Автор Тема: Кратко видеоревю на походна/къмпинг/ печка BIOLITE CAMPSTOVE 2  (Прочетена 247 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен andrei84

• Прохождащ
  • **
  • Публикации: 284
  • Reputation Power: 56
  • andrei84 няма влияние.
  • диагностициран
Здравейте колеги.
Отдавна исках да създам подобна тема. Тема, в която да се обсъдят походните печки. За мен, под понятието походна печка, разбирам, такова средство, преднезначено за генериране на топлинна енергия, което функционира, посредством процеса на горене / на различни материали/. И понежге става дума именно за ,,походна" печка, за мен поне, лично в тази категория не се подвеждат газовите котлончета за готвене.
Имах мерак за печката BIOLITE CAMPSTOVE 2. Открих я случайно в интернет пространството. Също така случаяно разбрах, че таци походна чека е актуализирана през 2017 г., като вече са добавени индикатори за мощността на огъня, индикатор за интензцивността на работа на вентилатора за обдухване на пламъка и разбира се индикатора за нивото на зареждане на пауърбанката, интегрирана към модула, мв който става преобразуването на генерираната топлинна енергия, в електрическа такава.
 Силно впечатлен съм от печката. Много е компактна, много лека, много ефективна. Тази вечер я изпробвах, на терасата. За твърдо гориво имах само няколко пръчки и блокчета от сух спирт за разпалване/горене/, а не ми се ходеше до близко разположената горичка да събера клечки и шишарки и /абе с една дума мързел ;)
За първо, импровизирано представяне, кипнах вода и сварих три яйца.
Предварително се извинявам за недоброто качество на клиповете, но мисля, че те ще Ви ориентират по-добре, отколкото едно протяжно, сухо, като партиен доклад писмено ревю.

Ето и линкове към клиповете. Съжалявам, но /както за пореден пък казвам/, форматът на форума не позволява качването на видео или снимки, с повече памет.

https://www.youtube.com/watch?v=cejrGCDRZ4g&index=2&list=UU-je8RIoveTo3o_YAWrBfpg

Активен Djack

• Тесен специалист
  • Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1216
  • Reputation Power: 7300
  • Djack внушава благоговение!Djack внушава благоговение!Djack внушава благоговение!Djack внушава благоговение!Djack внушава благоговение!Djack внушава благоговение!Djack внушава благоговение!Djack внушава благоговение!Djack внушава благоговение!Djack внушава благоговение!Djack внушава благоговение!Djack внушава благоговение!
  • диагностициран
  • Скайп: dimodimov1083
Поздравления за ревюто и отделеното време! Ама аз не разбрах, това печка ли е или котлон? Ако е печка и трябва да ме стопли, като гледам пламъците, не бих рискувал да го вкарам в палатка туй нещо, ако не е брезентова! Дори и да се абстрахираме от стапянето на палатката, това гарантирано ще отделя много сажди! Ако пък е котлон, ...... и му трябват 20 минути за кипване на вода за 3 яйца ...... пак не го разбирам! Определено му трябва кислород на туй нещо! За да имаме високо КПД и да използваме пламъка пълноценно, цвета му трябва да е син към бял и в никакъв случай не трябва да има такива езици! На клипа не мога да им преценя цвета, ама 99% са жълти към оранжево! Или не използваш правилното гориво или съотношението гориво-въздух(кислород) е сбъркано!  :nabira:

Неактивен Grizzly

• Любознателен тип
  • Член на сдружението
  • Напреднал
  • *
  • Публикации: 410
  • Reputation Power: 801
  • Grizzly има силата да се справи.Grizzly има силата да се справи.Grizzly има силата да се справи.Grizzly има силата да се справи.Grizzly има силата да се справи.Grizzly има силата да се справи.Grizzly има силата да се справи.Grizzly има силата да се справи.
  • диагностициран
Поздравления за ревюто и отделеното време! Ама аз не разбрах, това печка ли е или котлон? Ако е печка и трябва да ме стопли, като гледам пламъците, не бих рискувал да го вкарам в палатка туй нещо, ако не е брезентова! Дори и да се абстрахираме от стапянето на палатката, това гарантирано ще отделя много сажди! Ако пък е котлон, ...... и му трябват 20 минути за кипване на вода за 3 яйца ...... пак не го разбирам! Определено му трябва кислород на туй нещо! За да имаме високо КПД и да използваме пламъка пълноценно, цвета му трябва да е син към бял и в никакъв случай не трябва да има такива езици! На клипа не мога да им преценя цвета, ама 99% са жълти към оранжево! Или не използваш правилното гориво или съотношението гориво-въздух(кислород) е сбъркано!  :nabira:

Джак, имам предния модел на същата печка - версия 1. Разработена е на основата на походна печка на твърдо гориво - най-често дърва. Интересното в случая е, че топлината отделяна от изгарянето на дървата при първоначалното палене се преобразуват в енергия от един топлинен генератор монтиран към печката. Тази енергия от своя страна задвижва вентилатор, който обдухва огъня в печката и я кара да гори по-силно, като вдига КПД-то, макар и да не съм инженер-физик. Идеята на печката е с много по-малко дървен материал да си свършиш същата работа по-бързо. С една допълнителна приставка към нея можеш да направиш и скара-грил, като за нахранването на обяд на четиричленно семейство на пикник изгорихме по моя преценка 1/10 дървен материал, от алтернативата да запалим огън и да си изпечем пържолките на жарта от огъня. Според е по-скоро за палене на открито и за палатка не става, защото все пак може да прехвърчи въглен и да стане лошо.
Компактна е и става да се носи в раница, но НЕ за прекалено дълги преходи. В този случай, заради термогенератора е малко по-обемна за носене от една конвенционална сгъваема походна печка(имам предвид от тези стоманените, коит се сгъват).

В никакъв случай не може да замени изцяло газовите котлони, особено във високата планина, където готвиш в палатката.  :nabira:
Най-доброто предстои!

Неактивен andrei84

• Прохождащ
  • **
  • andrei84 няма влияние.
  • диагностициран

При така зададеният от теб въпрос, мога да ти отговоря с 90 % убеденост, че BIOLITE CAMPSTOVE 2, притежава характеристиките на котлон и на печка едновременно. Но, по-скоро е КОТЛОН!
Джек, при изготвяне на клиповете не съм се старал особено. Всичко, както само можеш да се убедиш е импровизирано, не терасата. Нямах търпение да изпробвам печката и набързо събрах няколко тънки клечки и сложих блокчета сух спирт, поради това, че ме мързеше да ходя да събера съки.
Водата, в който бяха яйцата кипна за ПО-МАЛКО ОТ 5 /ПЕТ/  минути. По-горе, в първия клип, имам предвид, че печката работи общо 20 минути /считано към момента, в който заснех кипването на водата/. Преди това, просто я запалих и я осттових да гори така. Имама и такъв клип /всъщност първият клип/. В хода на горенето, реших да оползотворя пламъка.  Варенето на яйцата пък, въобще не беше предвидено, то също си беше ипровизирано и предложено от друг човек, който наблюдаваше ,,сефтето" на котлончето.
Спокойно, не печката и трябват не повече от 5 минути, за да кипне вода.
Първоначално я пуснах, за да видя дали ще зарежда паурбанката, да проверя работата на вентилатора за обдухване на пламъка и да видя как са пламъците. После, към средата на първата зарядка, ми предложиха да пробвам не просто да кипвам вода, а да сваря айца.
Въобще, яйцата се свариха много бързо и доста качествено. Според мен поне, печката/котлона /кой, както иска да я обозначава/ си заслужава парите. Да, действително е по-скъпа /при това доста по-скъпа/, от онези походни разглобяеми/сглобяеми печки от пет елемента /имам и такава/, но практичността, бързината, удобството да се зарежда, категорично е на страната на BIOLITE CAMPSTOVE 2

Неактивен andrei84

• Прохождащ
  • **
  • andrei84 няма влияние.
  • диагностициран
Джак, имам предния модел на същата печка - версия 1. Разработена е на основата на походна печка на твърдо гориво - най-често дърва. Интересното в случая е, че топлината отделяна от изгарянето на дървата при първоначалното палене се преобразуват в енергия от един топлинен генератор монтиран към печката. Тази енергия от своя страна задвижва вентилатор, който обдухва огъня в печката и я кара да гори по-силно, като вдига КПД-то, макар и да не съм инженер-физик. Идеята на печката е с много по-малко дървен материал да си свършиш същата работа по-бързо. С една допълнителна приставка към нея можеш да направиш и скара-грил, като за нахранването на обяд на четиричленно семейство на пикник изгорихме по моя преценка 1/10 дървен материал, от алтернативата да запалим огън и да си изпечем пържолките на жарта от огъня. Според е по-скоро за палене на открито и за палатка не става, защото все пак може да прехвърчи въглен и да стане лошо.
Компактна е и става да се носи в раница, но НЕ за прекалено дълги преходи. В този случай, заради термогенератора е малко по-обемна за носене от една конвенционална сгъваема походна печка(имам предвид от тези стоманените, коит се сгъват).

В никакъв случай не може да замени изцяло газовите котлони, особено във високата планина, където готвиш в палатката.  :nabira:

Гризли, газовите котлони имат преимуществото на насоченият, концентриран пламък, от дюзата и ДО ТАМ. Да, с газово котлонче, можеш и да си свариш кафе вътре в палатката, но колко  флакона можеш да носиш и трябва да носиш за тричленно семейство? За мен лично, BIOLITE CAMPSTOVE 2, макар и да не може да се използва вътре в палатка е по-добра от газов къмпинг-котлон, поради универсалността на логистиката. Зареждаш я със съчки, шишарки и т.н дето се вика ,,От, каквото Бог дал". Абсолютно некапризна и универсална! Не е необходимо да носиш специално гориво за нея. Е, можеш да си вземеш някакви разпалки /ако си разглезен, като мен или просто да си имаш, за да разпалиш максимално бързо огън/. Но дори и да нямаш/да ти е свършил сухият спирт/, ще разпалиш с памук /всеки носи в раницата / или със сухи треви, можеш да разпалиш и сао с гел за дезинфектиране на ръце /какъвто абсолютно убеден съм всеки едино от нас има в раницата и по дрехите си за преходи/. Аз поне имам винаги 10-на броя пълни флакончета със спирт, във формата на гел, за дезиинфекция на ръце по метода ,,безводно миене"..
Само да кажа, че BIOLITE CAMPSTOVE 2, съчетана с онези миниатюрни печки за сух спирт, тип ,,разгъваема скаричка" /виж снимката /https://www.google.bg/search?q=%D0%BC%D0%B8%D0%BD%D0%B8+%D0%BF%D0%B5%D1%87%D0%BA%D0%B0+%D0%B7%D0%B0+%D1%81%D1%83%D1%85+%D1%81%D0%BF%D0%B8%D1%80%D1%82&tbm=isch&source=iu&ictx=1&fir=ibDVEz5rEOhzIM%253A%252C5greOZSNV8T6eM%252C_&usg=AI4_-kRj9kElSZJfoBk0wUam6S6SxaRt4A&sa=X&ved=2ahUKEwiDx4a8lZPfAhUqxosKHaUDCnsQ9QEwAnoECAUQCA#, покриват напълно нуждите на всеки планинар, къмпингар, НЕ дай Боже, оцеляващ със семейството си в извънредни обстоятелства. С малка печка за сух спирт ,,скаричка", можеш спокойно да си сгрееш кафе, да разтвориш сухо мляко или какао вътре в самата палатка.

Неактивен Grizzly

• Любознателен тип
  • Член на сдружението
  • Напреднал
  • *
  • Публикации: 410
  • Reputation Power: 801
  • Grizzly има силата да се справи.Grizzly има силата да се справи.Grizzly има силата да се справи.Grizzly има силата да се справи.Grizzly има силата да се справи.Grizzly има силата да се справи.Grizzly има силата да се справи.Grizzly има силата да се справи.
  • диагностициран
Гризли, газовите котлони имат преимуществото на насоченият, концентриран пламък, от дюзата и ДО ТАМ. Да, с газово котлонче, можеш и да си свариш кафе вътре в палатката, но колко  флакона можеш да носиш и трябва да носиш за тричленно семейство? За мен лично, BIOLITE CAMPSTOVE 2, макар и да не може да се използва вътре в палатка е по-добра от газов къмпинг-котлон, поради универсалността на логистиката. Зареждаш я със съчки, шишарки и т.н дето се вика ,,От, каквото Бог дал". Абсолютно некапризна и универсална! Не е необходимо да носиш специално гориво за нея. Е, можеш да си вземеш някакви разпалки /ако си разглезен, като мен или просто да си имаш, за да разпалиш максимално бързо огън/. Но дори и да нямаш/да ти е свършил сухият спирт/, ще разпалиш с памук /всеки носи в раницата / или със сухи треви, можеш да разпалиш и сао с гел за дезинфектиране на ръце /какъвто абсолютно убеден съм всеки едино от нас има в раницата и по дрехите си за преходи/. Аз поне имам винаги 10-на броя пълни флакончета със спирт, във формата на гел, за дезиинфекция на ръце по метода ,,безводно миене"..
Само да кажа, че BIOLITE CAMPSTOVE 2, съчетана с онези миниатюрни печки за сух спирт, тип ,,разгъваема скаричка" /виж снимката /https://www.google.bg/search?q=%D0%BC%D0%B8%D0%BD%D0%B8+%D0%BF%D0%B5%D1%87%D0%BA%D0%B0+%D0%B7%D0%B0+%D1%81%D1%83%D1%85+%D1%81%D0%BF%D0%B8%D1%80%D1%82&tbm=isch&source=iu&ictx=1&fir=ibDVEz5rEOhzIM%253A%252C5greOZSNV8T6eM%252C_&usg=AI4_-kRj9kElSZJfoBk0wUam6S6SxaRt4A&sa=X&ved=2ahUKEwiDx4a8lZPfAhUqxosKHaUDCnsQ9QEwAnoECAUQCA#, покриват напълно нуждите на всеки планинар, къмпингар, НЕ дай Боже, оцеляващ със семейството си в извънредни обстоятелства. С малка печка за сух спирт ,,скаричка", можеш спокойно да си сгрееш кафе, да разтвориш сухо мляко или какао вътре в самата палатка.

Абцолютно съм съгласен. Аз също я намирам за практична. Само чакам да пукне пролет и да тръгнем с чаветата и жената по поляните, та да я ползваме. Не че и зимата не става де. Зимата ходим повече само аз и сина.

Sent from my iPhone using Tapatalk
Най-доброто предстои!

Намерете ни във фейсбук ArmsBG OlightBG Batteryservice