Автор Тема: ЗАМЕСТНИКЪТ- Сравнително ревю на малък немски нож от WWII и Lionsteel M4  (Прочетена 1032 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Newcomer

• Прохождащ
  • **
  • Потребителско име: dimitar1914
  • Публикации: 7
  • Reputation Power: 10
  • Newcomer няма влияние.
  • диагностициран
Първопричината за тази тема e едно малко, старо, ръждиво ножче с история, достойна за холивудска драма. Ето го и него:

Въпросният инструмент е с над 75 годишна история и е принадлежал на немски SS войник, воювал през втората световна война. Донесен е от единият ми дядо-фронтовак след приключване на българското участие през май-1945г., биейки се на страната на Съюзниците. Ножчето е с острие 95 мм. със скрит танг през цялата дръжка. Острието е пълен конвекс и носи надписът Solingen. Дървената дръжка, завършваща с алуминиева капачка с винт, стои на показ при поставянето на ножа в кожената кания. Предполага се, че германски военнопленник го е разменил с дядо ми срещу вода или храна на територията на бивша Югославия, където българите спомагат за победата над намиращата се там 750 хилядна немска армия. Така или иначе, подробности липсват, но е факт, че това ножче служи вярно на няколко поколения. Дядо ми го е дал на баща ми, преди това се е размяткало по джобовете на SS войника, а ето, че сега е в мен, в очакване след години да премине при невръстния ми син. След като започнах да се интересувам от история, извадих от употреба този артефакт. Преди това обаче беше безмилостно използван в риболовните ми излети, в походи сред природата, домакинската работа на цялата фамилия. Многократно беше губен и намиран, ръждясвал и заточван с най-различни пособия. Канията е кърпена с конци и тел с единствената причина да запази целостта си. След като го „снех от въоръжение“ ролята му беше изпълнявана от всевъзможни домакински ножове, завивани в парцали или хартия и слагани по чанти и раници. В конкретен момент, реших, че немският ветеран трябва да има своя достоен, действащ заместник. Търсенето ми се ограничи до основното изискване за Full tang острие от 95-97 мм. В момента подобни ножове се произвеждат от Linder, но за съжаление от този вид и размер не намерих. В последствие фаворити ми станаха ножове на Helle, Fallkniven /F1/, Manly /Patriot/, Bark River, Enzo /Trapper 95/ и разбира се Lionsteel /M4/.

Италианският нож наклони везните към себе си, заради сходствата с предшественика си- размер на острие, материал на дръжката и канията, та дори и гърбовете на остриетата на двата ножа са заоблени. Поръчката от Ламния беше направена на 23.08, а доставката беше изпълнена от Финландия до България на следващия ден преди обяд- феноменално. Ножът дойде отлично опакован в кутия на продавача, в която сред транспортната хартия беше втората кутия- тази на Lionsteel. Първото впечатление от ножа ме остави без дъх- стоманата, дръжката, канията- великолепни са. Ореховите чирени са толкова красиви, че заслужават отделно ревю. Канията, ръчно изработена в Италия, обгръща ножа перфектно и го държи стабилно без дори да е необходимо да бъде закопчавана. Тук допълнителни адмирации за работата си заслужава майсторът, който е залепил парченца плат върху металните части на капсите от вътрешната част на канията с цел да не се драскат дървените чирени при контакта с метала- grazie ragazzi. Дали фактът, че Италия е един от главните съюзници на Германия през ВСВ, подсъзнателно е повлиял при избора- не мога да кажа.

Малко сравнителни снимки:

В заключение- Италианският нож влиза в употреба смело и достойно с оглед безспорните си качества. Старият немски ветеран заслужено продължава пенсията си, вече обгрижван със ситни водни шкурки, нежен строп и финни смазки, очаквайки следващия си притежател да порастне до по-отговорна възраст.

Неактивен ЖИЖ

• Старо куче
  • Публикации: 137
  • Reputation Power: 54
  • ЖИЖ няма влияние.
  • диагностициран
дръжката би трябвало да е от еленски рог
лошия моабет е за предпочитане пред хубавата работа

Неактивен Newcomer

• Прохождащ
  • **
  • Newcomer няма влияние.
  • диагностициран
Действително съм виждал снимки на ножове, датирани от същия период, с дръжки от еленски рог, но при този екземпляр е от дърво.
« Последна редакция: 28 Август, 2018, 18:19:48 от Newcomer »

Неактивен kostenura

• Дарител
  • Редовен
  • *
  • Публикации: 50
  • Reputation Power: 554
  • kostenura на прага да бъде приет.kostenura на прага да бъде приет.kostenura на прага да бъде приет.kostenura на прага да бъде приет.kostenura на прага да бъде приет.
  • диагностициран
Имам една подобна антика леко реставрирана пак с надпис solingen ама каква е незнам.Втората от ляво на дясно.
« Последна редакция: 28 Август, 2018, 18:35:17 от kostenura »

Неактивен kostenura

• Дарител
  • Редовен
  • *
  • Публикации: 50
  • Reputation Power: 554
  • kostenura на прага да бъде приет.kostenura на прага да бъде приет.kostenura на прага да бъде приет.kostenura на прага да бъде приет.kostenura на прага да бъде приет.
  • диагностициран
Преди да се освежи малко.

Неактивен Yasenf

• С желязо в кръвта :)
  • Управителен съвет
  • Напреднал
  • *
  • Публикации: 284
  • Reputation Power: 6324
  • Yasenf внушава благоговение!Yasenf внушава благоговение!Yasenf внушава благоговение!Yasenf внушава благоговение!Yasenf внушава благоговение!Yasenf внушава благоговение!Yasenf внушава благоговение!Yasenf внушава благоговение!Yasenf внушава благоговение!Yasenf внушава благоговение!Yasenf внушава благоговение!Yasenf внушава благоговение!
  • BRKCA MIKE 477
  • Скайп: yasenf
Има интересна форма, която ми навява спомени на няколко Марбълс модела от онова време. Това, което ме учудва е алуминиевата капачка. По онова време алуминия е бил страшно скъп материал - аз имам един Марбълс от тридесетте години и там все още е било страшно скъпо да се използва в ножове - моя е с бакелитова капачка и дръжка от кожени шайби. Виждам, че и този като моя е с доста къса дръжка - не знам кога са започнали да ги правят по-дълги, но аз имам средна ръка и ми пасва много точно дръжката.
За да бъдеш РАЗБРАН трябва да си ПРОСТ.

Неактивен Newcomer

• Прохождащ
  • **
  • Newcomer няма влияние.
  • диагностициран
Ами да. Ето един почти идентичен Marbles с кожени шайби:

Неактивен heykel_nikolov

• www.heykelbg.com
  • Старо куче
  • Публикации: 1129
  • Reputation Power: 2168
  • heykel_nikolov внушава благоговение!heykel_nikolov внушава благоговение!heykel_nikolov внушава благоговение!heykel_nikolov внушава благоговение!heykel_nikolov внушава благоговение!heykel_nikolov внушава благоговение!heykel_nikolov внушава благоговение!heykel_nikolov внушава благоговение!heykel_nikolov внушава благоговение!heykel_nikolov внушава благоговение!heykel_nikolov внушава благоговение!heykel_nikolov внушава благоговение!
  • диагностициран
    • www.heykelbg.com
Типичен германски ловен скинър! Не знам от кога ги правят, но и сега някой ножарски фирми продължават да изработват същата форма! Предимно наистина са с дръжка от еленов рог, но както е този модел ги има и с дърво и с кожени шайби! Пожелавам на колегата да си го пази и предава на бъдещите поколения!  *palec*

Неактивен barba

• Старо куче
  • Публикации: 239
  • Reputation Power: 1099
  • barba има аура около него.barba има аура около него.barba има аура около него.barba има аура около него.barba има аура около него.barba има аура около него.barba има аура около него.barba има аура около него.barba има аура около него.barba има аура около него.
  • диагностициран
Превъзходен екземпляр - носещ усещане за нож, който се сраства с ръката - нож, оставящ далече за себе си модерните технологични "предмети".
...Иисус идва, прави се на зает...

Неактивен Newcomer

• Прохождащ
  • **
  • Newcomer няма влияние.
  • диагностициран

Преди да се освежи малко.

Този екземпляр принадлежал ли е на някой шваба през Войната?

Неактивен kaziklu

• Дарител
  • Редовен
  • *
  • Публикации: 197
  • Reputation Power: 1060
  • kaziklu има аура около него.kaziklu има аура около него.kaziklu има аура около него.kaziklu има аура около него.kaziklu има аура около него.kaziklu има аура около него.kaziklu има аура около него.kaziklu има аура около него.kaziklu има аура около него.kaziklu има аура около него.
  • диагностициран
Ka-Bar 1205 е подобен.
На мен оригиналът ми допада повече от заместника, но това е въпрос на вкус  :)

Намерете ни във фейсбук ArmsBG OlightBG Batteryservice