Автор Тема: Manker PL11 - EDC Фенер/тактическа химикалка  (Прочетена 839 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен dellman

• "Пустиняк от секаде"
  • Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 380
  • диагностициран
Manker PL11 - EDC Фенер/тактическа химикалка
« -: 19 Септември, 2018, 01:41:11 »
Manker PL11

Здравейте на всички,
ще ви представя най-новата ми EDC придобивка - Manker PL11.

След като се появиха първите новини и снимки за новите модели на Manker във фенераджийските форуми, този модел ми запали интереса. Следях активно как вървят нещата с него и ето, че имам удоволствието да го представя във форума. Манкерът представлява комбинация от фенер и химикалка в така модерният тактически стил. Веднага закупих една от първите бройки внесени на БГ пазара и се радвам много за избора си. PL11 се стреми да удари три неща в EDC сегмента: необходимостта от приятно джобно фенерче, полезността винаги да имаме химикалка под ръка и здравата конструкция за тактическа употреба при аварийни ситуации. След известно време ползване бих казал, че това е една доста практична EDC джажа, която определено върши работа.
Преди да продължа нататък, ето и сухи спецификации на PL11 взети от официалния сайт:

-   Диод - Nichia 219C LED (CRI>90)
-   Интензитет - 900cd
-   Далекобойност – 60м.
-   Работно напрежение - 2. 4 - 4. 2V
-   Tяло от авиационен алуминий с тип III твърдо анодно покритие
-   Водоустойчив по IPX6 стандарта
-   Удароустойчивост - падане от 1 метър върху твърда повърхност
-   Дължина – 140мм
-   Тегло – 39гр (без батерия)
-   Поддържани батерии: 1 x 10180, 1 x 10440

Manker PL11 пристига в черна картонена кутия с ораженви белези за модела и основните спецфикации. От задната страна има чертеж с допълнителни подробности за модела.В кутията освен фенера има инструкции, 5(пет) резеврвни пълнителя за химикалката, презареждаем 10180 акумулатор, резервни О-пръстени.

Фенерът има два режима, нисък 10lm и висок 120lm. Смяната на режимите се извършва чрез завъртане на главата на фенера на ляво за ниския режим, чрез завъртане до края се преминава на високия режим. Зареждането на li-ion 10180 акумулатор, който идва в комплекта е посредством micro USB порт за зареждане. За да се зареди, просто се развива главата и се включва кабела в порта. Пробвах го от пауърбанка и от стационарен адаптер. Когато се зарежда батерията индикаторът свети в червено, а когато е заредена светва в зелено. Интересното при PL11 е, че освен с li-ion 10180 той може да работи и с 10440 акумулатор. Той не идва в комплект с фенера, но частта от тялото за 10440 е налична. Поради интересния си дизайн PL11 може да се раздели на части и да се събере според предпочитанията на ползващия го, както и дали да работи с 10180 или 10440 акумулатор. Това е голям плюс на модела, понеже това позволява да се отделят химикалката и фенера като две независими части, като химикалчето в случая ще остане без капаче.

Пълнителите, които идват в комплект, както и този който е поставен са с черно мастило. Анодизацията и покритието на PL11 са на много високо ниво, резбите са направени добре и елементите на фенерът се завиват много плавно и стегнато. Друго хубаво нещо на PL11 е, че всичко е на резба. Това е важно да се отбележи, понеже на доста тактически химикалки капачката не се завива от обратната страна. Тук такъв недостатък няма, така че при използване на малката химикалка и завиване на капачката и се превръща в пълноразмерна такава.

Капачката завършва с карбиден връх, който подчертава тактикул наклонностите на модела. Не съм пробвал да чупя стъкла с нея, но ако ми се отдаде възможност в бъдеще бих пробвал. Наличен е и хубав клипс, който поради малкото си разстояние с тялото не е много удобен за носене в джоб на дънки с дебел подгъв на джоба. За в джоб на риза, органайзер или нещо с по-тънък подгъв ще седи по-добре. Аз го нося в предния джоб без да използвам клипса.

Manker PL11 се предлага с два диода - Cree XPG3 и Nichia 219C. Вариантът, който взех аз е с Nichia 219C. Производителят не е упоменал цветовата температура на диода, но от спецификации на емитера в нета трябва да е 4000К. Светлината е приятна за окото, доста жълтеникава и кремообразна. Няма ясно изразен хотспот и седи разлята. Фенерчето все пак е с 900cd интензитет, така че далекобойност не може да се очаква, но за ежедневно ползване е повече от достатъчно.

Manker PL11 е един чудесен EDC помощник и намира приложение в ежедневието ми. Комбинацията от фенер и химикалка в едно винаги е полезна. Съответно Манкер с моделът си PL11  и предходният PL10 не откриват топлата вода с подобни продукти. Има и други производители, които имат такива модели, но досега никой не успя да ги направи добър и завършен продукт. Тук просто от Манкер са се справили добре и наистина са направили един чудесен и завършен продукт. Неутралната светлина с кремавият си блясък просто добавя допълнителна емоция от ползването му като фенер, а наличната химикалка винаги е полезна. Понеже пълнителите не са с голям размер, това не е химикалката, с която ще се пишат романи, но за ежедневни бележки в движение, попълване на някой документ изникнал неочаквано на някое място – в това му е силата според мен.

Благодаря за вниманието !  :nabira:

Активен Marcinkov

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 3575
« Отговор #1 -: 19 Септември, 2018, 08:24:40 »
Браво Толка, добро представяне! Химикалката не е ли прекалено къса?

Неактивен dellman

• "Пустиняк от секаде"
  • Дарител
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #2 -: 19 Септември, 2018, 08:30:01 »
Браво Толка, добро представяне! Химикалката не е ли прекалено къса?
Благодаря,
Химикалката разделена от фенера в по-голяма ръка може да дойде и къса. На мен не ми е създала дискомфорт от размера без да завивам капачката, но и аз съм с малки към средни лапи. Като се сложи и капачката, химикалчето става с нормален размер за пълноразмерна химикалка.

Неактивен sanity

• Прохождащ
  • **
  • Публикации: 44
  • диагностициран
« Отговор #3 -: 19 Септември, 2018, 09:01:30 »
Благодаря за обширното ревю.
Доколкото разбирам, химикалката не ползва стандартни пълнители, което си е минус. Явно и за това се предлага с пет резервни, които според ползването може и да стигнат за няколко години.

Неактивен Stutzi

• РОНИН.
  • Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 594
  • диагностициран
« Отговор #4 -: 19 Септември, 2018, 10:13:31 »
Чудесно представяне.Има ли отзиви за ползване със 10440 батерия?Променят ли се режимите като сила на светене?

Неактивен ICE

• Ледения
  • Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 978
  • диагностициран
« Отговор #5 -: 19 Септември, 2018, 10:22:47 »
Хубаво ревю!  :nabira:
Zero Tolerance ZT0801CF Limited Edition Copperhead
Decepticon-1 by Alexey "Ratatuy" Konygin (Limited Edition of 30+300)
Kershaw 4040 The RUBY Limited Edition (40th year anniversary celebration)

Неактивен dellman

• "Пустиняк от секаде"
  • Дарител
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #6 -: 19 Септември, 2018, 12:10:54 »
Благодаря за обширното ревю.
Доколкото разбирам, химикалката не ползва стандартни пълнители, което си е минус. Явно и за това се предлага с пет резервни, които според ползването може и да стигнат за няколко години.
Да, химикалката не ползва стандартни пълнители, които пасват в масовите евтини химикалки, които се продават в книжарниците, но все пак има 5 резервни. Като ги гледам на размер, все си мисля, че ще може да се приспособи някои хубав пълнител на Паркар или Фишър след време ако не могат да се намерят фабричните. Поне в Sharpie химикалката ми пасват повечето пълнители на Фишър, така че все ще се приспособи нещо като му дойде времето.

Чудесно представяне.Има ли отзиви за ползване със 10440 батерия?Променят ли се режимите като сила на светене?
За този модел все още няма почти никаква информация въобще и за това бързах да му направя представяне. На хартия не би трябвало да има разлика в силата на светене при използване на 10440 батерия, защото както тя, така и 10180 са на 3.7V. Разликата ще е в рънтайма в ползва на 10440, защото все пак тази батерия е 350mah спрямо 60-80mah при 10180.

Неактивен OLIGHT

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1704
  • диагностициран
    • OLIGHT BULGARIA
« Отговор #7 -: 19 Септември, 2018, 12:53:37 »
Поздравления за ревюто. Страхотна химикалка е наистина.  :nabira:
Пробвах с батерия 10440 и видимо не сетих разлика в светенето.

Неактивен Yasenf

• С желязо в кръвта :)
  • Управителен съвет
  • Напреднал
  • *
  • Публикации: 347
  • BRKCA MIKE 477
  • Скайп: yasenf
« Отговор #8 -: 20 Септември, 2018, 01:37:44 »
Браво за ревюто и изглежда много хубава и практична джаджа. Да си го ползваш със здраве
За да бъдеш РАЗБРАН трябва да си ПРОСТ.

ArmsBG OlightBG Batteryservice