измислят всякакви щуротии, докато се усетиш и ще им препрограмираш драйверите :)
Благодаря Яска!
влече ме да човъркам :), не толкова самите фенери.. колкото до препрограмирането - имам някакви базови познания за този тип микроконтролери, правил съм някои съвсем елементарни неща, но все не остава време за сериозно задълбаване  :nabira:

Неактивен batveso55

• Старо куче
  • Публикации: 1229
  • диагностициран
« Отговор #9 -: 30 Август, 2018, 01:47:47 »
Градски, в началото на темата споменаваш, че дилърът признавал 1 година гаранция вместо 5. Искрено се надявам, че не става въпрос за Батерито.

Неактивен joy_boy

• Член на сдружението
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #10 -: 30 Август, 2018, 07:37:24 »
Градски, в началото на темата споменаваш, че дилърът признавал 1 година гаранция вместо 5. Искрено се надявам, че не става въпрос за Батерито.
тука вече ще оставя Punky да коментира, аз не съм съвсем наясно.

Неактивен Kalmar

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1028
  • Дърт на орел!
« Отговор #11 -: 30 Август, 2018, 16:03:57 »
В сайта на "Батери сървиз" пише 60 месеца гаранция на Найткор.
Не знам Любака от къде го е купувал...
"Счастье для всех, даром, и пусть никто не уйдет обиженным!"

Неактивен Punky

• Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • HardCore For Life
    • "kristo-2"
« Отговор #12 -: 31 Август, 2018, 00:56:29 »
Вече и аз не помя точния период, дали беше 1 или 2 години, но значително се различаваше от написаното на кутията 5 години !!!
Видях го това, за гаранцията, че сега е написано 60месеца, но когато купувах фенера, ми бе предложен значително по - кратък срок. Сега дали защото фенера е по - стар модел, или тогава политиката на фирмата е била друга, не мога да кажа !!!
 Иначе от тях съм пазарувал веднъж и бяха супер отзивчиви и разбрани хора !!!
« Последна редакция: 31 Август, 2018, 01:01:05 от Punky »

Неактивен johnyB

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 89
  • диагностициран
« Отговор #13 -: 31 Август, 2018, 01:13:34 »
Punky е прав.
Батерисервис обявиха 5 годишна гаранция във форума на 26.10.2016.(на страницата им тук)
Предполагам ,че преди тази дата гаранцията е била 1 до 2 години,в зависимост от продукта.

Неактивен Punky

• Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • HardCore For Life
    • "kristo-2"
« Отговор #14 -: 31 Август, 2018, 21:54:34 »
Благодаря за разяснението !!!

Неактивен ganzo_fan

• Старо куче
  • Публикации: 830
  • диагностициран
« Отговор #15 -: 31 Август, 2018, 21:57:55 »
Гаранцията ти е Радостния :yahoo:
— При теб конкуренцията беше жестока — отвърна Ричър. — Докато десет години по-късно бяха останали само разни лекета.

ArmsBG OlightBG Batteryservice