Автор Тема: ЗАМЕСТНИКЪТ- Сравнително ревю на малък немски нож от WWII и Lionsteel M4  (Прочетена 2071 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Newcomer

• Прохождащ
  • **
  • Потребителско име: dimitar1914
  • Публикации: 7
  • диагностициран
Първопричината за тази тема e едно малко, старо, ръждиво ножче с история, достойна за холивудска драма. Ето го и него:

Въпросният инструмент е с над 75 годишна история и е принадлежал на немски SS войник, воювал през втората световна война. Донесен е от единият ми дядо-фронтовак след приключване на българското участие през май-1945г., биейки се на страната на Съюзниците. Ножчето е с острие 95 мм. със скрит танг през цялата дръжка. Острието е пълен конвекс и носи надписът Solingen. Дървената дръжка, завършваща с алуминиева капачка с винт, стои на показ при поставянето на ножа в кожената кания. Предполага се, че германски военнопленник го е разменил с дядо ми срещу вода или храна на територията на бивша Югославия, където българите спомагат за победата над намиращата се там 750 хилядна немска армия. Така или иначе, подробности липсват, но е факт, че това ножче служи вярно на няколко поколения. Дядо ми го е дал на баща ми, преди това се е размяткало по джобовете на SS войника, а ето, че сега е в мен, в очакване след години да премине при невръстния ми син. След като започнах да се интересувам от история, извадих от употреба този артефакт. Преди това обаче беше безмилостно използван в риболовните ми излети, в походи сред природата, домакинската работа на цялата фамилия. Многократно беше губен и намиран, ръждясвал и заточван с най-различни пособия. Канията е кърпена с конци и тел с единствената причина да запази целостта си. След като го „снех от въоръжение“ ролята му беше изпълнявана от всевъзможни домакински ножове, завивани в парцали или хартия и слагани по чанти и раници. В конкретен момент, реших, че немският ветеран трябва да има своя достоен, действащ заместник. Търсенето ми се ограничи до основното изискване за Full tang острие от 95-97 мм. В момента подобни ножове се произвеждат от Linder, но за съжаление от този вид и размер не намерих. В последствие фаворити ми станаха ножове на Helle, Fallkniven /F1/, Manly /Patriot/, Bark River, Enzo /Trapper 95/ и разбира се Lionsteel /M4/.

Италианският нож наклони везните към себе си, заради сходствата с предшественика си- размер на острие, материал на дръжката и канията, та дори и гърбовете на остриетата на двата ножа са заоблени. Поръчката от Ламния беше направена на 23.08, а доставката беше изпълнена от Финландия до България на следващия ден преди обяд- феноменално. Ножът дойде отлично опакован в кутия на продавача, в която сред транспортната хартия беше втората кутия- тази на Lionsteel. Първото впечатление от ножа ме остави без дъх- стоманата, дръжката, канията- великолепни са. Ореховите чирени са толкова красиви, че заслужават отделно ревю. Канията, ръчно изработена в Италия, обгръща ножа перфектно и го държи стабилно без дори да е необходимо да бъде закопчавана. Тук допълнителни адмирации за работата си заслужава майсторът, който е залепил парченца плат върху металните части на капсите от вътрешната част на канията с цел да не се драскат дървените чирени при контакта с метала- grazie ragazzi. Дали фактът, че Италия е един от главните съюзници на Германия през ВСВ, подсъзнателно е повлиял при избора- не мога да кажа.

Малко сравнителни снимки:

В заключение- Италианският нож влиза в употреба смело и достойно с оглед безспорните си качества. Старият немски ветеран заслужено продължава пенсията си, вече обгрижван със ситни водни шкурки, нежен строп и финни смазки, очаквайки следващия си притежател да порастне до по-отговорна възраст.

Неактивен ЖИЖ

• Старо куче
  • Публикации: 231
  • диагностициран
дръжката би трябвало да е от еленски рог
лошия моабет е за предпочитане пред хубавата работа

Неактивен Newcomer

• Прохождащ
  • **
  • диагностициран
Действително съм виждал снимки на ножове, датирани от същия период, с дръжки от еленски рог, но при този екземпляр е от дърво.
« Последна редакция: 28 Август, 2018, 18:19:48 от Newcomer »

Неактивен kostenura

• Дарител
  • Редовен
  • *
  • Публикации: 70
  • диагностициран
Имам една подобна антика леко реставрирана пак с надпис solingen ама каква е незнам.Втората от ляво на дясно.
« Последна редакция: 28 Август, 2018, 18:35:17 от kostenura »

Неактивен kostenura

• Дарител
  • Редовен
  • *
  • Публикации: 70
  • диагностициран
Преди да се освежи малко.

Неактивен Yasenf

• С желязо в кръвта :)
  • Управителен съвет
  • Напреднал
  • *
  • Публикации: 361
  • BRKCA MIKE 477
  • Скайп: yasenf
Има интересна форма, която ми навява спомени на няколко Марбълс модела от онова време. Това, което ме учудва е алуминиевата капачка. По онова време алуминия е бил страшно скъп материал - аз имам един Марбълс от тридесетте години и там все още е било страшно скъпо да се използва в ножове - моя е с бакелитова капачка и дръжка от кожени шайби. Виждам, че и този като моя е с доста къса дръжка - не знам кога са започнали да ги правят по-дълги, но аз имам средна ръка и ми пасва много точно дръжката.
За да бъдеш РАЗБРАН трябва да си ПРОСТ.

Неактивен Newcomer

• Прохождащ
  • **
  • диагностициран
Ами да. Ето един почти идентичен Marbles с кожени шайби:

Неактивен heykel_nikolov

• www.heykelbg.com
  • Старо куче
  • Публикации: 1229
  • диагностициран
    • www.heykelbg.com
Типичен германски ловен скинър! Не знам от кога ги правят, но и сега някой ножарски фирми продължават да изработват същата форма! Предимно наистина са с дръжка от еленов рог, но както е този модел ги има и с дърво и с кожени шайби! Пожелавам на колегата да си го пази и предава на бъдещите поколения!  *palec*

Неактивен barba

• Старо куче
  • Публикации: 253
  • диагностициран
Превъзходен екземпляр - носещ усещане за нож, който се сраства с ръката - нож, оставящ далече за себе си модерните технологични "предмети".
...Иисус идва, прави се на зает...

Неактивен Newcomer

• Прохождащ
  • **
  • диагностициран

Преди да се освежи малко.

Този екземпляр принадлежал ли е на някой шваба през Войната?

Неактивен kaziklu

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 490
  • диагностициран
Ka-Bar 1205 е подобен.
На мен оригиналът ми допада повече от заместника, но това е въпрос на вкус  :)

ArmsBG OlightBG Batteryservice