Автор Тема: Томахавка Cold Steel Frontier Hawk - заточване и модификация.  (Прочетена 2775 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен AlexUnder

• Hekara
  • Напреднал
  • Публикации: 249
  • диагностициран
    • FB
Привет колеги ,

Сдобих се тази томахавка на Колд Стийл. Не е заточена и не реже и грам.
Искам да я заточа но не знам как. Имам системата на кериди и две плочки ДМТ коарс и екстра коарс + стропче. Дайте някакви съвети как да я направя да бръсне.

Отделно видях ,че Герака си я направил много класна и стилна. Споменава нещо за ецоване(което не знам какво е) с лека патина по хикори дръжката.

Ще съм Ви безкрайно благодарен ако споделите как да я направя като автентична индианска ,по модел на Герака. :)

Малко спецификации
Обща дължина: 22 "
 Дължина: 6 "
  Първичен ръб: 3 1/4 "
  Стомана: кована
  Тегло: 21 унции (приблизително)
  Дръжка: Американски Хикори

Поздрави!
Персонален Треньор на кучета!
Ножo маняк!
Любител на природата!

Неактивен nomad

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 547
  • диагностициран
Най-лесно и бързо ще я заточиш с обикновена пила за метал. Плоските пили за заточване на верижни триони, са отлични и за заточване на брадви, мачете и т.н. След грубата заточка и оформяне на РР с пила, можеш да минеш и с диамантите и строп накрая. Не виждам смисъл да си хабиш времето и диамантените пластини за първоначалното грубо заточване. При този тип инструменти, често се налага да се отнеме много метал първоначално, а диамантените пластини, не са особено бързи, при тях не  е желателно да се точи с голям натиск.

п.п.Относно, бръсненето, с пила можеш да постигнеш спокойно, такава острота. Преди време, снимах как точа, обикновен кухненски нож  с пила, за да дмонстрирам, че и така се постига висока острота, не винаги е нужно и практично да се прави прогресия от гритове -

« Последна редакция: 23 Март, 2018, 12:30:45 от nomad »

Неактивен AlexUnder

• Hekara
  • Напреднал
  • диагностициран
    • FB
Най-лесно и бързо ще я заточиш с обикновена пила за метал. Плоските пили за заточване на верижни триони, са отлични и за заточване на брадви, мачете и т.н. След грубата заточка и оформяне на РР с пила, можеш да минеш и с диамантите и строп накрая. Не виждам смисъл да си хабиш времето и диамантените пластини за първоначалното грубо заточване. При този тип инструменти, често се налага да се отнеме много метал първоначално, а диамантените пластини, не са особено бързи, при тях не  е желателно да се точи с голям натиск.

п.п.Относно, бръсненето, с пила можеш да постигнеш спокойно, такава острота. Преди време, снимах как точа, обикновен кухненски нож  с пила, за да дмонстрирам, че и така се постига висока острота, не винаги е нужно и практично да се прави прогресия от гритове -

Благодарско! Ще опитам както каза с плоска пила за метал!

Относно патинирането , ецоването и други интересни техники съм отворен към всякакви предложения.
Ако  Вие използвате друг метод за заточване на томахавки и брадвички ,моля споделете!
Ножo маняк!
Любител на природата!

Неактивен bvenkov

• Редовен
  • Публикации: 29
  • диагностициран
Здрасти колега, има едни камъчета наречени puck които вършат добра работа, виждал съм на Lansky и на Gransfors Bruks ако не се лъжа.
А пък ето това видео може да ти е полезно като насоки за заточването:

Относно байцването има адски много възможности но като цяло идеята е да се запечата дръжката за да не поема влага и евентуално да се получи по-изразена шарка на самото дърво. Някои от най-популярните методи които са ми известни са различни малса - ленено (Linseed oil), тунгово (tung oil) или пък готова смес (Danish oil), минерално масло (мисля че имаше в икеа).Също така се ползват разни техники за обгаряне на дръжката или пък шарки с пирограф ако ти се занимава :).
Надявам се да съм бил полезен.

Неактивен bully

• просто човек
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1257
  • диагностициран
Ако ще я ползваш по основното й предназначение като метателно оръжие и/или  за по-леко кастрене и сечене тези красоти по дръжката ще изчезнат за нула време. ;) :D  Ако искаш просто да я импрегнираш след като си я изшкурил и финиширал окончателно нагрей леко на котлона, но не да ври ленено масло, с една от по-широките четки за рисуване или гъбичка  намажи дръжката и следи къде попива и къде не. Перфектно се вижда.Повтори поелите маслото части, които са повърхностно сухи докато спре да дърпа и я остави поне една седмица да съхне, така че като пипаш да не лепи и да е абсолютно суха. После за да увеличиш още малко водонепропускливостта на дървото може да повториш процедурата с Danish oil, като обаче тука няма да чакаш да съхне толкова дълго време, а половин, максимум час, щото ще хване кора дето няма махане освен ако не я изстържеш после, което ще ти съсипе цялата работа. :D
Доброто без меч в ръката служи на злото.
Този, който правилно посочва  моите грешки е мой учител. Този, който правилно оценява моите  постъпки е мой  приятел. Този, който ме  ласкае е  мой враг. /Сун Цзъ/

Неактивен AlexUnder

• Hekara
  • Напреднал
  • диагностициран
    • FB
Чуденсо,

Мисля ,че ще се справя с ецоването.
Много благодаря за помоща ,колеги!  :nabira: :nabira: :nabira:
Ножo маняк!
Любител на природата!

Неактивен AlexUnder

• Hekara
  • Напреднал
  • диагностициран
    • FB
После за да увеличиш още малко водонепропускливостта на дървото може да повториш процедурата с Danish oil, като обаче тука няма да чакаш да съхне толкова дълго време, а половин, максимум час, щото ще хване кора дето няма махане освен ако не я изстържеш после, което ще ти съсипе цялата работа. :D

След като я намажа с Дани и изчакам половин час, какво да направя ,че нещо ми обягва? Трябва да я избърша ли ?
Благодаря предварително!  :chukane: :chukane:
Ножo маняк!
Любител на природата!

Неактивен kaziklu

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 506
  • диагностициран
Ецва се метала, не дървото  :) Трябва обаче да свалиш фабричното покритие, за да стане като на показаните снимки. И ще имаш нужда от железен трихлорид или в краен случай - оцет. Аз съм пробвал на брадвичка само патиниране в Кола - лесна, но миризлива работа.  Обаче стоманата става сиво-синкава, а не така тъмна.
За дръжката колегите са ти дали добри съвети, но ако нямаш ленено масло или Даниш ойл, обикновен зехтин или старо олио вършат много добра работа. Правил съм така доста дръжки на инструменти и никога никоя не е гранясвала, както се притесняват някои. А и да граняса, не мисля че е толкова страшно - това служи за дръжка нa нещо с което сечеш дърва или копаеш, а не го миришеш или ядеш  :D
п.п. Брадвите си ги точа с флекс на по-бавни обороти и после с Lansky Puck и шкурка. Ако внимаваш, острието въобще не се загрява, но аз ползвам много флекса за фини работи и съм му свикнал, тъй че не препоръчвам на всеки.
« Последна редакция: 23 Март, 2018, 17:31:29 от kaziklu »

Неактивен AlexUnder

• Hekara
  • Напреднал
  • диагностициран
    • FB
Започнах работа по томахвката! Скоро ще пусна и завършеният проект!
Благодаря за помощта на всички ,които се включиха! :nabira:
Ножo маняк!
Любител на природата!

Неактивен bully

• просто човек
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1257
  • диагностициран
След като я намажа с Дани и изчакам половин час, какво да направя ,че нещо ми обягва? Трябва да я избърша ли ?
Благодаря предварително!  :chukane: :chukane:
Да, трябва да я избършеш и да изтъркаш максимално добре с груб парцал остатъците, защото втвърди ли се ще се образува твърда жълтеникава кора, която ще видиш страшен зор да я отстраниш  после. ;)
Доброто без меч в ръката служи на злото.
Този, който правилно посочва  моите грешки е мой учител. Този, който правилно оценява моите  постъпки е мой  приятел. Този, който ме  ласкае е  мой враг. /Сун Цзъ/

Неактивен AlexUnder

• Hekara
  • Напреднал
  • диагностициран
    • FB
Здравейте колеги,

Това е крайният резултат след моята намеса!
Хищните чопъри!
Поздрави!
Ножo маняк!
Любител на природата!

Неактивен Me4ka

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 646
  • ursus cosmatos
Привет,
ще използвам тази тема, тъй като се оказа, че и аз имам сходен модел брадвичка: Riflemans Hawk.

Моята пристигна опакована само в обикновена тънка, прокъсана оризова хартия и с картон,
предпазващ режещата част на главата.
Странното за мен се оказа, че от едната страна на главата има отвор с резба, а в сапа имаше отвор,
но винт нямаше и главата се балтави нагоре надолу.
Незнам кой професор на Колд стил го е измислил, но сега се чудя дали и при останалите модели на тази фирма,
брадвите пристигат в този вид ?

Като се справя с този проблем, предвиждам да си купя малко оцет и зехтинец и да я подложа на цялостно модифициране.
Ще й скъся и дръжката с 10см и сега се колебая дали да й направя изкуствени засечки или просто да я облепя с фиксираща гума за тенис ракети. Но май повече ме влече да й направя индиански стил....

Поздрави,

п.с. В този ред на мисли, къде мога да открия и автентичният индиански модел на Герака ?

Неактивен AlexUnder

• Hekara
  • Напреднал
  • диагностициран
    • FB
Явно си случил на бройка без винт. Има малко винтче за шестограм в комплекта и точно то фиксира главата.
Ножo маняк!
Любител на природата!

Неактивен Армагедон

• Дарител
  • Прохождащ
  • *
  • Публикации: 45
  • диагностициран
AlexUnder, без  клин отгоре ще ти се разхлопва. Импрегнацията на дръжката  става и без днешните скъпи мазила. Ордите на Чингис хан са го правили с лой....били са много успешни бойци.

Неактивен Армагедон

• Дарител
  • Прохождащ
  • *
  • Публикации: 45
  • диагностициран
Ще заточиш тъпа брадва ръчно с пила ако си много упорит или много прост.
Не всеки може да си позволи качествена техника, ако му е хоби острото желязо.
1. Аз си правя от качествена шкурка с различна едрина тези "търкалета"
2. За клинове ще ти покажа част от заготовките, които са елементарни шини
3. Най - качествено заклиняване става  със  замба, но се изисква прецизност.
4. На тези мушмороци, които ми махат така любимото зелено квадратче утре ще им снимам бурканче с лой.  *palec*
« Последна редакция: 30 Март, 2019, 21:22:09 от Армагедон »

ArmsBG OlightBG Batteryservice