Автор Тема: Относно някои заблуди и истини на ТО или каляването на остриетата  (Прочетена 39796 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен СХЛ

• Новобранец
  • *
  • Публикации: 23
  • Reputation Power: 12
  • СХЛ няма влияние.
  • диагностициран
На мен тези снимки също не ми говорят за прегряване на острието, а по-дълбоко замърсяване я от пушека я от нещо друго.

По-интересен ми е върхът на ножа - виждам че е счупен, а пишеш че се е огънал - при изправянето ли се счупи ?
Всъщност от толкова много приказки и обяснения не отговорих точно на въпроса за счупения връх (сега видях)!  :headbang:
След като се огъна (огъна се с минимално усилие!) не го извадих, а натиснах още в същата посока и тогава се счупи и парченцето остана в дървото. А го донатиснах, защото не вярвах на очите си, какво се случва! И за да съм сигурен, че се е изкривил, донатиснах (като че ли очаквах друга реакция) и той след още малко огъване се счупи. Успя да се огъне почти до 90 градуса преди да се счупи.

Неактивен seiko

• Внимавай, като се бориш с враговете си, да не заприличаш на тях!
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 875
  • Reputation Power: 5653
  • seiko внушава благоговение!seiko внушава благоговение!seiko внушава благоговение!seiko внушава благоговение!seiko внушава благоговение!seiko внушава благоговение!seiko внушава благоговение!seiko внушава благоговение!seiko внушава благоговение!seiko внушава благоговение!seiko внушава благоговение!seiko внушава благоговение!
  • диагноза - див селянин
Майсторът, който го е изработил също би могъл да даде информация за ТО и твърдостта на острието. Все пак той трябва да е най-запознат.
Най-големият враг на знанието не е незнанието, а илюзията за знание.
                                                                                                       Стивън Хокинг

Неактивен СХЛ

• Новобранец
  • *
  • СХЛ няма влияние.
  • диагностициран
Майсторът, който го е изработил също би могъл да даде информация за ТО и твърдостта на острието. Все пак той трябва да е най-запознат.
Твърдостта е 61 HRC.
ТО си е негово изпълнение.
Майстора е добър, уважаван е в средите на занаятчиите ножари. Не смятам, че проблема е в неговата работа. Все пак един тест с пила и твърдомер би показал каква е цялостната картина, но все още не съм решил тотално да скапя острието. След подобни тестове, някои трябва и да му оправи външния вид. :)

Неактивен seiko

• Внимавай, като се бориш с враговете си, да не заприличаш на тях!
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 875
  • Reputation Power: 5653
  • seiko внушава благоговение!seiko внушава благоговение!seiko внушава благоговение!seiko внушава благоговение!seiko внушава благоговение!seiko внушава благоговение!seiko внушава благоговение!seiko внушава благоговение!seiko внушава благоговение!seiko внушава благоговение!seiko внушава благоговение!seiko внушава благоговение!
  • диагноза - див селянин
Излишно се притесняваш, колега. Следите от твърдомера са твърде малки и плитки, за да загрозят ножа, а освен това са признак и на качество и по-скоро го красят, а не обратното. Според мен, значително по-голям проблем за теб са върхът, както и оцветяването на места по острието.
Най-големият враг на знанието не е незнанието, а илюзията за знание.
                                                                                                       Стивън Хокинг

Неактивен СХЛ

• Новобранец
  • *
  • СХЛ няма влияние.
  • диагностициран
За момента не ползвам ножа вече, оставил съм го и не знам кога ще дойде време да се занимавам с него.
Сега тествам другите ножове...  :punk:
Така и така стана дума...
За да дам принос в статистиката ще споделя и малко резултати от тестовете на ножовете:
Нож ELMAX - вече описан по горе - тотална щета!
Нож RWL 34 - ръжда по щампата на майстора (не знам защо).
Нож ZDP 189 - някакви дупчици по острието и лека ръждица (четох за материала, май така се държи).
Нож S 35 VN - микро напуквания по режещия ръб (след срещата с буковия пън описан по-горе).
Нож D2 - малко ръжда по клина (май е нормално, но другото D2  остана без промяна и не ръждяса).
Останалите ножове се държат добре за момента, но тестовете продължават.  :yahoo:
От фабричните, които имам до момента няма никакъв дефект!
От сгъваемите ножове, също. Изключение прави единия фолдер ZT 0560, който се отваря в джоба ми от време на време - вече не го нося.

Тестовете са главно обработка на дърво:
1. Зверско млатене по стар изсъхнал пън - 10 до 20 удара.
2. Цепене на дърва за огнище от вече нарязан материал.
3. От 1 до 2 месеца в агресивна среда - кухнята при жените. Освен всичко останало, ножовете се оставят мръсни цяла нощ и се мият на сутринта. Добавям и допълнителни стимули, като мазнина, лимон, домат, сол, оцет и каквото има около масата.

Това е в общи линии ползването при мен. За сега само събирам информация, после ще пиша повече.
« Последна редакция: 11 Юли, 2018, 21:14:35 от СХЛ »

Неактивен universum

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 492
  • Reputation Power: 159
  • universum няма влияние.
  • диагностициран
Не знам дали е разкалено, но както се спомена от falkon88 върхът е много фин. Скосът пълен плосък, като гледам.

Въобще не е за този тест. Все едно да взема един Опинел и да кажа: Еми счупи се. Разкалил се е. Мек.

Неактивен gogotattoo

• Член на сдружението
  • Горски
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1136
  • Reputation Power: 1121
  • gogotattoo води добър живот!gogotattoo води добър живот!gogotattoo води добър живот!gogotattoo води добър живот!gogotattoo води добър живот!gogotattoo води добър живот!gogotattoo води добър живот!gogotattoo води добър живот!gogotattoo води добър живот!gogotattoo води добър живот!gogotattoo води добър живот!
  • диагностициран
Връщам се към заглавието на темата с едно видео, и ама никак не ми се влиза в никакви спорове. Аз обмазвам остриетата си със смес от грънчарска"мита" глина и талк от аптеката :) Показвал съм друго видео където се вижда че обмазката пада на въздух извън пещта или чак в маслото. Това видео е на практика продължение на предишното. Ето и снимки: остриетата с мократа глина, със сухата глина и едно отвртителни кривундели на Евгени - ама с гравеоури :)

П.П. Пост фактум да добавя, че аз пак махам от режещия ръб поне 0.5 мм ... за всеки случай или 1 мм  ; но го правя и за това че крайният контур на острието винаги го оформям в движение след закаляване, просто - маниер на работа, чертежът ми е само ориентир за размерите :) Други колеги карат с пилата по режещия ръб, докато стигнат зона на пързаляне .
« Последна редакция: 12 Юли, 2018, 18:05:29 от gogotattoo »
Primum vivere, deinde philosophari.

www.gogotattoo.net

Активен kaziklu

• Дарител
  • Напреднал
  • *
  • Публикации: 255
  • Reputation Power: 1070
  • kaziklu има аура около него.kaziklu има аура около него.kaziklu има аура около него.kaziklu има аура около него.kaziklu има аура около него.kaziklu има аура около него.kaziklu има аура около него.kaziklu има аура около него.kaziklu има аура около него.kaziklu има аура около него.
  • диагностициран
Някой пробвал ли е да използва маджун, вместо глина? Върти ми се в акъла от известно време, но все не стигам до там, а и ако получа информацията наготово, ще ми е по-лесно  :D

Неактивен ЖИЖ

• Старо куче
  • Публикации: 172
  • Reputation Power: 62
  • ЖИЖ няма влияние.
  • диагностициран
май ще изгори при закалката
лошия моабет е за предпочитане пред хубавата работа

Активен kaziklu

• Дарител
  • Напреднал
  • *
  • kaziklu има аура около него.kaziklu има аура около него.kaziklu има аура около него.kaziklu има аура около него.kaziklu има аура около него.kaziklu има аура около него.kaziklu има аура около него.kaziklu има аура около него.kaziklu има аура около него.kaziklu има аура около него.
  • диагностициран
Не, маджунът не гори - проверено е. Изгорил съм доста кубици стари черчевета, маджунът остава незасегнат.  :)
« Последна редакция: 12 Юли, 2018, 18:33:08 от kaziklu »

Неактивен ЖИЖ

• Старо куче
  • Публикации: 172
  • Reputation Power: 62
  • ЖИЖ няма влияние.
  • диагностициран
закалката не е ли при около 900грядуса
лошия моабет е за предпочитане пред хубавата работа

Неактивен ganzo_fan

• Старо куче
  • Публикации: 678
  • Reputation Power: 4355
  • ganzo_fan внушава благоговение!ganzo_fan внушава благоговение!ganzo_fan внушава благоговение!ganzo_fan внушава благоговение!ganzo_fan внушава благоговение!ganzo_fan внушава благоговение!ganzo_fan внушава благоговение!ganzo_fan внушава благоговение!ganzo_fan внушава благоговение!ganzo_fan внушава благоговение!ganzo_fan внушава благоговение!ganzo_fan внушава благоговение!
  • диагностициран
Маджунът е винервайс+безир.Безирът трябва да гори!
— При теб конкуренцията беше жестока — отвърна Ричър. — Докато десет години по-късно бяха останали само разни лекета.

Активен kaziklu

• Дарител
  • Напреднал
  • *
  • диагностициран
Честно казано не знам от какво е маджунът, но както влиза в печката, така и излиза, а температурите са високи - често вътре горивото свети в светло жълто. Но това се отнася за стар маджун, пресният може да има други свойства. Другият въпрос е колко тънко може да се разточи, за да не се спука в огъня. При случай ще изпробвам и ще дам отчет.  :nabira:

Неактивен gogotattoo

• Член на сдружението
  • Горски
  • Старо куче
  • *
  • gogotattoo води добър живот!gogotattoo води добър живот!gogotattoo води добър живот!gogotattoo води добър живот!gogotattoo води добър живот!gogotattoo води добър живот!gogotattoo води добър живот!gogotattoo води добър живот!gogotattoo води добър живот!gogotattoo води добър живот!gogotattoo води добър живот!
  • диагностициран
Не се цапай, маджунът наистина е една отвратителна гадост от виенско бяло ;) и безир; през годините съм измазал доста по старите черчевета, докато откриха силиконите :)

Безирът ще изгори и ще остане една полу мазна гняз - какво ще я правиш, ще мажеш острие ли с нея :)

Митата грънчарска глина е продукт за грънчари  :D и особеното при нея е, че е абсолютно хомогенна - няма нито едно зрънце и е мазна като грес; талкът е "Талкът е минерал с химическа формула Mg3Si4O10(OH)2. Цветът му варира от бледозелен до бял. Мазен е на пипане," ; хубавото при него е че е еднокомпозиционен, сиреч няма в него познати и непознати примеси /както съм патил от опити с шамот - в него има всичко :) /. Та смесената мита глина и талк с вода до гъстотата на грес - аз я бъркам с кухненски пасатор :) , та тая смес я мажа с пръсти по остриетата и става около 1 мм, може да натрупа и повече за някакъв хамон и пр., но не съм го правил. За една нощ изсъхва и после от острието може да се махне със стъргане или миене с вода - искам да кажа че здраво се хваща за метала.

Има едно важно условие - острието да е абсолютно чисто от всякакви мазнини и затова слагам гумени ръкавици; ако някъде е останало мазно се познава по това, че глината се подкожушва и се огъва като люспи - остриетата ги измивам с някой от тия препарати за мръсни ръце на автомонтьорите :)
« Последна редакция: 13 Юли, 2018, 19:04:23 от gogotattoo »

www.gogotattoo.net

Активен kaziklu

• Дарител
  • Напреднал
  • *
  • диагностициран
Благодаря за информацията!  :nabira:
А откъде може да се купи такава глина?

Неактивен gogotattoo

• Член на сдружението
  • Горски
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
Повтарям това видео, защото е таман по темата, а грънчарската глина се купува от там дето правят професионално грънци :)

www.gogotattoo.net

Неактивен СХЛ

• Новобранец
  • *
  • СХЛ няма влияние.
  • диагностициран
Здравейте отново!
Понеже бяхте така добри да ми отговаряте на глупавите въпроси, се чувствам задължен, а и е коректно да приключа казуса.
Провокиран от това, което споделих с вас и амбициран от някои отговори, като този за мръсотията по ножа от Фалкон се заех с някои дейности, които в края на краищата ми дадоха отговорите, които търся!

Та, първо се хванах и изчистих острието. 15 минути търкане на мивката и 90% от "оцветяването" изчезна! Този въпрос е решен - не е разкаляване, мръсотия от изгорели газове и смоли е!

Второто е това, което направих с върха. Хванах се и го минах през шмиргела, после му заточих острите ръбове с точило и сега ножа има нова визия, която ме радва още повече. :)

Пускам снимки, за да видите новата форма на ножа, а и липсата на оцветяване.
За мен проблема е в некачествена ТО... за съжаление. Така темата става съвсем друга и за обсъждане на друго място, но до момента е точно за тук!
Накрая искрено искам да благодаря на всички отзовали се по този въпрос! Благодаря Ви! Ако не бяхте вие, сигурно още много дълго време щях да мисля, че проблема е в "кюфтенцата"!  ;D
Темата наистина е много полезна!

Неактивен Kukriblade

• Старо куче
  • Потребителско име: kukriblade
  • Публикации: 2927
  • Reputation Power: 20468
  • Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!
  • Горянин
Много ми допада как си го преработил.
Прегледах старите снимки и си мисля,че счупването е заради тънкото връхче.
Има и изкривяване,което не значи задължително,че ножа е мекица,но най-добре го дай за замерване.
Купешки ли е или поръчков?
Винаги има ,поне един луд,който се мисли за Наполеон!!!
...сини лумени... :)
http://www.youtube.com/user/triger78?feature=mhee

Неактивен СХЛ

• Новобранец
  • *
  • СХЛ няма влияние.
  • диагностициран
Много ми допада как си го преработил.
Прегледах старите снимки и си мисля,че счупването е заради тънкото връхче.
Има и изкривяване,което не значи задължително,че ножа е мекица,но най-добре го дай за замерване.
Купешки ли е или поръчков?
Ще направя нещо по-добро - до няколко месеца ще взема професионален твърдомер! Така и така ще купувам още ножове за в бъдеще. А в нас имам да проверявам над 20, така че по-добре да си купя. Обичам ясните отношение и правилния твърдомер ще затвори кръга, ще изчисти съмненията и ще ми даде ясна представа за стоката, която купувам.
Ножа е поръчков. Половината от ножовете ми са поръчкови, другата половина с фабрични.
Що се отнася до стоманата и връхчето на клина... ами то се огъна съвсем спокойно почти на 90 градуса, преди да се счупи. При правилната ТО, би трябвало да се счупи преди въобще да почне да се огъва... или поне така си мисля.
« Последна редакция: 15 Юли, 2018, 00:03:48 от СХЛ »

Неактивен Kukriblade

• Старо куче
  • Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!Kukriblade внушава благоговение!
  • Горянин
Щом е поръчков,според мен е задължително да се мери преди да се разберете с майстора.
Както казах,може просто върха да е бил проблемен,а ножа да си е ок.Трябва да се провери на твърдомер,това е.
Успех!

Неактивен gogotattoo

• Член на сдружението
  • Горски
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
Какво значи да е проблемен само върхът? Острието да не се закалява на части :) Ако е проблемен върхът то проблемен е целият нож.

www.gogotattoo.net

Неактивен Kukriblade

• Старо куче
  • Горянин
"Що се отнася до стоманата и връхчето на клина... ами то се огъна съвсем спокойно почти на 90 градуса, преди да се счупи. При правилната ТО, би трябвало да се счупи преди въобще да почне да се огъва... или поне така си мисля."

Това си го дописал докато побликувах явно и сега го виждам.
Определено накланя везните към по-ниска твърдост,но меренето си е задължително,пак да си кажа,за да стане ясно без съмнение и да се изясни казуса бързо и без хън мън :)
Но е факт, че върха е бил доста изтънен.

Неактивен СХЛ

• Новобранец
  • *
  • СХЛ няма влияние.
  • диагностициран
Наистина, Благодаря за търпението с което ми отговаряте! Много ми помогнахте да се ориентирам във въпросите и съмненията си.
Да, това за връхчето го дописах впоследствие, че малко се разсейвам на две питиета... но понеже се познавам, та се връщам да видя, какво съм написал.  :ohhoho:
Ще споделя все пак какво мисля, като финал:
Продължавам да си мисля, че човекът изработил острието е добър професионалист! Ясно е, че не всяко острие се закалява, така както ни се иска. Това го разбирам! Също съм сигурен, че ниската твърдост не е убягнала на майстора! Истинският проблем е, че понякога се правят компромиси и се допуска продукт с ниско качество да бъде продаден, като висококачествен. Разбирам, че при скъпа стомана и вложен труд, да ти се получи слабо острие си е чиста загуба на ресурс и време! Тогава човек се изкушава и си мисли, че отсреща никой няма да разбере за "малкия" дефект и вместо да го направи наново, той го пуска за продажба. Трудно е да прежалиш пари и вложено време - лесно е да се отървеш, като го продадеш! Това според мен е истинския проблем - докъде може да стигне човек с компромисите спрямо продукцията, която предлага на клиентите си?!
Явно, аз съм "късметлия" и моят нож не е нацелил добра ТО!

Неактивен тинко

• Старо куче
  • Публикации: 872
  • Reputation Power: 1521
  • тинко внушава благоговение!тинко внушава благоговение!тинко внушава благоговение!тинко внушава благоговение!тинко внушава благоговение!тинко внушава благоговение!тинко внушава благоговение!тинко внушава благоговение!тинко внушава благоговение!тинко внушава благоговение!тинко внушава благоговение!тинко внушава благоговение!
  • диагностициран
    • tinkoknives
Може и само върха да е мек ако е прегрят само той, там е най лесно за прегряване. Тогава твърдомера може да си показва 59 твърдост а върха, евентуално и режещия ръб да са по меки.
Добре калената стомана не се чупи като стъкло, нормалното е да се изкриви малко и тогава да се счупи, но не и на 90 градуса на такъв малък участък.
Поне при мен меренето е след каляването, което при евентуален незадоволителен резултат се калаява отново и няма загуби на ресурси и труд.
А може и цялото острие да е меко, общо взето "истината е някъде там..."

Неактивен gogotattoo

• Член на сдружението
  • Горски
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
Хе хе, колега СХЛ, какъв твърдомер ше купуваш - като купуваш нож ще кажеш - чакай първо да го премеря :) Все едно да купиш нова кола и да платиш на спациализирана лаборатория да я разглоби и провери дали е направена както трябва :)

Това че върхът на ножа е прегрят е сигнал, че изцяло има проблем с този нож; като е прегрят върхът и така ти е продаден може спокойно да гадаеш в другите части на ножа какво се случва. Просто се прави рекламация на майстора и пр., както е и с други стоки; а за остриетата няма гаранционен срок, щото не "остаряват" с времето.

www.gogotattoo.net

Намерете ни във фейсбук ArmsBG OlightBG Batteryservice