Автор Тема: Изработка на двуостра брадва  (Прочетена 1188 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен kaziklu

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 515
  • диагностициран
Изработка на двуостра брадва
« -: 06 Март, 2019, 17:36:10 »
Ето обещаният клип за изработването на двойната брадва:

Използвах 2 китайски 1000-грамови брадви, които намерих в Метро, на цена от 18лв. Мислех че това ще е лесната част, но се оказа че прилични евтини брадви с този размер не се намират лесно. Сега мога да кажа, че по-големият размер - 1250гр. (или дори 1500гр.) , би бил по-подходящ. При тях окото е по-голямо и има повече материал за отнемане, за да се докара форма, идентична на американската двойна брадва. При моята окото е 45-47мм дълго и 15мм широко. Аз няма да я ползвам силово и това е достатъчно, но ако ще се ползва и за цепене, е желателно дължината да е около 70мм и ширината към 20-25мм. По-голямата маса би дала възможност и да се премахне материал в горната част, за да се докара форма, като тази:

или и от двете страни, за да стане подобна:

Препоръчвам да не се използват брадви с дръжка от фибростъкло. Оказва се че са изключително здраво закрепени и се махат много трудно. Наложи се да ги режа и блъскам здраво докато освободя главите. А и прахът не е никак полезен и смърди гадно. Трябва да се работи с маска.
След срязването на главите шлайфах ръбовете на срезовете, за да стане по-здрава заварка. Не знам дали това е задължително, но ми се струва, че е по-добре да се направи. Заваряването е работа на професионалист и се получи много добре, аз нямам заслуга тук. Преди заварката махнах изцяло фабричното покритие, като ползвах телена четка на ъглошлайфа.
След като шлайфах и полирах готовата глава, теглото се получи 1530гр. - почти 3 и половина паунда, което беше и търсеният резултат. Американските брадви варират между 2 и 5 паунда, но най-масови са именно тези от три и половина.
Последва изработката на дръжката. Използвах дръжка за голяма българска кирка, която имах на склад от около 2 години и беше напълно суха. Новите дръжки, които продават по магазините са обикновено от прясна дървесина и скоро се свиват и готовата дръжка  се разхлопва. При българските брадви или кирки това не е никакъв проблем, но за западните е фатално, защото ремонтът изисква пълно разглобяване. Ако някой ще си прави такава брадва, трябва или да ползва стара дръжка или да потърси по-качествена. Преди в Практикер имаше хубави дръжки за кирки, скоро не съм проверявал как е положението. Българските дръжки са букови, практикерските бяха ясенови. Букът не е най-добрата дървесина, но тъй като моята брадва няма да вижда голям зор, се задоволих с него. (Въпреки това сега се запасих с еднометрова талпа ясен, която оставям да си съхне, в очакване на бъдещ проект  :) )
Дървеният клин направих от дъб. Желателно е клинът да е от по-твърда дървесина отколкото дръжката. След това добавих и стоманен клин. За него ползвах парченце скрап 65Г. Няма нужда от закаляване.
Мисля че това е всичко, което трябваше да спомена, ако има въпроси, ще гледам да отговоря. Дано не съм ви досадил с дългия пост, но бях обещал да дам разяснения!  :nabira:
« Последна редакция: 06 Март, 2019, 18:17:56 от kaziklu »

Гарван

• Гост
« Отговор #1 -: 15 Май, 2019, 19:02:49 »
И тоя пич я направи   :yikes: :nabira:

Неактивен Тератони

• Член на сдружението
  • Напреднал
  • *
  • Публикации: 54
  • диагностициран
    • Costoffknives
« Отговор #2 -: 15 Май, 2019, 22:34:03 »
Бука е уникален материал за дръжки/Сапове... За жалост немските инсталации за пропарване у нас вече ги няма. Збировия, Спокар имат уникални дръжки от парен бук. Когато не разполагаме с този материал и брезата и лиственицата върши работа. При ясена имаме коренна разлика между блатния и горски( мъждрян) ясен.  България е доста по богата на дървесни видове.
Габъра е уникален материал и доста по ценен извън България ... Ако искате да направите добра дръжка без индустриална обработка...
Габър и мъждрян....
No name

Неактивен Vuli

• баш горски
  • Старо куче
  • Публикации: 311
« Отговор #3 -: 15 Май, 2019, 23:42:46 »
Дръжката е добра, но за такива брадви най-добре е да използваш татарски клен или планински явор. :nabira:
« Последна редакция: 15 Май, 2019, 23:50:48 от Vuli »

Неактивен peachlover

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 737
  • диагностициран
« Отговор #4 -: 31 Май, 2019, 21:32:26 »

Този според мен даде 200 лева за абразиви само

Неактивен kaziklu

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 515
  • диагностициран
« Отговор #5 -: 19 Август, 2019, 14:58:08 »
Ето още една двуостра брадва, този път по-малка:

Снимана с един мунчо, за да стане ясно какъв е размера  ;)

Кожените протектори се оказаха крайно необходими, без тях е опасно да се носи в гората.

Не смятах да правя втора такава брадва, но попаднах на една промоция на брадви и се поддадох на изкушението да взема две 800-грамови. Идеята беше брадвата да е по-лека, за да става за хвърляне.
« Последна редакция: 19 Август, 2019, 15:01:29 от kaziklu »

ArmsBG OlightBG Batteryservice