Автор Тема: проблем с използването на камък King 6000 S-45  (Прочетена 982 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен the_shooter

• Новобранец
  • *
  • Публикации: 13
  • Reputation Power: 11
  • the_shooter няма влияние.
  • диагностициран
Здравейте, наскоро се сдобих с камък King 6000 S-45,  освен него ползвам водни камъни на КАИ с грид 800, 1000, 3000. Когато точа с тях нямам никакъв проблем, мустак-обръщаш-следващ грид. всичко си върви гладко, но когато мина на 6000 всичко се променя. Ползвам го с нагура, но след него ножа е по - затъпен. Пробвах първо с нормалните движения към РР и от РР, после само към РР, а след това от РР. Оставам с усещането, че го замазвам и остротата постигната от КАИ 3000 се губи.
Въпросът ми е имали нещо различно при точенето с гридове от 3000-4000 нагоре.
И ако не къде тогава бъркам.

Неактивен the_shooter

• Новобранец
  • *
  • диагностициран
проблем с използването на камък King 6000 S-45
« Отговор #1 -: 27 Октомври, 2018, 21:01:29 »
Да добавя §е става дума за то§ене на ножове от серията КАИ Уасаби, а също и едно въглеродно Канетсуге.

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 478
  • Reputation Power: 2088
  • nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!
  • диагностициран
« Отговор #2 -: 27 Октомври, 2018, 21:31:54 »
Не съм ползвал камъните на Кай и не знам какво представляват, нито кой ги произвежда. При различните японски брандове има значителна разлика в камъните, което предполага и различен подход.

Специално от кинг съм супер доволен, а не е като да не съм пробвал различни брандове. Все пак от високите гритове на кинг, номер 1 за мен е 8000 грита, дава отлична полировка, освен това скока от кинг 1000 направо на кинг 8000 не е проблем.

Но 6000 също е много добър камък. Моят съвет е да използваш нагурата като приключиш с точенето а не предварително. Ползвай я за да изчистиш повърхността на камъка от затлачения метал след като приключиш с точенето. Почни на чист камък без суспензия от нагура, като камъка е накиснат за около 15 миниути във вода. Целта ти е да полираш напълно следите от предходния грит, така че да остане само финиша от 6000, когато това стане, спираш да добавяш вода и оставяш камъка да засъхва. Това ще доведе до по-силно затлачване с метал, но ще ти помогне да изкараш максималната полировка и острота от абразива. Много е важно като спреш да мокриш камъка, да прилагаш минимален натиск и да спазваш прецизен контрол върху ъгъла.

п.п. След като приключиш на 6000 камъка, можеш да го увиеш във вестник и да направиш стропинг върху вестника, това е техника популяризирана от Мъри Картър и помага за доизчистване на косъма. Друга опция със същия резултат е да направиш стропинг върху чиста кожа, без паста, като редуваш страните, по 30-40 пъти на страна, наистина помага да се доизчистят остатъците от косъма, без да се получава загубата на агресия до която води стропа с паста.
« Последна редакция: 27 Октомври, 2018, 21:41:14 от nomad »

Неактивен the_shooter

• Новобранец
  • *
  • диагностициран
« Отговор #3 -: 27 Октомври, 2018, 21:53:38 »
Благодаря за отговора.
Аз почти не усещам мустака които този камък образува по острието, а търкам доста време. Но действително слагам нагурата от самото начало, което явно е грешка.

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!
  • диагностициран
« Отговор #4 -: 27 Октомври, 2018, 23:25:04 »
Може да работиш и със суспензия от самото начало, но при суспензията има много повече тънкости, трябва да се работи с излючително лек натиск, да се работи продължително и от време на време да се добавят по няколко капки вода, докато остане минимално количество суспензия по камъка или дори никаква.

За мен има смисъл от суспензия при бавни камъни, като някои кварцити или котикули или някои керамики. При бързи камъни какъвто е кинг 6к, суспензията прави нещата по-сложни. В началото е добре да се постигне извличане на максималния резултат от този абразив само с вода. Впоследствие може да експериментираш и със суспензия, но за мен няма смисъл конкретно при този камък.

Неактивен the_shooter

• Новобранец
  • *
  • диагностициран
« Отговор #5 -: 28 Октомври, 2018, 08:15:28 »
Благодаря за отговорите. Освен това моля за извинение за неграмотните ми писания - мислех си, че се казва гриД, пък то се оказа нещо съвсем друго.

Неактивен mdinkov

• Редовен
  • Публикации: 32
  • Reputation Power: 17
  • mdinkov няма влияние.
  • диагностициран
« Отговор #6 -: 28 Октомври, 2018, 16:54:27 »
И аз го имах този проблем и при мен грешката идваше от ниските гридове , не зачиствах добре косъма и работех с по голям натиск даже по едно време си мислех ,че това се получава заради микротриона при по ниските камъни . После като придобих повече опит някакси изчезна този проблем така и неразбрах точно от какво се получаваше но с нагура така и несвикнах да работя .

Неактивен the_shooter

• Новобранец
  • *
  • диагностициран
« Отговор #7 -: 29 Октомври, 2018, 13:02:15 »
Следвайки съветите не използвах нагура и  като че ли взе да се получава по  -добре. Взе да се получава косъм, макар той да е осезателно по малък спрямо грит  3000. Понеже това ми е първия камък с толкова висок грит не съм наясно дали косъма, който се формира трябва да е по малък или същия като при останалите камъни с по нисък грит.

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #8 -: 29 Октомври, 2018, 17:24:06 »
По принцип, когато се работи със суспензия се получава съвсем минимален косъм, ако се внимава с натиска. При изобилна суспензия, косъм може и въобще да няма. Проблема при този сценарий е, че абразивните частици в суспензията влизат в контакт с режещия ръб и го затъпяват леко, имено при този контакт се премахва косъма, но и се затъпява леко ножа. Затова  вариантите са два(поне).

Първият вариант е най-лесен и с отличен разултат и затова винаги препоръчвам него, да се точи с изобилна суспензия без да се цели постигане на особена острота а просто полиране на скосовете и да няма косъм. След това се финишира на твърд фин камък, например на рубинена керамика с мироскос, след кинг 6к са достатъчни по около 10 движения на страна по рубинената керамика, с минимален натиск, за да не се изкара косъм. Този принцип може да се приложи и след по-нисък грит от 6к, успешно съм го прилагал и след кинг 1000 и 1200.

Вторият вариант е, ако не искаме микроскос на керамика или друг твърд камък, а да извлечем максималната острота от самият камък кинг 6000. Тогава, както вече дискутирахме,  е най-добре да се избягва точене със суспензия, а да се работи на чист камък с минимален натиск и прецизно спазване на ъгъла. Когато няма суспензия, колкото и да се внимава с натиска, след като се апексира, започва да се образува косъм. Затова трябва да се приложат стъпки за минимизиране на косъма. Вариантите за минимизиране на косъма са десетки. Мъри Картър предпочита стропинг на вестник. Аз лично, бих ти препоръчал да пробваш стропинг на чиста кожа. Направи си един строп, който да ползваш чист, без пата и след кинг 6к, мини ножа по 30-40 пъти на страна с редуване на страните.
« Последна редакция: 29 Октомври, 2018, 17:35:29 от nomad »

Неактивен the_shooter

• Новобранец
  • *
  • диагностициран
« Отговор #9 -: 29 Октомври, 2018, 20:12:59 »
Пробвах на чиста кожа  (моята комбинаьия за строп е точно такава - от едната страна чиста, от другата с ГОЙ), резултата е отличен.

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #10 -: 29 Октомври, 2018, 22:31:34 »
Супер, радвам се че вече има резултат. Кинг 6000 е приятен камък, има си доста особености при употребата и трябва повечко практика с него, но човек веднъж като му свикне, резултатите са отлични.  *palec*

Неактивен mdinkov

• Редовен
  • Публикации: 32
  • Reputation Power: 17
  • mdinkov няма влияние.
  • диагностициран
« Отговор #11 -: 29 Октомври, 2018, 22:52:46 »
Като натрупаш още опит ще го финишираш без строп , моя неми слизаше от ръката а сега незнам къде съм го забутал въпреки ,че не е за пренебрегване . Кинг-а е много добър камък аз имам 8000 и предполагам е близък по представяне , бърз камък е и си иска малко време човек да свикне с него .

Неактивен the_shooter

• Новобранец
  • *
  • диагностициран
« Отговор #12 -: 06 Декември, 2018, 12:48:03 »
Взех си като допълнение и един Кинг К - 45 (1000 грит) и се получи супер комбинация за не много захабени ножове.

Кинг К45
кинг S45
строп

(разбира се щеше да ми дойде по евтино да си взема комбинирания Кинг 1000/6000, ама на някой винаги им идва отзад Великден  :chukane:

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #13 -: 06 Декември, 2018, 19:43:06 »
Според мен, си направил по-добре като си взел два отделни камъка, а не комбиниран. На пръв поглед изглежда че си се минал, но ако изчислиш обема на абразива, ще  видиш, че с комбинирания камък получаваш значително по-малко абразив, от там и по-ниската му цена.
Специално при кинг количеството на абразива има значение, затова при гритовете 800, 1000 и 1200 продават и едни огромни "тухли" по 4кг, това са камъни, които се хабят относително бързо при редовна употреба.

Намерете ни във фейсбук ArmsBG OlightBG Batteryservice