Автор Тема: Относно някои заблуди и истини на ТО или каляването на остриетата  (Прочетена 31455 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Активен Kukriblade

• Lumberjack
  • Старо куче
  • Потребителско име: kukriblade
  • Публикации: 2711
  • Reputation Power: 140
  • Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!
  • Горянин
При отвръщане на по ниска температура - примерно на 240 има по добра еластичност и по малка пластична деформация. По заръка на Мага направих установка с две пружини на 200 и на 500 градуса отвръщане с 6000 цикъла /презастраховах се с още 1000 цикъла горница/при амлитуда на пружината 3 мм. Тази 500 си имаше маалка деформация ииии послеееее кат се почна 6мм. амплитуда - 6000 цикъла, 9 мм. амплитуда още 6000, 12мм. още 6000, 15 мм. още 6000 и 16мм. /установката не позволяваше повече/още 6000. Абе някъде къде 30000 отваряния и затваряния на фолдър мисля са достатъчни, това е при 1,4034 с дебелина 1,2мм. и дължина на рамото около 80 мм. /имам и снимки ама време няма/ Меката се деформира повече. Та не мисля, че "тефтера" и "теорията на пружината" са стожер на Т.О. за пружини и не само, защото могат да се разтълкуват нееднозначно. За по сигурно - даташиита и около него. :chukane:
Не всичко е датаШит на този свят.
Иначе нямаше да има легенди като П. Бос .
Винаги има ,поне един луд,който се мисли за Наполеон!!!
...сини лумени... :)
http://www.youtube.com/user/triger78?feature=mhee

Неактивен тинко

• Старо куче
  • Публикации: 838
  • Reputation Power: 26
  • тинко някой го чете.тинко някой го чете.
  • диагностициран
    • tinkoknives
Браво наборе  ;) , упражнението се приема за легитимно :) Само не разбрах - меката пружина се е огъвала 6-9-12-15-16 мм остатъчна деформация, а как се държа твърдата на тия стъпала.

Оцеляха и двете и исках да има деструктивно разрушение но самата установка не позволяваше по голяма амплитуда.

За протокола - Тинко тества пружина на лайнер лок - 1.5 мм дебела и я огъва по тънката страна - 1.5 мм ; а при слипжойнта  пружината е по-дебела в общия случай и се натоварва в другата посока. Например - моята първа сгъваема рожба има пружина 1 мм х 4 мм в зоната на огъване - и при този случай пружината се натоварва по дългата страна.

Но с аплитуда 1-2 мм. По принцип по голямо сечение - по малка амплитуда или по дълго рамо.

експериментът и резултатите му се приемат "за сведение" - сиреч, оттук нататък всеки има право да прави както намери за добре.

Абсолютно "за сведение", а не абсолютно задължително както "теорията на пружината". :chukane: Поне за сега от моята практика  - изработени поне 300 пружини като няма две еднакви от тях и не ми е известно да има счупена /не е невъзможно/ смея да се доверя на опита си. :ohhoho:

Неактивен seiko

• Внимавай, като се бориш с враговете си, да не заприличаш на тях!
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 794
  • Reputation Power: 46
  • seiko някой ден ще бъде някой...seiko някой ден ще бъде някой...seiko някой ден ще бъде някой...seiko някой ден ще бъде някой...
  • диагноза - жив селянин
Винаги съм считал, че теорията дава отправната точка и началото, а опитът дава резултатите. Едно е на книга, но съвсем друго е на практика. Дали е вярно това, което казвам в металознанието и термообработката, можете сами да прецените, като се замислите, защо сред всички практикуващи по целия свят винаги е имало и ще има една шепа от тях, които са осезаемо по-добри от останалите. Не случайно Тефик ви го напомни с едно нарицателно име в тази област - Пол Бос.
Най-големият враг на знанието не е незнанието, а илюзията за знание.
                                                                                                       Стивън Хокинг

Активен gogotattoo

• Горски
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1054
  • Reputation Power: 5
  • gogotattoo няма влияние.
  • диагностициран
Айде холан, дайте го малко по-скромно - какъв Пол Бос тука, като всички правиме ножове със зор от 10 години...... Пол Бос и Америка са друга бира.
Primum vivere, deinde philosophari.

www.gogotattoo.net

Неактивен seiko

• Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • seiko някой ден ще бъде някой...seiko някой ден ще бъде някой...seiko някой ден ще бъде някой...seiko някой ден ще бъде някой...
  • диагноза - жив селянин
Че ние не сме ли хора, бе магьоснико и ние не искаме ли истинска бира да пием?! Демек, тип "Стара планинаа".  ;) :nabira:
                                                                                                       Стивън Хокинг

Неактивен тинко

• Старо куче
  • диагностициран
    • tinkoknives
Айде холан, дайте го малко по-скромно - какъв Пол Бос тука, като всички правиме ножове със зор от 10 години...... Пол Бос и Америка са друга бира.

Да избягаме малко от субекта и да се съсредоточим към обекта т.е. Т.О. - Явно "даташиита" може да се чете по различни начини или да се интерпретира. Възможно е дори като следваш "даташиита" буква по буква резултата да е мааалко встрани от този който е по даташиит  Освен да се чете трябва и да се тълкува, разсъждава.

Активен gogotattoo

• Горски
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1054
  • Reputation Power: 5
  • gogotattoo няма влияние.
  • диагностициран
Явно "даташиита" може да се чете по различни начини или да се интерпретира ...

Откъде е ЯВНО бе наборе .... ЯВНО е само ако всички имаме шестици на изпита за желязовъглеродната диаграма .... в тоя моабет ще се въздържам от участие оттук насетне .... Пол Бос, дедо Юка, Боб Дозер ... и ние ....
Primum vivere, deinde philosophari.

www.gogotattoo.net

Неактивен seiko

• Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • диагноза - жив селянин
Хи-хи! Дедо Юка отличник на изпит за желязовъглеродна диаграма!!! Ша ма умориш от смях! :D :D :D
Ама, пък защо ли го питат за акъл по специалността отличниците, тогава?! ;)
                                                                                                       Стивън Хокинг

Неактивен тинко

• Старо куче
  • диагностициран
    • tinkoknives
Гого не разбирам защо дискусия за термообработка се превръща в някаква вендета от твоя страна.  Искрено бих желал да продължим да споделяме опит, разсъждения, информация и пр.

Темата е много обширна и най вероятно никога няма да е напълно проучена. Навремето като ме учеха под C- 0,3% не е стомана /сега има азотни стомани/ над С - 2% - чугун ама сега има стомани с С 3-4%=

Неактивен тинко

• Старо куче
  • диагностициран
    • tinkoknives
Закалката е наука и затова въпреки достъпните за всеки в нета таблици на един му се получава по добре, а на друг никак , а уж би трябвало да прилагат една и съща схема. Затова е радващо, че има такава тема, в която наред с чисто техническите параметри и стадии на термоцикъла да се обсъждат...

Неактивен bully

• просто човек
  • Старо куче
  • Публикации: 1135
  • Reputation Power: 27
  • bully някой го чете.bully някой го чете.
  • диагностициран
Щом и Тинко взе да ме цитира, значи съм станал жив класик :D :green:
Доброто без меч в ръката служи на злото.
Този, който правилно посочва  моите грешки е мой учител. Този, който правилно оценява моите  постъпки е мой  приятел. Този, който ме  ласкае е  мой враг. /Сун Цзъ/

Неактивен Радин

• Новобранец
  • *
  • Потребителско име: ra
  • Публикации: 11
  • Reputation Power: 1
  • Радин няма влияние.
  • диагностициран
Много се радвам, че се пораздвижи темата и то от недодялано хвърляне на камъни от моя страна. За което ви моля за извинение. Тук намирам наистина технически образовани хора и може да се проведе стойностен спор. Иначе... Много хора у нас закаляват остриета и са трупали опит по трудния начин (аз имам късмета да се уча по лесния...). Исках да споделя опита си от практиката при обезвъглеродяването (и цементацията) . А за пружините ми стана доста интересно, особено след като бях гледал видето на Тинко в Ютуб и бях доста впечатлен.

Неактивен Тератони

• Редовен
  • Публикации: 19
  • Reputation Power: 2
  • Тератони няма влияние.
  • диагностициран
    • Costoffknives
Понеже се зачетох в един дълъг материал за закаляване на ножове, от един чудесен колега, от един друг форум и пр. .... някой ден ще го помоля да ми разреши да го публикувам и тука - но има доста работа по него, защото част от материала е писан на ръка ...., та попаднах на един лаф - точно на място и го цитирам :)

Германците казват: Теорията без практиката, е като практиката без теория ..... :) Ерго - трябва мноооого да се чете ......  :nabira:
Формулирал го е Кант. Знанието без мисъл е изгубен труд а мисълта без знание опасност.
Скала - пясък- глина - хилядолетен технологичен процес за да достигнем до глината един съвършен продукт на природната прахова металургия съставен предимно от метални окиси в перфектен баланс неутрални към стоманата. За какво ни е тогава боя за печки. Шведи и финландци разполагат с технологичното природно чудо soap stone благодат за всяка металургия.
Не разбирам какво общо имат твърдост, жилавост,зърно,карбиди сами по себе си ножа.
Всички преписват от немските ножове и от австрийските стомани - и знание и опит.
Острието има две функции рязане и сечене. Сечене - High carbon 1055-1075, рязане...Victorinox - няма интензивна работа а устойчивост -1.4110 Dick и Vusthof - 1.4116 по мека но с повече edge resistance. Карбидите може да режат ама понижават износоустойчивостта.
Вземаме едно острие от У7 малки зърна не режат като трион с толкова ситни зъби че ги нема. Прекалено голямо зърно не се точи все е обло накрая а не остро.за всяко острие си има подходяща стомана и твърдост и немците вече са го измислили.
За да могат един ден руснаците да кажат че финка е руски нож и американците да " изобретят"  някоя австрийска прахова стомана.
No name

Неактивен ganzo_fan

• Старо куче
  • Публикации: 576
  • Reputation Power: 42
  • ganzo_fan някой ден ще бъде някой...ganzo_fan някой ден ще бъде някой...ganzo_fan някой ден ще бъде някой...ganzo_fan някой ден ще бъде някой...
  • диагностициран
у7 е ключът
някой пак не си е изпълнил рецептата
— При теб конкуренцията беше жестока — отвърна Ричър. — Докато десет години по-късно бяха останали само разни лекета.

Неактивен тинко

• Старо куче
  • диагностициран
    • tinkoknives
Малко ми се губи смисъла на публикацията колегата и не мога да коментирам.

Та по повод желязо-въглеродната диаграма, тя е основополагаща и е от 18 или 19 век, като се отнася за стомани с легиращ елемент само въглерод като е доработвана няколко пъти от различни учени и не е сигурно до колко е точна. При сегашните стомани съдържат половината менделеевия таблица нещата са по друг начин и си представете с един легиращ елемент, няколко температури на закаляване, няколко скорости на охлаждане, и няколко температури на отвръщане - какви резултати могат да се получат. А сега като вкараме и още примерно 5 нови легиращи елемента и като всеки един елемент дава различни свойства при различни температури на каляване и отвръщане все едно 3х3х3х3 и още х3 - въобще ние сме "някъде около истината и най вероятно не и цялата истина". Да вземем за пример може би една от най популярните стомани в сегашно време 1,2379 /D2/ която много колеги ползват и каляват успешно защото има големи амплитуди на градусите за каляване /от1000 до 1080 градуса/ и отвръщане /от 200 до 550 градуса/ като се постигат твърдости от 55 до 62 HRC които са поне задоволителни. Та тънката част е, че при 1030 каляване и 200 градуса отвръщане преобладаващия карбидообразуващ елемент е Въглерода а при 1070 каляване и 550 отвърщане са Ванадий и Молибден, които са по твърди и мисля с по малък размер от карбидите на Въглерода което би трябвало да допринесе до по фин режещ ръб и по равномерна структура. Някои неща ги пиша дет се вика "по памет" но това е пример за тълкуване на даташиит на стомана само с четири легиращи елемента които са едни от най често срещаните при стоманите. Тука не сме вкарали и крио - въобще сме "някъде около добрия резултат".

Неактивен Радин

• Новобранец
  • *
  • Радин няма влияние.
  • диагностициран
Мога само да добавя,че при 550 градуса на отвръщане, твърдостта на 1.2379 пада на 50-52 HRC. Според моя колега(в цеха), който е на 62 години (и е от старата школа): това е идеалната твърдост за нож. И понеже човека през целия си живот е бил термист, то често си мисля за неговите думи и как се чуди какви са тия твърдости дето ги правим на ножовете. В крайна сметка при тая стомана се стремя да стане 66-67 HRC и после я свалям на 61-62 HRC. За жалост не съм ползвал нито едно от тези остриета и нямам никакви наблюдения за тяхната издръжливост.

Неактивен тинко

• Старо куче
  • диагностициран
    • tinkoknives
Според диаграмата от данашиита за тази стомана при каляване на 1075 и отвръщане на 525 и дават твърдост 62 HRC. Не мога да кача диаграмата ако няко може нека я качи. https://www.google.bg/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwjslLn1otXYAhVEDywKHc82B1QQFggnMAA&url=http%3A%2F%2Fwww.doerrenberg.de%2Fuploads%2Ftx_c1x1downloads%2F1.2379_en_01.pdf&usg=AOvVaw2OTG-q2FHxmgAE4xSdI-dq

Неактивен Георги

• Напреднал
  • Публикации: 67
  • Reputation Power: 4
  • Георги няма влияние.
  • диагностициран

Неактивен StillOpossum

• Баш майсторите
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 499
  • Reputation Power: 13
  • StillOpossum няма влияние.
    • Ситалк - исторически реконструкции
  • Скайп: StillOpossum
Според диаграмата от данашиита за тази стомана при каляване на 1075 и отвръщане на 525 и дават твърдост 62 HRC. Не мога да кача диаграмата ако няко може нека я качи.

Неактивен Радин

• Новобранец
  • *
  • Радин няма влияние.
  • диагностициран
Видях къде ми бил проблема. На всяка цена ще пробвам този режим на висока температура. Стига да ми даде шефа да вдигнем 1070, че ще има сигурно и матрици от 1.2344 и ще трябва да ги отпускаме двукратно. Иначе 1.2379 на 1030 градуса си става супер твърда и после на 200 градуса за 4 часа пада на 61-62 HRC. Наско Николов и други са доволни, но съм чувал истории за отчупвания по ръба на тази стомана и ще опитам и други температури на отвръщане. При закаляване на 1010 градуса пак става 63-65 HRC , но вече при 240 градуса на отвръщане твърдостта пада осезаемо.

Неактивен Тератони

• Редовен
  • Публикации: 19
  • Reputation Power: 2
  • Тератони няма влияние.
  • диагностициран
    • Costoffknives
Опита на термиста се върти около 4х13 а тя най добре се справя с функциите на нож при тази твърдост. Всяка стомана има само едно състояние на структурата при което най добре би се справяла с определени функции и то отговаря на твърдост в ограничен диапазон. Ако функцията е сечене на дърво, където имам статистически значим опит ако не се отдалечим много от Ст 55 , 50 единици,първичен и вторичен скос ,зоново закаляване на по дебелите остриета, недоволни клиенти няма. При останалите остриета има само два пътя на експериментиране..Немците разполагат с невероятни възможности за тотален лабораторен контрол а Американците със статистически значим брой практически изпитания. Едните проверяват структурата а другите изпълнението на функциите, твърдостта е само средство за обозначение на желаното състояние. Тъй като засега нямаме нито едното нито другото, препоръчително е да изберем доказани световни образци във всеки клас съобразно използвана стомана и функционално предназначение за да знаем подходящата твърдост при която ще имаме статистически значим брой доволни потребители и да намалим броя на грешките. :ohhoho:
Толкова умно не бях писал от дипломната си работа :chukane:.

Неактивен kaziklu

• Редовен
  • Публикации: 91
  • Reputation Power: 3
  • kaziklu няма влияние.
  • диагностициран
Не знам дали тук е най-доброто място да питам, но видях че се говори за пружини. Трябва да сменя липсваща пружина на ковашко менгеме. Мога ли да използвам 3мм 65Г? При закаляването трябва ли да се стигне до температура, при която не я хваща магнит или трябва да е по-ниска? И на колко градуса трябва да се отвърне? Трябва да уточня, че ще действам в огнище, нямам електрическа пещ. Ще съм благодарен за информация!

Неактивен Радин

• Новобранец
  • *
  • Радин няма влияние.
  • диагностициран
Опита на термиста се върти около 4х13 а тя най добре се справя с функциите на нож при тази твърдост. Всяка стомана има само едно състояние на структурата при което най добре би се справяла с определени функции и то отговаря на твърдост в ограничен диапазон. Ако функцията е сечене на дърво, където имам статистически значим опит ако не се отдалечим много от Ст 55 , 50 единици,първичен и вторичен скос ,зоново закаляване на по дебелите остриета, недоволни клиенти няма. При останалите остриета има само два пътя на експериментиране..Немците разполагат с невероятни възможности за тотален лабораторен контрол а Американците със статистически значим брой практически изпитания. Едните проверяват структурата а другите изпълнението на функциите, твърдостта е само средство за обозначение на желаното състояние. Тъй като засега нямаме нито едното нито другото, препоръчително е да изберем доказани световни образци във всеки клас съобразно използвана стомана и функционално предназначение за да знаем подходящата твърдост при която ще имаме статистически значим брой доволни потребители и да намалим броя на грешките. :ohhoho:
Толкова умно не бях писал от дипломната си работа :chukane:.
Верно ли си мислиш, че за термистите е най-хубава 4Х13 и с нея се занимават? И верно ли си мислиш, че световната металургия създава специална стомана за такива като нас - откачалки и ентусиасти по ножове? Ти да не си помисли, че стоманите Elmax, M390, ZDP-189 и т.н., са създадени за ножари? Мислиш ли, че в България няма фирми, които не ползват тези върхови стомани, които фирми им е все тая за твоите ножове? И кой им ги закалява тези стомани? Стругарите ли?

Неактивен Косача

• Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1065
  • Косача някой го чете.Косача някой го чете.
  • диагностициран
    • Zenker
И верно ли си мислиш, че световната металургия създава специална стомана за такива като нас - откачалки и ентусиасти по ножове?
Има стомани,които са създадени специално за ножове.Това са най-популярните стомани в ножарския бранш.
Veritas odium parit.

Активен Kukriblade

• Lumberjack
  • Старо куче
  • Потребителско име: kukriblade
  • Публикации: 2711
  • Reputation Power: 140
  • Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!
  • Горянин
Има стомани,които са създадени специално за ножове.Това са най-популярните стомани в ножарския бранш.
Така е.
Но повечето стомани ползвани за ножове са създадени за друго.
Мисля това имаше предвид колегата.
Винаги има ,поне един луд,който се мисли за Наполеон!!!
...сини лумени... :)
http://www.youtube.com/user/triger78?feature=mhee

Намерете ни във фейсбук ArmsBG OlightBG Batteryservice