Автор Тема: Böker Plus Slack - Модерен Слипджойнт - Наваха  (Прочетена 613 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен dtz

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1083
  • Reputation Power: 4106
  • dtz внушава благоговение!dtz внушава благоговение!dtz внушава благоговение!dtz внушава благоговение!dtz внушава благоговение!dtz внушава благоговение!dtz внушава благоговение!dtz внушава благоговение!dtz внушава благоговение!dtz внушава благоговение!dtz внушава благоговение!dtz внушава благоговение!
    • ОБК
  • Скайп: obr-kamchia
Здравейте колеги,

Днес, с голямо закъснение и извинение за същото,  ще се опитам да ви запозная с една рожба на международното ножарско сътрудничество: Böker Plus Slack – един неокласически слипджойнт фолдър - Наваха стайл, плод на творческия гений на френския  майстор Рафаел Дюран(д) и американско-китаиския бизнес такъв - Boker.

Преди да изпадна в технически подробности ми се иска да разнищим малко фирмата производител и дизайнера на ножа.

Böker USA inc е амеркинаската компания -майка, поизвеждаща 5 линии ножове в различни части на света, с различно качество и целеви клиенти:
 -Böker  ( Tree brand)– ножове произвеждани в Солинген, Германия;
- Böker Arbolito -  линия произвеждана в Аржентина, уж предимно ловни;
- Böker Plus – произвеждани в Китай, колаборации с различни майстори, дизайнери, тактици, командоси, нинджи и тн, ножки с прилично качество и поносима цена;
- и Böker Magnum – тука са си баш откровените бюджетни китайци.

Толкова за производителя, нашият екземпляр е от Plus серията.

Дизайнерът на ножа е франсето Raphael Durand – ножоправец от град Thiers, който, цитирам, „трансформира класическия дизайн в модерни концепции, като класическите средиземноморски Наваха”, какъвто е и ножът от настоящото ревю. Ей такива неща е успял да натвори г-н Дюран(д):

Като останалите му произведения можете да видите тук:  www.raphael-durand.com. Впечатляващи ножове с трудно постижими цени, слава на Буда или който е там отговорен за китайския мърчандайз, че е осъществил тази колаборация на по-човешка цена.
Ей Го

ТТ Данни:

Острие - Drop point, false edge, VG-10

Заключващ механизъм - двустъпков Slip joint

Дръжка - G-10 с вградени олекотени лайнери и дупка за темляк (има и кокоболо)

Тегло: - 66 g

Обща дължина: 186 mm

Дължина острие: - 82 mm

Сгъната дължина: - 105 mm

Дебелина острие: - 3 mm

Общи впечатления:

Признавам, че не съм изкушен от традиционните сгъвайки и може би имено това е причината тази да ме впечатли с визия, а сетне, за моя изненада (щото имам предразсъдъци към Бокер) и с прилично качество. Ножът е с тънък, елегантен профил, "анатомична", леко конвексна дръжка (има едно отнемане и изтъняване към края, където стои кутрето и законтря, и стои обловата или по-скоро като част от дъга с мн. голям радиус). Ляга сравнително удобно за размера си и много леко в ръката, което в комбинация с почти пълния плосък скос и режещ ръб на 0,5мм я прави чудесен другар в кулинарно-червоугодническите занимяния вечер (щях да кажа пред камината, ама нямам).

Особеност е решението острието да се направи без изрез за нокът, което на свикналия с дупки, пинове и уейвове потребител би се сторило леко неудобно, като основните мрънкания в тази посока са свързани и с малко по-тегавото затваряне, отчетливо по-трудно от на викторинокс, да речем. Щраква ясно и категорично при отваряне и затваряне.
Мен това не ме смущава особено, и мезетата не съм чул да се оплакват до сега, а и това не е ножка, дето вземам да оцелявам, докато се разхождам в морската градина - за там си трябва мачете :D - ножчето е типичният табиетлийско-чичкаджийски мезеджия с малко по-модерна визия, ей така, за кеф.

Добри думи мога да кажа и за конструкцията - осевият, заедно с другите две двойки винтове държат ножа стегнат, добре напаснат, без хлабини, просвети или осезаем (при нормалнен натиск) луфт. Постарали са му се, острието е добре и тънко сведено, с някакъв сякаш надлъжен (а може и да си внушавам) сатен финиш, като преходът между него и пружината на беклока не е дразнещ и набиващ се на очи, но в никакъв случай не и незабележим.

Стоманата е VG10, някъде я мярнах да е 60HRC, но не бих спекулирал с това, при мен изби ръжда след употреба без последвало подсушаване и обезпаразитяване, но тука и пластмасата ръждява дева, та не е особенo драматична изненада.

Вместо заключение -  добре изработено, с интересна визия и дизайн, прилични материали, защо не и размер ножче:

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 460
  • Reputation Power: 2085
  • nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!
  • диагностициран
Böker Plus Slack - Модерен Слипджойнт - Наваха
« Отговор #1 -: 07 Ноември, 2018, 17:18:25 »
Колега, честито за ножката и поздравления за представянето! Ще си позволя малко уточнение. Доколкото знам централата на компанията Böker е в Германия, а Böker USA inc не е компанията майка, а е собственост на немската компания, т.е. дъщерна. На самият сайт на Böker USA inc има информация по въпроса- "Three years later Boker Solingen reacquired the rights for the American brand as a result of friendly negotiations with Cooper and was therefore in the position to enter the huge American market on it’s own. Boker USA, Inc. was established in Denver In July 1986 , Colorado. Since then Boker USA is operating very successfully in the North-American markets."

https://www.bokerusa.com/about-us

Неактивен dtz

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • dtz внушава благоговение!dtz внушава благоговение!dtz внушава благоговение!dtz внушава благоговение!dtz внушава благоговение!dtz внушава благоговение!dtz внушава благоговение!dtz внушава благоговение!dtz внушава благоговение!dtz внушава благоговение!dtz внушава благоговение!dtz внушава благоговение!
    • ОБК
« Отговор #2 -: 07 Ноември, 2018, 17:34:08 »
Благодаря за уточнението - това ми е убягнало докато се мъчех да разбера кое е китайското и кое по-китайското производство.  :nabira:

Активен universum

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 492
  • Reputation Power: 159
  • universum няма влияние.
  • диагностициран
« Отговор #3 -: 07 Ноември, 2018, 18:16:11 »
Понеже ми се иска да го пофаля, ще кажа, че ме впечатлява теглото от 66 гр.

Другото, което ме учуди е, че дръжката изглежда да е сравнително тънка, снимана отгоре.

Това го прави за мен много подходящ за ЕДЦ. Леко, тънко, удобно, резливо ножче.

И все пак не е традиционните 3" ами към 3.2". Пак добре.

Фацата е ясна, красива ножка според мен.

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 460
  • Reputation Power: 2085
  • nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!nomad внушава благоговение!
  • диагностициран
« Отговор #4 -: 07 Ноември, 2018, 19:00:57 »
И аз съм впечатлен, от съотношението тегло/дължина на острието. На мен лично, сгъвайки с дебели дръжки и с тегло повече от 60-70гр не са ми удобни за носене, усещам ги в джоба на панталона и ме дразнят. В този смисъл, ножката изглежда отлично  *palec*

Неактивен dok_vd

• Дарител
  • Напреднал
  • *
  • Публикации: 106
  • Reputation Power: 77
  • dok_vd няма влияние.
  • пристрастен
« Отговор #5 -: 07 Ноември, 2018, 19:12:02 »
Страхотно ревю, поздрави, Добри! Абе който си го може..., го може! *palec*
Make love, not war!

Неактивен zlatolin

• Един от вас, но нищо повече от вас.
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 612
  • Reputation Power: 685
  • zlatolin е изгряваща звезда!zlatolin е изгряваща звезда!zlatolin е изгряваща звезда!zlatolin е изгряваща звезда!zlatolin е изгряваща звезда!zlatolin е изгряваща звезда!
  • диагностициран
« Отговор #6 -: 07 Ноември, 2018, 21:58:23 »
Честито, бай Добри, ножето изглежда много добре!
"Злой чечен ползет на берег, точит свой кинжал ... "

Неактивен AFA

• Старо куче
  • Публикации: 179
  • Reputation Power: 1006
  • AFA има аура около него.AFA има аура около него.AFA има аура около него.AFA има аура около него.AFA има аура около него.AFA има аура около него.AFA има аура около него.AFA има аура около него.AFA има аура около него.AFA има аура около него.
  • диагностициран
« Отговор #7 -: 08 Ноември, 2018, 08:42:48 »

Много красиво ножче! Повече ме впечатлиха обаче други негови творения:

Цените им обаче действително присядат яко ... Не си поплюва франсето!

Поздрави за ревюто.  :nabira:

Неактивен okapi

• Пират
  • Напреднал
  • Потребителско име: ГЕРГИ
  • Публикации: 96
  • Reputation Power: 40
  • okapi няма влияние.
  • Орлите умират в бой !
  • Скайп: НЯМАМ
« Отговор #8 -: 08 Ноември, 2018, 11:00:48 »
От къде мога да си го купя ?
Да , счупих колесника , защото аз летя . Вие не можете да го счупите , защото не можете да летите !

капитан Димитър Списаревски .

Активен ViktorKitov

• Старо куче
  • Публикации: 343
  • Reputation Power: 429
  • ViktorKitov някой ден ще бъде някой...ViktorKitov някой ден ще бъде някой...ViktorKitov някой ден ще бъде някой...ViktorKitov някой ден ще бъде някой...
  • диагностициран
« Отговор #9 -: 08 Ноември, 2018, 11:14:35 »
В Ламния го имат със сигурност.

Неактивен dtz

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
    • ОБК
« Отговор #10 -: 08 Ноември, 2018, 12:08:54 »
@universum с тънък профил е наистина, а това за 3" традициони за наваха не го знаех :)
@nomad наистина не се усеща до степен постоянно да се чудя дали не съм го загубил
@doc ей ся се поласках, творческият ентусиазъм ме напъна още по-мощно и не можеш ме спря да цъкна ревю на един друг, диаметрално противоположен нож
@Сър Радо - брат, щом ми го честитиш, значи много сме запуснали горското еденье и пиенье... много..
@AFA  стряскащи са му цените на Рафито, дай Боже всеки да захлеби за оригинал, но пък е радост, че са успели да пренесат елегантността на къстъм модела в масов продукт.
@Окапи има го в ламнията

Неактивен Kukriblade

• Старо куче
  • Потребителско име: kukriblade
  • Публикации: 2923
  • Reputation Power: 20466
  • Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!
  • Горянин
« Отговор #11 -: 08 Ноември, 2018, 13:04:12 »
Братюха,ножа изглежда много добре.И ревюто е много приятно,снимките също.Честито!
Да споделиш повече като го поносиш.
 :nabira:
Винаги има ,поне един луд,който се мисли за Наполеон!!!
...сини лумени... :)
http://www.youtube.com/user/triger78?feature=mhee

Активен universum

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 492
  • Reputation Power: 159
  • universum няма влияние.
  • диагностициран
« Отговор #12 -: 08 Ноември, 2018, 13:48:57 »
@universum с тънък профил е наистина, а това за 3" традициони за наваха не го знаех :)

Тъй де. Тъй де!!1!  :)

Намерете ни във фейсбук ArmsBG OlightBG Batteryservice