Автор Тема: CONDOR VILLAGE PARANG MACHETE  (Прочетена 929 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен AlexUnder

• Hekara
  • Редовен
  • Публикации: 230
  • диагностициран
    • FB
CONDOR VILLAGE PARANG MACHETE
« -: 09 Април, 2019, 14:12:19 »
Привет съфорумци,

След трагичният край на любимият ми голям нож трябваше бързо да му намеря замеснтик и точно за него ще Ви разкажа.

От едно известно време имах интерес към паранг тип мачетета, нямах досег до такова но усещах ,че ще открия качествата му и ще се спогодим.
Кратка справка показва ,че единствените паранг мачетета за масово ползване ,които са достъпни се правят от Кондор и някой модели на Фокс ,които взаимстват детайли от оргиналният паранг.

Кондор ми харесват заради натуралната си визия и материали. Започнах с идеята да взема Голок мачете но в последствие се спрях на Вилидж паранг също от класик серията им..
Получих доста смесени коментари по отношение на работните качества на "Селсикият" Паранг от хора ,които са го ползвали или виждали. Признавам си ,че от хората с, които говорих за паранга ,дадоха негативен вот! Това не ме разобеди а ме мотивира.  Намерих коментари от хора ,които уважавам с много позитивни мнения за това лопатесто острие. Явно , че впечатленията са много субективни и всеки може съм да открие дали това е неговият инструмент.
На пръв поглед висок скос, удобна за мен дръжка и добре балансираната тежест. Тангът започва от дръжката на 5мм дебелина и изтънява при върхът до почти 2.5мм .
Ясно се разграничават три различни типа режещ ръб. При основата с извивка за по-детайлна работа, в средата където лесно цепи и при върхът където е по тънко скосен с възможност за друг тип фина работа и използване на връх (Суиит Спот ).
Дръжката е доста дебеличка като диаметър , направена от орех . Приятно усещане носи стабилността ,която доставя и странно но няма тенденция да се извърта много .
Канията е от кожа с два капси . Острието стои сигурно в канията и нямам забележки .. за сега! Добавих дупки по каният и със стоманени пръстенчета го пригодих за носене на гръб.
След проучване в Тубата разбрах какви са недостатъците на този паранг и когато пристигна при мен бях готов да ги приема.
Взех си ден отпуска за да изтествам новото желязо и да придобия представа какво мога да очаквам.
Първи ден тест и в началото ми се струваше доста странно за ползване ,но след два три часа нагаждане започнах да му свиквам. Напасването ни продължи цял ден а на краят на денят вече знаех какво искам да подобря.
Скосът е конвексиран но доста дебело скосен и губи качества при сечене, за това го сложих на тезгияха и започнах ендо жулене . Оправих скосът при основата за фина работа като отнех доста материал а в тази отсечка се заточи отлично до бръснещо.
После по цялата дължина на РР вдигнах скосът почти двойно. Прецених ,че след няколко заточвания ще се пре-профилира за това не се задълбочих да го жуля още ,но полирах РР.
Следващият уикенд пак прекарахме заедно и вече се усещаше разлика при тежко сечене и леко подкастряне ,като едно леко движения в китката сваля жилавите храсти и прорасляци.
Сеченето на дърво става лесно с правилните движения ,които се различават от тези с големият нож . Повече движения от китката и по-отпусната ръка със стягане в края , правят парангът адски хищен. Инерцията му е най-големият приятел.   

След два дни активно ползване вече чувствах парангът ,като свой и му предстои още доста бой ако устиска.
За това реших да заложа на острие с ,което нямам никакъв опит и да науча нещо ново.
Сложих му и тимляк ,който вързах по мой вкус ,като не позволява да изпадне от ръката ми.

В заключение мога да кажа, че само с него без затруднения свалих борово дърво, нацепих го и си направих федър стикс ,а с 90те градуса по гърба с лекота остъргах фетууд и го запалих с магнезиева запалка. Приготвих си колци за тентата и ги забих с плоската част пак много лесно.
Общата големина от 46 см и обща тежест от 900грама го правят доста практичен . Влиза дори в малките ранички от Декатлона. :)

За мен този паранг е един много практичен инструмент направен за тежка и фина работа с много качества. Харесва ми и знам ,че с времето ще сме си още по-близки! Е разбира се не пропуснах да се порежа доволно на ляват ръка при нагаждането на тимляка... но някои неща се учат по трудният начин.  :chukane:

Ще ви предоствя малко сухи данни за референция и толкова от мен!  :ohhoho:

Дължина на острието: 305 мм.

Дебелина на острието: 5 мм.

Дължина на дръжката: 155 мм.

Дръжка: Hardwood Handle

Обща дължина: 460 мм.

Тегло: 948 гр.

Стомана: 1075 High Carbon Steel

Покритие:Condor Classic

Кания: Кафява кожена

Страна на произход: El Salvador
Персонален Треньор на кучета!
Ножo маняк!
Любител на природата!

Неактивен bozhilov

• Редовен
  • Публикации: 5
  • диагностициран
« Отговор #1 -: 09 Април, 2019, 14:21:09 »
Отлично представяне, колега. Поздрави за добрата работа. Дано ти служи дълго и вярно!

Неактивен AlexUnder

• Hekara
  • Редовен
  • диагностициран
    • FB
« Отговор #2 -: 09 Април, 2019, 14:31:29 »
Отлично представяне, колега. Поздрави за добрата работа. Дано ти служи дълго и вярно!

Много благодаря ! :nabira: :ohhoho:
Ножo маняк!
Любител на природата!

Неактивен Me4ka

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 605
  • ursus cosmatos
« Отговор #3 -: 09 Април, 2019, 15:21:18 »
Бахти ентусиастът си, баце ! Кефя ти се  :punk:

Неактивен AlexUnder

• Hekara
  • Редовен
  • диагностициран
    • FB
« Отговор #4 -: 09 Април, 2019, 16:27:36 »
Бахти ентусиастът си, баце ! Кефя ти се  :punk:

Благодаря ти! Да бъда честен няма друг форум за мен , където да искам да споделя както тук.
И аз се кeфя на Вас! За последната година и малко толкова много научих от всички тук !  :love:

Може би тук е и момента да се извиня пак на колегата Тератони , защото не дочаках неговата доставка от паранг. Така той остава с един наличен. ::)
Ножo маняк!
Любител на природата!

Неактивен Punky

• Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1972
  • HardCore For Life
    • "kristo-2"
« Отговор #5 -: 09 Април, 2019, 19:51:50 »
Готин инструмент !!! Кефи ме и почти го бях поръчал, ама са запрях . Някой слънчев ден, може да го сборим с болото на инжинерО ?!? Те са от един ранг.

:nabira: :nabira: :nabira:

Неактивен AlexUnder

• Hekara
  • Редовен
  • диагностициран
    • FB
« Отговор #6 -: 10 Април, 2019, 14:38:34 »
Готин инструмент !!! Кефи ме и почти го бях поръчал, ама са запрях . Някой слънчев ден, може да го сборим с болото на инжинерО ?!? Те са от един ранг.

:nabira: :nabira: :nabira:
С най-голяма радост! :ohhoho:
 Ти имаш 7,5 санта на острие отгоре с болото но и - 2,4 см на дръжката, + повече тежест! Ще е интересно да се види и усети най-вече! Имам още един два от големите  ,които искат да се съревновават.  *нинджа* 
Ножo маняк!
Любител на природата!

Неактивен AlexUnder

• Hekara
  • Редовен
  • диагностициран
    • FB
« Отговор #7 -: 15 Април, 2019, 18:19:27 »
Патиниран Кондор  :love: