Автор Тема: Silky Pocketboy 17-10 vs. Ars Z-17  (Прочетена 1569 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен universum

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 788
  • диагностициран
Silky Pocketboy 17-10 vs. Ars Z-17
« -: 04 Март, 2019, 19:13:47 »
Здравейте, колеги!

Днес двата японски триона от заглавието бяха в колата. Намерих един сух клон и отрязах по две колелца.

Диаметърът на клона беше около 60-65 мм, колкото препоръчват да е дебело дървото при дължина на триона 17 см. Естествено, че може и по-дебело да режат.

Дължина на режещата част на трионите : 17 см.

Зъбите много си приличат, що се отнася до форма и височина (е не съм ги сравнявал под лупа). Само че при Силкито са 10 зъба на 3 см, а при Арс-а - 7.5 зъба на 3 см. Остриетата са еднакво дебели около 1 мм. За Ars Z-17 го дават 1.2мм.

Резултат - при първото рязане, на Ars Z-17 му бяха необходими 35 движения, на Pocketboy 17/10 - 32 движения. Натискът и усърдието бяха едни и същи от моя страна :) Еднакво леко режат и двата триона. Не усетих разлика.

При второто колелце същата работа, 2-3 движения повече с Арс-а.

Срезът беше гладък и при двата триона, като при Silky една идея по-гладък. Чапраз нямат никакъв. Не ми се вадят сега да проверя пак, но мисля, че нямат и двата. Според мен чапразът е причината за рошавите срезове.

Дръжки - по-скъпият е с гумена дръжка, знаете много удобна. Арс-ът е с полипропиленова, релефна.

При това никакво натоварване, не усетих разлика за ръката. Никакъв дискомфорт с евтиния трион. При повече рязане може и да се проявят някакви предимства или недостатъци.

Активен dtz

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1294
    • ОБК
  • Скайп: obr-kamchia
« Отговор #1 -: 04 Март, 2019, 20:40:13 »
Арс не съм ги срещал, изглеждат с по-голям зъб, може да е зрителна пропаганда.
Ти пък да не се минеш - по едно колелце  :D ... барем кубик следвщия път *palec*

Неактивен universum

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #2 -: 04 Март, 2019, 20:45:33 »
Сега ми даваш идея, можеше да нарежа колелца за едно стенно пано.

Между другото ги клъцнах, ходихме семейно на разходка и да не ме чакат много.

Активен dtz

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
    • ОБК
« Отговор #3 -: 04 Март, 2019, 22:05:25 »
Само предупреди фемилито с какво се захващаш.

Ся прчетох хубаво -арс е 7.5 зъба на 3см. Пак ли са японски? СК5?
Някой ден ще зачисля една Корона, да видим как се сравнява с Копринения

Неактивен universum

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #4 -: 05 Март, 2019, 05:54:29 »
Пак четох на сайта им и пак нищо не пише.

Само, че е с много въглерод и с хромово покритие, за да не ръждясва.

Активен dtz

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
    • ОБК
« Отговор #5 -: 05 Март, 2019, 07:55:05 »
Като чета от телефон изпускам половината неща, сигурно и егн-то е виновно... извинения

АРС са японски, импулсно закалени като силкито, отново има изтъняване към гърба (taper ground), което замества чапраза и не заклиня. Пак режат само при дърпане. Гледам че предлагат доста ножици и имат доволно резервни остриета. Интересна фирма, ще се постарая да ги разгледам.

Неактивен universum

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #6 -: 05 Март, 2019, 08:37:23 »
Имат и сгъваем с гумирана дръжка. Не го намерих наличен в български магазин.

Предполагам, че цената ще е съизмерима с тази на Силки. Тези двата на редовни цени са 37  лв. Арса и около 74 Силкито.

Сега дали гумата ще качи двойно цената на Арса, не мога да знам.

Силки има известно предимство откъм дизайн може би. Дръжката е по-къса.

Силки F-180 е 42 лева на промоция гумиран. Конкурент е. Него не съм го тествал накъде е. Предполагам не би трябвало да е много различен от *boy сериите им.

Неактивен universum

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #7 -: 09 Март, 2019, 17:54:39 »
АРС са японски, импулсно закалени като силкито, отново има изтъняване към гърба (taper ground), което замества чапраза и не заклиня. Пак режат само при дърпане.

Мисля, че това е много важно заключение. Като принципна разлика между японските триони и останалите с чапрази.

Днес имаше работа на село, рязах асмите, после една ябълка, доста обрасла, понеже миналата година пропуснахме.

Участниците от страна на овощарските триони, бяха Ars Z-17 и Bahco PG-72 (идентичен с Bahco Lapplander).
Мислех си, че Bahco-то е хубав трион. В момента не мога да съм категоричен за резултата. Понеже имаше работа и условията не бяха достатъчно контролирани. Но на сурова дървесина рязането с Bahco PG-72 ми се видя около два пъти по бавно.

Или ако не толкова бавно, то по-трудно.
« Последна редакция: 09 Март, 2019, 18:03:24 от universum »

Неактивен Косача

• Член на сдружението
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1256
  • диагностициран
« Отговор #8 -: 09 Март, 2019, 23:36:06 »
Или ако не толкова бавно, то по-трудно
Bahсо-то не е ли с по-ситни зъби?
Paradise is where I am.

Неактивен universum

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #9 -: 10 Март, 2019, 02:01:35 »
По-ситни и с чапраз.

Неактивен AFA

• Старо куче
  • Публикации: 250
  • диагностициран
« Отговор #10 -: 11 Март, 2019, 13:23:06 »
Мисля, че това е много важно заключение. Като принципна разлика между японските триони и останалите с чапрази.

Днес имаше работа на село, рязах асмите, после една ябълка, доста обрасла, понеже миналата година пропуснахме.

Участниците от страна на овощарските триони, бяха Ars Z-17 и Bahco PG-72 (идентичен с Bahco Lapplander).
Мислех си, че Bahco-то е хубав трион. В момента не мога да съм категоричен за резултата. Понеже имаше работа и условията не бяха достатъчно контролирани. Но на сурова дървесина рязането с Bahco PG-72 ми се видя около два пъти по бавно.

Или ако не толкова бавно, то по-трудно.

Чапраза ръфа при рязане доста, докато тия с правите зъби режат много по - фино и прецизно. При резитба на дръвчета и лози е важно среза да е чист, без оръфани краища и кора. Трионите с чапраз лично на мен са ми по - удобни за рязане на сух дървен материал (летви, дъски, греди и т.н.), прорезния канал е по - широк и при голяма дебелина не заклинят. Иначе скоростта на рязане зависи както се спомена по - горе от големината на зъбите и разстоянието между тях.
Ако животът постоянно ти го слага - значи му става! Щом му става - значи те харесва!

ArmsBG OlightBG Batteryservice