Автор Тема: Относно някои заблуди и истини на ТО или каляването на остриетата  (Прочетена 26327 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен gogotattoo

• Общо събрание
  • Напреднал
  • *
  • Публикации: 985
  • Reputation Power: 3
  • gogotattoo няма влияние.
  • диагностициран
  Отговорът може да е само един-Фолиото помага без да пречи.

Напротив - имах предвид, че там дето фолиото е отделено от острието маслото охлажда фолиото, а до острието има въздух, докато там дето фолиото е залепнало за острието охлаждането протича по-бързо ... относително.
Primum vivere, deinde philosophari.

www.gogotattoo.net

Активен seiko

• Внимавай, като се бориш с враговете си, да не заприличаш на тях!
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 723
  • Reputation Power: 43
  • seiko някой ден ще бъде някой...seiko някой ден ще бъде някой...seiko някой ден ще бъде някой...seiko някой ден ще бъде някой...
  • диагноза - жив селянин
Напротив - имах предвид, че там дето фолиото е отделено от острието маслото охлажда фолиото, а до острието има въздух, докато там дето фолиото е залепнало за острието охлаждането протича по-бързо ... относително.

Според мен сам си отговорил на въпроса - тоест ОТНОСИТЕЛНО разликата в температурата е толкова малка, че по никакъв начин не влияе на закаляваното острие.
Най-големият враг на знанието не е незнанието, а илюзията за знание.
                                                                                                       Стивън Хокинг

Неактивен тинко

• Старо куче
  • Публикации: 786
  • Reputation Power: 21
  • тинко някой го чете.тинко някой го чете.
  • диагностициран
    • tinkoknives
Калявам само във фолио всички въздушно каляеми и охлаждам между плочи. Много по малко окиси, дори липса на такива, няма нагар от маслото.

Неактивен тинко

• Старо куче
  • диагностициран
    • tinkoknives
Ако охлаждаш в масло трябва да се извади острието от фолиото и да се цопне в маслото - малко окиси, нагар и малка вероятност от изкривяване. Ако се потопи с фолиото много ще пуши понеже навлиза малко масло в пакета, охлаждането е бавно и неравномерно и се криви много. Най малка вероятност от изкривяване има при каляването с фолио и охлаждане между плочи.

Клипчето така и не съм го гледал, виждал съм го наживо много пъти. :yaaa:

Следващи въпроси и притеснения? :karane:

Неактивен gogotattoo

• Общо събрание
  • Напреднал
  • *
  • диагностициран

Следващи въпроси и притеснения? :karane:

Аааааааа, какво се разбира под "плочи" - желязо, алуминий, мед, селен ,телур  - все едно ли е какви са, с каква дебелина и пр. , .... щото аз имам само тротоарни  :love:

www.gogotattoo.net

Неактивен тинко

• Старо куче
  • диагностициран
    • tinkoknives
С тротоарните затисни зелето на есен. :karane:

Неактивен asenvr

• Редовен
  • Публикации: 39
  • Reputation Power: 1
  • asenvr няма влияние.
  • диагностициран
Аааааааа, какво се разбира под "плочи" - желязо, алуминий, мед, селен ,телур  - все едно ли е какви са, с каква дебелина и пр. , .... щото аз имам само тротоарни  :love:

Най-добре в нисходяща градация-платина, злато, сребро, мед,алуминий, желязо-според топлопроводимостта.
Размерите са на Мечо пух-колкото повече , толкова по-добре.

Неактивен gogotattoo

• Общо събрание
  • Напреднал
  • *
  • диагностициран

Тези остиета бяха за закаляване, обмазани със смес от "измита" грънчарска глина и талк. Следващите филмчета са посветени на тях :)

За пружинката от 4х13 ще допълня утре, щото ми трябват къде 500 градуса за отвръщане, но пещта изстива бавно и ще я чакам :)

П.П. Така ще е - тая снимка трябва да е най-отгоре, ама формАтът на форума толкова дава :)

www.gogotattoo.net

Неактивен тинко

• Старо куче
  • диагностициран
    • tinkoknives
Не виждам предимства на обмазването с глина спрямо ползването на фолио /а ако е черна стомана - спрея за печки/ а само повече хамалогия. Другото е, че всяка една пружина може да се счупи дори и отвърната и определено съм убеден, че на 500 градуса отвръщане няма да стане пълноценна пружина. Според мен 240 градуса са напълно достатъчни иначе рискуваш да омекне.... :no: пружината.

Неактивен gogotattoo

• Общо събрание
  • Напреднал
  • *
  • диагностициран
Няма да навлизам в спор, наборе ;) , само ще кажа, че имам Справочник на термиста и в него има чудесни таблици - за обмазки, за скорост на охлаждане и пр. и понеже е справочник, работи само с цифри и няма абстрактни понятия като "фолио" или "спрей за печки" ;) ; в справочника като пише закаляване във вода има и разбивка - при каква температура на водата - каква е скоростта на охлаждане, а това е същинският параметър, който определя точната закалка. Също така има пълни данни за пружинните стомани и пр. Когато една пружина е сметната точно, то тя работи без умора на материала - "цял живот", ако е грешна ... - давам пример, макар че ще се повторя от друга тема. На скъпа въздушна пушка Норика Марвик Голд смених три оригинални пружини и след 1000 изстрела всяка ставаше с два пръста по-къса ... стрелях с едно Гамо от миналия век, което беше отгледало няколко поколения стрелячи - още е с оригиналната си пружина.

Та тва е, ама да си довърша казуса с пружинката от 4х13 щото ..... по пружинките им ще ги познаете :)

www.gogotattoo.net

Неактивен тинко

• Старо куче
  • диагностициран
    • tinkoknives
Поправям се обмазка с боя която издържа до 800 градуса и каляване в инертна среда - което е същото с предното ми писание.
http://tinkoknives.com/ - за ножари

Неактивен asenvr

• Редовен
  • Публикации: 39
  • Reputation Power: 1
  • asenvr няма влияние.
  • диагностициран
Аз като правя пружина за някоя ловна пушка , отвръщам на 400-420градуса.Това го знам от майстор оръжейник ,който до скоро правеше бойни пружини на състезателите по ловна стрелба-трап и скейд ,от него съм научил доста неща.

Неактивен vlastelin

• Faber est quisque suae fortunae
  • Старо куче
  • Публикации: 137
  • Reputation Power: 5
  • vlastelin няма влияние.
Справочника да питам кога е издаден. Година?

Неактивен bully

• просто човек
  • Старо куче
  • Публикации: 1038
  • Reputation Power: 24
  • bully някой го чете.bully някой го чете.
  • диагностициран
Когато е издаден е била в употреба 4Х13. Нали за нея точно иде реч? ::)
Доброто без меч в ръката служи на злото.
Този, който правилно посочва  моите грешки е мой учител. Този, който правилно оценява моите  постъпки е мой  приятел. Този, който ме  ласкае е  мой враг. /Сун Цзъ/

Активен seiko

• Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • seiko някой ден ще бъде някой...seiko някой ден ще бъде някой...seiko някой ден ще бъде някой...seiko някой ден ще бъде някой...
  • диагноза - жив селянин
Че то някой прави ли още ножове от нея бе?! :D
                                                                                                       Стивън Хокинг

Неактивен Djack

• Тесен специалист
  • Старо куче
  • Публикации: 970
  • Reputation Power: 60
  • Djack е изгряваща звезда!Djack е изгряваща звезда!Djack е изгряваща звезда!Djack е изгряваща звезда!Djack е изгряваща звезда!Djack е изгряваща звезда!
  • диагностициран
  • Скайп: dimodimov1083
Че то някой прави ли още ножове от нея бе?! :D
Завърти се около Бургас и ще видиш! Всички заводаджии не щат и да чуват за друга стомана!  :D :D :D Пирони секат, релси режат с нея......!  :D :D :D

Неактивен peachlover

• Старо куче
  • Публикации: 541
  • Reputation Power: 30
  • peachlover работи за форума.peachlover работи за форума.peachlover работи за форума.
  • диагностициран
Завърти се около Бургас и ще видиш! Всички заводаджии не щат и да чуват за друга стомана!  :D :D :D Пирони секат, релси режат с нея......!  :D :D :D

Тц тц.. то релси не останаха, ама да питам защо да е лоша 4х13? На мен ми е направило впечатление, че на професионалните потребители на нож, тези дето с това си вадят хляба им е по-добре на 2-3-5 минути да си тръкнат 2 пъти ножа в точилото дето им виси на кръста и да продължат а не да извадят след 1 час работа 4 диаманта, 6 японски камъка и 2 стропа и да точат видиш ли.

Неактивен nikolai

• Напреднал
  • Потребителско име: nikolai1205bb
  • Публикации: 171
  • Reputation Power: 10
  • nikolai няма влияние.
  • диагностициран
Точно така е. Касапите работят с "меки" ножове. Като се затъпи-наколко тръквания на масат и отново в боя.
„Всеки човек, подобно на луната има своя неосветена страна, която не показва на никого.“

Неактивен Djack

• Тесен специалист
  • Старо куче
  • Публикации: 970
  • Reputation Power: 60
  • Djack е изгряваща звезда!Djack е изгряваща звезда!Djack е изгряваща звезда!Djack е изгряваща звезда!Djack е изгряваща звезда!Djack е изгряваща звезда!
  • диагностициран
  • Скайп: dimodimov1083
Тц тц.. то релси не останаха, ама да питам защо да е лоша 4х13? На мен ми е направило впечатление, че на професионалните потребители на нож, тези дето с това си вадят хляба им е по-добре на 2-3-5 минути да си тръкнат 2 пъти ножа в точилото дето им виси на кръста и да продължат а не да извадят след 1 час работа 4 диаманта, 6 японски камъка и 2 стропа и да точат видиш ли.

Никой не го отрича това! Въпроса е, че за тях това е извънземна стомана и това не подлежи изобщо на коментар! Да не говорим, че няма ннужда от точене, ножовете от 4х13 са винаги остри! ;)

п.п. Апропо, на времето и аз имам бая ножове направени от нея!  ::) :'( :nabira:

Неактивен peachlover

• Старо куче
  • Публикации: 541
  • Reputation Power: 30
  • peachlover работи за форума.peachlover работи за форума.peachlover работи за форума.
  • диагностициран
Никой не го отрича това! Въпроса е, че за тях това е извънземна стомана и това не подлежи изобщо на коментар! Да не говорим, че няма ннужда от точене, ножовете от 4х13 са винаги остри! ;)

п.п. Апропо, на времето и аз имам бая ножове направени от нея!  ::) :'( :nabira:

То самият факт, че не ръждясва при цял ден накисната в кърви е достатъчен за доказване на извънземния произход. Ама майтапа настрана, средностатистическия българин и до ден днешен вероятно не ползва нищо по добро, а ако е и закалена правилно мани-беги. Тук сме санаториум... пълно е с болни дето имаме средно по два шкафа пълни с желязо и на D2 се мръщим а на тия с 4х13 не можем да им стигнем прасетата никога.

Активен seiko

• Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • диагноза - жив селянин
Харесват "меки" ножове, защото са евтини, не за друго. Кажи му на такъв 100 лв за нож и виж какво става. Никой не бяга от хубавото, стига да го има. Да не говорим, че като съвсем им се затъпят ножовете и вече не ги хваща масата, повечето вместа да ги дадат на някой точилар и да се оръсят 5-6 лв, предпочитат да ги "барнат" на шмиргела. Ей затово не им и трябват по-хубави на такива.
Питай ги обаче, как едно време, като им паднеше някой СОЛИНГЕН, как го пазеха, като очите си и не даваха никой да го пипне освен тях. И те така.
                                                                                                       Стивън Хокинг

Неактивен nikolai

• Напреднал
  • Потребителско име: nikolai1205bb
  • Публикации: 171
  • Reputation Power: 10
  • nikolai няма влияние.
  • диагностициран
Харесват "меки" ножове, защото са евтини, не за друго. Кажи му на такъв 100 лв за нож и виж какво става. Никой не бяга от хубавото, стига да го има. Да не говорим, че като съвсем им се затъпят ножовете и вече не ги хваща масата, повечето вместа да ги дадат на някой точилар и да се оръсят 5-6 лв, предпочитат да ги "барнат" на шмиргела. Ей затово не им и трябват по-хубави на такива.
Питай ги обаче, как едно време, като им паднеше някой СОЛИНГЕН, как го пазеха, като очите си и не даваха никой да го пипне освен тях. И те така.
Предполагам, че си прав. Наистина ползват евтинии и то до момент, когато острието заприлича на шило. Може би защото ножовете им ги купува работодателя, а нашите работодатели не обичат да се ръсят.... За масата съм съгласен, помага само до един момент, после си трябва камък. А "шиловидния" клин се постига с шмиргел :D
„Всеки човек, подобно на луната има своя неосветена страна, която не показва на никого.“

Активен seiko

• Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • диагноза - жив селянин
В големите кланици ножовете са консуматив, за който не се дават много пари, а това ще рече, че и качеството е ниско. В това се убедих, когато преди няколко години един мой съсед беше на гурбет по Германията и на връщане от там беше напълнил един бус с всевъзможни боклуци, събирани без пари от отпадъчни контейнери. Та той домъкна и един чувал месарски ножове, чиито остриета приличаха на шила от стъргане. Набарал ги в контейнера на една голяма кланица.
Стана ми интересно и ги разгледах, за да видя с какво работят германците. Имаше само две марки Дюк или Дък (не знам как се чете) и Викторинокс от ниския клас. Загледах се и за друго, как ги заточват. Оказа се, че до един тези ножове са заточвани на доста едър абразив, същия резултат се получава и на шмиргел. Нямаше никаква фина заточка или нещо подобно.
Е, кой е луд да дава много пари за нещо, дето го стържат като молив, докато свърши и после на боклука.
                                                                                                       Стивън Хокинг

Неактивен тинко

• Старо куче
  • диагностициран
    • tinkoknives

Две пружини от 1,4034 /4Х13/ отрязани с една и съща заготовка. По близката отвърната та 500 задната на 200 градуса.

Последователност от няколко еднакви натоварвания, всяко следващо с увеличаване на огъването. Предната пружина видимо е с почти двойно по голяма остатъчна деформация /нещо като скъпа Норика/ от колкото задната /примерно старо Гамо/. :chukane:

Всичко това беше очаквано, освен това 200 градусовата беше доста по силна и се огъваше равномерно по цялата дължина докато другата ако се вгледа добре човек се огъваше най много в основата си където се и счупи. Изненада ме, че двете се счупиха едновременно - действително изпращяха и двете като един изтрел, очаквах по меката да издържи повече. Видимо структурата и на двете на око е еднаква. Както каза по горе уважавания от мен колега "по пружините ще ги познаета" - перефразирам "на по възрастните колеги а......а пружините са по меки а на нас по младите са ...... по твърди /или поне така си мислим/" :nabira: Въпреки това моите пружини ги отвръщам на 240 и не зная за счупена еле омекнала.

Неактивен gogotattoo

• Общо събрание
  • Напреднал
  • *
  • диагностициран
Мдаааа, на вашите полеви екперименти ще отговори Справочник на термиста ... от 1965 г. Порових в нета, има само още едно издание 1985 г. и то е копие на това, ако някой намери по-нов Справочник на термиста - ще съм благодарен :)

Та Справочникът казва:

стомана - 4х13, закалена 1000 -1050 градуса на въздух; отвръщане - 200 - 300 градуса дава 52 - 51 Рокуела
                                                                                                          300 -500                      51 - 50

Затова и вашите проби, Уважаеми колега :) , дават сходни резултати - аз избрах по-високата температура, защото теорията на пружините казва, че пружината трябва да е 46 - 50 Рокуела в общия случай :)

Но сега Тинко, трябва да направиш Истинския тест - Целта на пружината е не да се чупи или да омеква - а да работи дълго; та сега направи стенд и пусни двете пружини на огъване и връщане в работна амплитуда едно няколко хиляди пъти - и тогава ще ги гледаме .... както се прави по Дискавъри :)

www.gogotattoo.net

Намерете ни във фейсбук ArmsBG OlightBG Batteryservice