Автор Тема: Относно някои заблуди и истини на ТО или каляването на остриетата  (Прочетена 37758 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен ellecktro

• Старо куче
  • Публикации: 389
  • Reputation Power: 1167
  • ellecktro води добър живот!ellecktro води добър живот!ellecktro води добър живот!ellecktro води добър живот!ellecktro води добър живот!ellecktro води добър живот!ellecktro води добър живот!ellecktro води добър живот!ellecktro води добър живот!ellecktro води добър живот!ellecktro води добър живот!
  • диагностициран
Освен тези ножове, които са обект на фетиш от страна на членовете на този форум, нали знаете че съществуват много други инструменти и машинни елементи на които също им се вика "нож"!?
Не деля ножовете нито на усташки, нито на четнически, нито на сръбски, хърватски или мюсюлмански. Всички те, синко мой, опираха във вратовете ни.А на гърлото не се вижда нито кръст, нито полумесец, нито кокарда, нито буквата „U", нито петолъчка. Всички вратове са еднакви и всички ги боли еднакво....

Неактивен Kukriblade

• Старо куче
  • Потребителско име: kukriblade
  • Публикации: 2832
  • Reputation Power: 9796
  • Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!
  • Горянин
Лагерите не са ножове,амъ  ;)
Винаги има ,поне един луд,който се мисли за Наполеон!!!
...сини лумени... :)
http://www.youtube.com/user/triger78?feature=mhee

Неактивен gogotattoo

• Член на сдружението
  • Горски
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1103
  • Reputation Power: 1114
  • gogotattoo води добър живот!gogotattoo води добър живот!gogotattoo води добър живот!gogotattoo води добър живот!gogotattoo води добър живот!gogotattoo води добър живот!gogotattoo води добър живот!gogotattoo води добър живот!gogotattoo води добър живот!gogotattoo води добър живот!gogotattoo води добър живот!
  • диагностициран
Найс твърдомер - баш за ножарски нужди :) /Постът е само информативен!/

Kelly Morman What type of hardness tester is that?
Thanks

Rick Genovese Knives
Rick Genovese Knives It's an Ames model #2. They cost $2,400.00 new but sometimes can found on ebay for $500.00 or so. They are very accurate.
Primum vivere, deinde philosophari.

www.gogotattoo.net

Неактивен kaziklu

• Дарител
  • Редовен
  • *
  • Публикации: 197
  • Reputation Power: 1060
  • kaziklu има аура около него.kaziklu има аура около него.kaziklu има аура около него.kaziklu има аура около него.kaziklu има аура около него.kaziklu има аура около него.kaziklu има аура около него.kaziklu има аура около него.kaziklu има аура около него.kaziklu има аура около него.
  • диагностициран
Хубави машинки, погледнах им сайта, ама май се шегуват с цените.

Неактивен СХЛ

• Новобранец
  • *
  • Публикации: 23
  • Reputation Power: 12
  • СХЛ няма влияние.
  • диагностициран
Здравейте! :)
Надявам се въпроса ми да може да се пусне в темата без да предизвика иронични усмивки.
Отдавна ме човърка този казус, по-точно от миналото лято...
Може ли да се обезвъглероди острие, след като ръчкаш с него по пържолите на барбекюто и от време на време наместваш дървата в огъня, но без да се бърка в жарта?
Ако въпроса ми не е съвсем от "идиотската серия", ще се радвам да получа адекватен отговор!
Ако се налага, ще отговарям на уточняващи въпроси.
Благодаря предварително! :)

Неактивен Zagy

• нафтения
  • Старо куче
  • Публикации: 745
  • Reputation Power: 582
  • Zagy на прага да бъде приет.Zagy на прага да бъде приет.Zagy на прага да бъде приет.Zagy на прага да бъде приет.Zagy на прага да бъде приет.
  • диагностициран
Да се обезвъглероди - не. Може би си искал да напишеш "разкали". Ако е така - ако го ползваш по описания от теб начин - няма как да се разкали. Даже и да бръкнеш за секунда в жарта да наместиш някой въглен - пак не вярвам да му стане нещо. Просто няма достатъчно време, за да вдигне температурата до опасни нива. Не е препоръчително да се ползва за такива дейности, но не вярвам да му стане нещо.
Si non confectus, non reficiat.

Неактивен СХЛ

• Новобранец
  • *
  • СХЛ няма влияние.
  • диагностициран
Да се обезвъглероди - не. Може би си искал да напишеш "разкали". Ако е така - ако го ползваш по описания от теб начин - няма как да се разкали. Даже и да бръкнеш за секунда в жарта да наместиш някой въглен - пак не вярвам да му стане нещо. Просто няма достатъчно време, за да вдигне температурата до опасни нива. Не е препоръчително да се ползва за такива дейности, но не вярвам да му стане нещо.

Знаех си, че ще объркам нещо... :)
Всъщност исках да кажа разкали... да стане мека стоманата.
Благодаря за отговора!

Неактивен СХЛ

• Новобранец
  • *
  • СХЛ няма влияние.
  • диагностициран
Zagy, благодаря за отговора!
Липсата на комуникация и други отговори, също е отговор. :)
Все пак ще формулирам за други изпаднали в моето положение:
Не, няма разкален нож от кюфтета и пържоли на лагерен огън, върха му не е омекнал изведнъж,  :D просто така е направен!

Неактивен falcon88

• Напреднал
  • Публикации: 30
  • Reputation Power: 17
  • falcon88 няма влияние.
  • диагностициран
Ако ножа не е оксидиран или няма някакво покритие , можеш да разбереш дали се е загрял достатъчно за да се прецака , ако си е променил цвета -

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/a/aa/Tempering_colors_in_steel.jpg/1920px-Tempering_colors_in_steel.jpg

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 431
  • Reputation Power: 942
  • nomad има голям потенциал!nomad има голям потенциал!nomad има голям потенциал!nomad има голям потенциал!nomad има голям потенциал!nomad има голям потенциал!nomad има голям потенциал!nomad има голям потенциал!nomad има голям потенциал!
  • диагностициран
Реално погледнато, пълно разкаляване няма как да се получи при наместване на дърва в огъня и обръщане на пържоли. Все пак, по мое мнение, в зависимост от вида на стоманта и това колко тънко е сведен ножа, може да има ефект, върху твърдостта и структурата на стоманата, ако не върху целият нож, то върху определени зони, които са се нагряли повече.
Факт е, че при много фабрични ножове това се случва при прегряване на режещият ръб, когато го точат. За щастие, в 90% от случаите се уврежда съвсем малък участък в близост до режещият ръб и се отстранява за 20-30 мин на груб камък.
Аз лично, не бих използвал нож да намествам дървата в огъня и да си обръщам пържолите, риска е малък, но е възможно определен участък от острието(най-вече върха) да се нагрее повече от допустимото.

Неактивен СХЛ

• Новобранец
  • *
  • СХЛ няма влияние.
  • диагностициран
Ножа не е точен до момента, иначе ножовете си ги точа на ръка и с вода на диамантени точила.
Обезцветяване има малко преди върха, по-скоро стоеше, като изцапано от смола (чудех се защо не мога да го изчистя). Като беше нов, нямаше такова обезцветяване.
Стоманата е ELMAX.
Работата с него се свеждаше до нацепване на трески и тънки дърва за огъня, разбутване и наместване на дървата и обръщане на пържолите. Нямаше директен достъп до жарта - ножа работеше на височина 15см от нея.
Ще се опитам да кача снимки на печка Биолайт, където единствено съм го ползвал - няма как да пипна жарта долу в огнището. Ще снимам и ножа, за да видите за какво става въпрос.
Не съм съвсем сигурен, но при тези манипулации ножа се излага за кратко (2-5 секунди) на топлина да 100 - 200 градуса. Дали е възможно разкаляване при такова боравене?

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 431
  • Reputation Power: 942
  • nomad има голям потенциал!nomad има голям потенциал!nomad има голям потенциал!nomad има голям потенциал!nomad има голям потенциал!nomad има голям потенциал!nomad има голям потенциал!nomad има голям потенциал!nomad има голям потенциал!
  • диагностициран
При нормална употреба, едно барбекю на дървени въглища, може да развие температура от 300 градуса, а в някои случаи и повече. Ако върха го изложиш на температура от 300 градуса, много вероятно е да се отрази на твърдостта и структурата на стоманата, поне в най-тънката крайна част, която и ще се нагрее най-много. В случая, ако това се повтаря многократно, вероятно увреждането ще е по сериозно.

Неактивен СХЛ

• Новобранец
  • *
  • СХЛ няма влияние.
  • диагностициран
При нормална употреба, едно барбекю на дървени въглища, може да развие температура от 300 градуса, а в някои случаи и повече. Ако върха го изложиш на температура от 300 градуса, много вероятно е да се отрази на твърдостта и структурата на стоманата, поне в най-тънката крайна част, която и ще се нагрее най-много. В случая, ако това се повтаря многократно, вероятно увреждането ще е по сериозно.
Тогава се налага извода "Не пипайте огъня и пържолките с любимия си нож!"  ;D

Неактивен gogotattoo

• Член на сдружението
  • Горски
  • Старо куче
  • *
  • gogotattoo води добър живот!gogotattoo води добър живот!gogotattoo води добър живот!gogotattoo води добър живот!gogotattoo води добър живот!gogotattoo води добър живот!gogotattoo води добър живот!gogotattoo води добър живот!gogotattoo води добър живот!gogotattoo води добър живот!gogotattoo води добър живот!
  • диагностициран
Дай снимка, но при тънко сведено острие всичко може да се случи. Повечето от нас майсторите са се натъквали на това - при жулене на закалено острие първо се оцветява режещият ръб защото е най-тънко и то става за секунди .... :) Не казвам че така правим ножовете си  :D :D :D но съм го наблюдавал когато съм си играл да точа кухненския боклук на някоя лоша баба, и по най-лесния начин на гумена шайба с някаква шкурка - докато кихнеш и е сменило цвета. ТОГАВА - белята е станала и не е поправима освен с ново закаляване. Но - за върха на ножа ... и да е станало там ще е малко по-меко и ЩЕ ТИ Е ЗА УРОК :)

П.П. Не съм работил ЕЛМАКС, но правилата с промяната на цвета би трябвало да са универсални за всяка ножарска стомана :)

www.gogotattoo.net

Неактивен asenvr

• Редовен
  • Публикации: 50
  • Reputation Power: 18
  • asenvr няма влияние.
  • диагностициран
При нагряване до 300 градуса Елмакса спокойно може да падне до 52-54ХРЦ,при условие че е бил закален на 60-61 ХРЦ,доста съм го закалявал.

Неактивен СХЛ

• Новобранец
  • *
  • СХЛ няма влияние.
  • диагностициран
Благодаря на отзовалите се отново! :)
Пускам снимки на печката, която визирах по-горе и на клина на ножа.

Неактивен falcon88

• Напреднал
  • falcon88 няма влияние.
  • диагностициран
Май не е от прегряване , а е мръсотия/корозия причинена от нещата, които се изпаряват от въглените. Така си мисля , защото по тънката част няма. Но все пак щом ножа е от елмакс предполагам не е много евтин и е добре направен. Аз не бих го ползвал за такива цели . Издялай си една клечка и готово.  А как успя да му отчупиш върха?

Неактивен СХЛ

• Новобранец
  • *
  • СХЛ няма влияние.
  • диагностициран
Заради отчупването на върха си мисля, че е разкален. Бях го забил в едно орехово дърво. Върха беше влязъл в него на около 4мм, не повече. В това време се сетих за познатия тест на върха и реших да видя какво ще стане... без абсолютно никакво усилие върха се прегъна, като мекица. Правил съм го с другите си ножове и те обикновено копаят в дървото. Та, те така с върха! Реших, че се е разкалил от огъня, но не ми се вярваше съвсем да е така, затова и питам тук. Проблема стана миналото лято, но все още ме човърка (а предполагам и няма да спре това човъркане!) и затова накрая реших да питам тук, има ли такъв проблем при работа с нож около огнище. Е явно има! Следващия път ще си взема нож до 100 лева и ще си го завирам в огъня спокойно! Между другото има един Фалкнивен (А1), който също съм го завирал така, но не съм го тествал после. Ще взема да му пробвам върха и на него. Ако не забравя ще пиша задължително в темата за резултата. Снимката я видях сега, като търсих да пусна за темата.

Неактивен gogotattoo

• Член на сдружението
  • Горски
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
На мен тези снимки също не ми говорят за прегряване на острието, а по-дълбоко замърсяване я от пушека я от нещо друго.

По-интересен ми е върхът на ножа - виждам че е счупен, а пишеш че се е огънал - при изправянето ли се счупи ?

www.gogotattoo.net

Неактивен asenvr

• Редовен
  • Публикации: 50
  • asenvr няма влияние.
  • диагностициран
То и с другия нож така ще стане,независимо от цената,по-добре си вземи някаква щипка ,или маша за 2-3 лева.

Неактивен СХЛ

• Новобранец
  • *
  • СХЛ няма влияние.
  • диагностициран
На мен тези снимки също не ми говорят за прегряване на острието, а по-дълбоко замърсяване я от пушека я от нещо друго.

По-интересен ми е върхът на ножа - виждам че е счупен, а пишеш че се е огънал - при изправянето ли се счупи ?
Ножовете си ги пазя много. Не правя глупави тестове с тях! Единствените тестове, които търпят (а и според мен са задължителни!) са удряне с все сила по дъбов или буков стар пън (около 10-15 удара), цепене на дръвца за огрев, като тези на снимката и после следва дялкане да видя до кога ще задържи ръба. Ако реша да тествам нещо повече, то най-много да включа някое въже за теста. Други изпълнения не правя!
Със злощастния нож дори не съм мародерствал върху буковия пън, просто цепих дърва и обръщах пържолите... е разбира се и побутвах дървата в печката, като се заклещят. Опушване от огъня има със сигурност! Дървата са чам, значи има много смола. Но държа да кажа, че няма никакви други зацапвания от каквото и да било характер по ножа!

То и с другия нож така ще стане,независимо от цената,по-добре си вземи някаква щипка ,или маша за 2-3 лева.

Ааа, взех си вече! Тамън 3 броя - първата щипка я изгубих, втората е по-малка за раницата и третата е за голямото барбекю на село.  ;D

Неактивен isbotev

• Дарител
  • Напреднал
  • *
  • Публикации: 32
  • isbotev няма влияние.
  • диагностициран
...............................................................................
 Следващия път ще си взема нож до 100 лева и ще си го завирам в огъня спокойно!
.................................................................................
Следващият път:
1. Взимаш си нож ДО 20 лв.;
2. Ако не е остър - заточваш го.;
3. Докато цвърчи поредната порция кюфтета си издялкваш или дървена виличка, или шпатула, или шиш, или... каквото се сетиш подобно. (гледам при теб дръвца дал господ, та може няколко броя).;
4. Сигурно ножчето вече ще е затъпено.;
5. Подаряваш го на децата да си играят, а ти си обръщаш мезетата с дървените приборчета.

И те така... :nabira:

Неактивен falcon88

• Напреднал
  • falcon88 няма влияние.
  • диагностициран
Този тест със забиването на върха и накланянето не е добра идея за ножове с тънки върхове.

Неактивен seiko

• Внимавай, като се бориш с враговете си, да не заприличаш на тях!
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 856
  • Reputation Power: 3659
  • seiko внушава благоговение!seiko внушава благоговение!seiko внушава благоговение!seiko внушава благоговение!seiko внушава благоговение!seiko внушава благоговение!seiko внушава благоговение!seiko внушава благоговение!seiko внушава благоговение!seiko внушава благоговение!seiko внушава благоговение!seiko внушава благоговение!
  • диагноза - див селянин
Според мен, щом върхът е мекица, то и останалата част от острието би трябвало да е със същото качество. Има значение и как е направена термообработката на ножа. Едно измерване на твърдостта в различни части на острието ще даде малко светлина по въпроса.
Най-големият враг на знанието не е незнанието, а илюзията за знание.
                                                                                                       Стивън Хокинг

Неактивен СХЛ

• Новобранец
  • *
  • СХЛ няма влияние.
  • диагностициран
Според мен, щом върхът е мекица, то и останалата част от острието би трябвало да е със същото качество. Има значение и как е направена термообработката на ножа. Едно измерване на твърдостта в различни части на острието ще даде малко светлина по въпроса.
Може и да го направя това. Може би така ще изчистя повече въпроси...
Отдавна смятах да си взема твърдомер, дори си набелязах един модел. Проблема е, че при готов нож ще останат следи от конуса (или топчето) по ножа. Но пък и това е начин за проверка, когато се налага.  :yes:

Намерете ни във фейсбук ArmsBG OlightBG Batteryservice