Автор Тема: Кратко видеоревю на походна/къмпинг/ печка BIOLITE CAMPSTOVE 2  (Прочетена 999 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен andrei84

• Редовен
  • Публикации: 546
  • диагностициран
Здравейте колеги.
Отдавна исках да създам подобна тема. Тема, в която да се обсъдят походните печки. За мен, под понятието походна печка, разбирам, такова средство, преднезначено за генериране на топлинна енергия, което функционира, посредством процеса на горене / на различни материали/. И понежге става дума именно за ,,походна" печка, за мен поне, лично в тази категория не се подвеждат газовите котлончета за готвене.
Имах мерак за печката BIOLITE CAMPSTOVE 2. Открих я случайно в интернет пространството. Също така случаяно разбрах, че таци походна чека е актуализирана през 2017 г., като вече са добавени индикатори за мощността на огъня, индикатор за интензцивността на работа на вентилатора за обдухване на пламъка и разбира се индикатора за нивото на зареждане на пауърбанката, интегрирана към модула, мв който става преобразуването на генерираната топлинна енергия, в електрическа такава.
 Силно впечатлен съм от печката. Много е компактна, много лека, много ефективна. Тази вечер я изпробвах, на терасата. За твърдо гориво имах само няколко пръчки и блокчета от сух спирт за разпалване/горене/, а не ми се ходеше до близко разположената горичка да събера клечки и шишарки и /абе с една дума мързел ;)
За първо, импровизирано представяне, кипнах вода и сварих три яйца.
Предварително се извинявам за недоброто качество на клиповете, но мисля, че те ще Ви ориентират по-добре, отколкото едно протяжно, сухо, като партиен доклад писмено ревю.

Ето и линкове към клиповете. Съжалявам, но /както за пореден пък казвам/, форматът на форума не позволява качването на видео или снимки, с повече памет.

https://www.youtube.com/watch?v=cejrGCDRZ4g&index=2&list=UU-je8RIoveTo3o_YAWrBfpg

Неактивен Djack

• Тесен специалист
  • Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1391
  • диагностициран
  • Скайп: dimodimov1083
Поздравления за ревюто и отделеното време! Ама аз не разбрах, това печка ли е или котлон? Ако е печка и трябва да ме стопли, като гледам пламъците, не бих рискувал да го вкарам в палатка туй нещо, ако не е брезентова! Дори и да се абстрахираме от стапянето на палатката, това гарантирано ще отделя много сажди! Ако пък е котлон, ...... и му трябват 20 минути за кипване на вода за 3 яйца ...... пак не го разбирам! Определено му трябва кислород на туй нещо! За да имаме високо КПД и да използваме пламъка пълноценно, цвета му трябва да е син към бял и в никакъв случай не трябва да има такива езици! На клипа не мога да им преценя цвета, ама 99% са жълти към оранжево! Или не използваш правилното гориво или съотношението гориво-въздух(кислород) е сбъркано!  :nabira:

Неактивен Grizzly

• Любознателен тип
  • Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 481
  • диагностициран
Поздравления за ревюто и отделеното време! Ама аз не разбрах, това печка ли е или котлон? Ако е печка и трябва да ме стопли, като гледам пламъците, не бих рискувал да го вкарам в палатка туй нещо, ако не е брезентова! Дори и да се абстрахираме от стапянето на палатката, това гарантирано ще отделя много сажди! Ако пък е котлон, ...... и му трябват 20 минути за кипване на вода за 3 яйца ...... пак не го разбирам! Определено му трябва кислород на туй нещо! За да имаме високо КПД и да използваме пламъка пълноценно, цвета му трябва да е син към бял и в никакъв случай не трябва да има такива езици! На клипа не мога да им преценя цвета, ама 99% са жълти към оранжево! Или не използваш правилното гориво или съотношението гориво-въздух(кислород) е сбъркано!  :nabira:

Джак, имам предния модел на същата печка - версия 1. Разработена е на основата на походна печка на твърдо гориво - най-често дърва. Интересното в случая е, че топлината отделяна от изгарянето на дървата при първоначалното палене се преобразуват в енергия от един топлинен генератор монтиран към печката. Тази енергия от своя страна задвижва вентилатор, който обдухва огъня в печката и я кара да гори по-силно, като вдига КПД-то, макар и да не съм инженер-физик. Идеята на печката е с много по-малко дървен материал да си свършиш същата работа по-бързо. С една допълнителна приставка към нея можеш да направиш и скара-грил, като за нахранването на обяд на четиричленно семейство на пикник изгорихме по моя преценка 1/10 дървен материал, от алтернативата да запалим огън и да си изпечем пържолките на жарта от огъня. Според е по-скоро за палене на открито и за палатка не става, защото все пак може да прехвърчи въглен и да стане лошо.
Компактна е и става да се носи в раница, но НЕ за прекалено дълги преходи. В този случай, заради термогенератора е малко по-обемна за носене от една конвенционална сгъваема походна печка(имам предвид от тези стоманените, коит се сгъват).

В никакъв случай не може да замени изцяло газовите котлони, особено във високата планина, където готвиш в палатката.  :nabira:
Най-доброто предстои!

Неактивен andrei84

• Редовен
  • диагностициран

При така зададеният от теб въпрос, мога да ти отговоря с 90 % убеденост, че BIOLITE CAMPSTOVE 2, притежава характеристиките на котлон и на печка едновременно. Но, по-скоро е КОТЛОН!
Джек, при изготвяне на клиповете не съм се старал особено. Всичко, както само можеш да се убедиш е импровизирано, не терасата. Нямах търпение да изпробвам печката и набързо събрах няколко тънки клечки и сложих блокчета сух спирт, поради това, че ме мързеше да ходя да събера съки.
Водата, в който бяха яйцата кипна за ПО-МАЛКО ОТ 5 /ПЕТ/  минути. По-горе, в първия клип, имам предвид, че печката работи общо 20 минути /считано към момента, в който заснех кипването на водата/. Преди това, просто я запалих и я осттових да гори така. Имама и такъв клип /всъщност първият клип/. В хода на горенето, реших да оползотворя пламъка.  Варенето на яйцата пък, въобще не беше предвидено, то също си беше ипровизирано и предложено от друг човек, който наблюдаваше ,,сефтето" на котлончето.
Спокойно, не печката и трябват не повече от 5 минути, за да кипне вода.
Първоначално я пуснах, за да видя дали ще зарежда паурбанката, да проверя работата на вентилатора за обдухване на пламъка и да видя как са пламъците. После, към средата на първата зарядка, ми предложиха да пробвам не просто да кипвам вода, а да сваря айца.
Въобще, яйцата се свариха много бързо и доста качествено. Според мен поне, печката/котлона /кой, както иска да я обозначава/ си заслужава парите. Да, действително е по-скъпа /при това доста по-скъпа/, от онези походни разглобяеми/сглобяеми печки от пет елемента /имам и такава/, но практичността, бързината, удобството да се зарежда, категорично е на страната на BIOLITE CAMPSTOVE 2

Неактивен andrei84

• Редовен
  • диагностициран
Джак, имам предния модел на същата печка - версия 1. Разработена е на основата на походна печка на твърдо гориво - най-често дърва. Интересното в случая е, че топлината отделяна от изгарянето на дървата при първоначалното палене се преобразуват в енергия от един топлинен генератор монтиран към печката. Тази енергия от своя страна задвижва вентилатор, който обдухва огъня в печката и я кара да гори по-силно, като вдига КПД-то, макар и да не съм инженер-физик. Идеята на печката е с много по-малко дървен материал да си свършиш същата работа по-бързо. С една допълнителна приставка към нея можеш да направиш и скара-грил, като за нахранването на обяд на четиричленно семейство на пикник изгорихме по моя преценка 1/10 дървен материал, от алтернативата да запалим огън и да си изпечем пържолките на жарта от огъня. Според е по-скоро за палене на открито и за палатка не става, защото все пак може да прехвърчи въглен и да стане лошо.
Компактна е и става да се носи в раница, но НЕ за прекалено дълги преходи. В този случай, заради термогенератора е малко по-обемна за носене от една конвенционална сгъваема походна печка(имам предвид от тези стоманените, коит се сгъват).

В никакъв случай не може да замени изцяло газовите котлони, особено във високата планина, където готвиш в палатката.  :nabira:

Гризли, газовите котлони имат преимуществото на насоченият, концентриран пламък, от дюзата и ДО ТАМ. Да, с газово котлонче, можеш и да си свариш кафе вътре в палатката, но колко  флакона можеш да носиш и трябва да носиш за тричленно семейство? За мен лично, BIOLITE CAMPSTOVE 2, макар и да не може да се използва вътре в палатка е по-добра от газов къмпинг-котлон, поради универсалността на логистиката. Зареждаш я със съчки, шишарки и т.н дето се вика ,,От, каквото Бог дал". Абсолютно некапризна и универсална! Не е необходимо да носиш специално гориво за нея. Е, можеш да си вземеш някакви разпалки /ако си разглезен, като мен или просто да си имаш, за да разпалиш максимално бързо огън/. Но дори и да нямаш/да ти е свършил сухият спирт/, ще разпалиш с памук /всеки носи в раницата / или със сухи треви, можеш да разпалиш и сао с гел за дезинфектиране на ръце /какъвто абсолютно убеден съм всеки едино от нас има в раницата и по дрехите си за преходи/. Аз поне имам винаги 10-на броя пълни флакончета със спирт, във формата на гел, за дезиинфекция на ръце по метода ,,безводно миене"..
Само да кажа, че BIOLITE CAMPSTOVE 2, съчетана с онези миниатюрни печки за сух спирт, тип ,,разгъваема скаричка" /виж снимката /https://www.google.bg/search?q=%D0%BC%D0%B8%D0%BD%D0%B8+%D0%BF%D0%B5%D1%87%D0%BA%D0%B0+%D0%B7%D0%B0+%D1%81%D1%83%D1%85+%D1%81%D0%BF%D0%B8%D1%80%D1%82&tbm=isch&source=iu&ictx=1&fir=ibDVEz5rEOhzIM%253A%252C5greOZSNV8T6eM%252C_&usg=AI4_-kRj9kElSZJfoBk0wUam6S6SxaRt4A&sa=X&ved=2ahUKEwiDx4a8lZPfAhUqxosKHaUDCnsQ9QEwAnoECAUQCA#, покриват напълно нуждите на всеки планинар, къмпингар, НЕ дай Боже, оцеляващ със семейството си в извънредни обстоятелства. С малка печка за сух спирт ,,скаричка", можеш спокойно да си сгрееш кафе, да разтвориш сухо мляко или какао вътре в самата палатка.

Неактивен Grizzly

• Любознателен тип
  • Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 481
  • диагностициран
Гризли, газовите котлони имат преимуществото на насоченият, концентриран пламък, от дюзата и ДО ТАМ. Да, с газово котлонче, можеш и да си свариш кафе вътре в палатката, но колко  флакона можеш да носиш и трябва да носиш за тричленно семейство? За мен лично, BIOLITE CAMPSTOVE 2, макар и да не може да се използва вътре в палатка е по-добра от газов къмпинг-котлон, поради универсалността на логистиката. Зареждаш я със съчки, шишарки и т.н дето се вика ,,От, каквото Бог дал". Абсолютно некапризна и универсална! Не е необходимо да носиш специално гориво за нея. Е, можеш да си вземеш някакви разпалки /ако си разглезен, като мен или просто да си имаш, за да разпалиш максимално бързо огън/. Но дори и да нямаш/да ти е свършил сухият спирт/, ще разпалиш с памук /всеки носи в раницата / или със сухи треви, можеш да разпалиш и сао с гел за дезинфектиране на ръце /какъвто абсолютно убеден съм всеки едино от нас има в раницата и по дрехите си за преходи/. Аз поне имам винаги 10-на броя пълни флакончета със спирт, във формата на гел, за дезиинфекция на ръце по метода ,,безводно миене"..
Само да кажа, че BIOLITE CAMPSTOVE 2, съчетана с онези миниатюрни печки за сух спирт, тип ,,разгъваема скаричка" /виж снимката /https://www.google.bg/search?q=%D0%BC%D0%B8%D0%BD%D0%B8+%D0%BF%D0%B5%D1%87%D0%BA%D0%B0+%D0%B7%D0%B0+%D1%81%D1%83%D1%85+%D1%81%D0%BF%D0%B8%D1%80%D1%82&tbm=isch&source=iu&ictx=1&fir=ibDVEz5rEOhzIM%253A%252C5greOZSNV8T6eM%252C_&usg=AI4_-kRj9kElSZJfoBk0wUam6S6SxaRt4A&sa=X&ved=2ahUKEwiDx4a8lZPfAhUqxosKHaUDCnsQ9QEwAnoECAUQCA#, покриват напълно нуждите на всеки планинар, къмпингар, НЕ дай Боже, оцеляващ със семейството си в извънредни обстоятелства. С малка печка за сух спирт ,,скаричка", можеш спокойно да си сгрееш кафе, да разтвориш сухо мляко или какао вътре в самата палатка.

Абцолютно съм съгласен. Аз също я намирам за практична. Само чакам да пукне пролет и да тръгнем с чаветата и жената по поляните, та да я ползваме. Не че и зимата не става де. Зимата ходим повече само аз и сина.

Sent from my iPhone using Tapatalk
Най-доброто предстои!

ArmsBG OlightBG Batteryservice