Автор Тема: RUIKE HUSSAR P121-b  (Прочетена 1150 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Франко

• Дарител
  • Напреднал
  • *
  • Публикации: 211
  • диагностициран
RUIKE HUSSAR P121-b
« -: 13 Април, 2019, 13:47:07 »
Здравейте!
Днес искам да Ви представя един непретенциозен и не особенно скъп представител на китайската ножарска индустрия, а именно RUIKE HUSSAR P121-B.
Първо малко предистория. Не съм голям фен на сгъваемите ножове(имам само 3), но след като реших да оставя форумното менли в кутията, ми трябваше относително лек (до 130гр), с не по късо острие от 90мм, от неръждаема стомана и не по-скъп от 100лв сгъваем нож.Първия ми избор беше нож на друга марка, но в Ламнията и Кнайвсендтуулс нямаше налични 2бр (бях обещал да поръчам същия за друг член на форума) и се наложи набързо да сменя избора - затова взех въпросното ноже.Поръчката от кнайвса дойде за 5 работни дни - бързо, точно и със съвсем разумен шипинг.
Малко сухи данни:
тежест - 127гр
дължина на острието - 93мм
цялостна дължина - 213мм
дебелина на острието - 3,4мм
форма на острието - trailing point
Финиш - сатен
начин на отваряне - флипер
заключване - линер
стомана - Sandvik 14c28n (с крио и около 60HRC)
дръжка -G10
дебелина на дръжката - 15мм

Фирмата производител се оказа бранд на FENIXLIGHT LIMITED, които правят доста известните фенери (и не смо тях). Ножа дойде в малка, черна картонена кутия, в която имаше рекламна брошурка и гаранционна карта.Според чужди мнения, ножовете на тази фирма се правят във фабриките на SanReMU ... нямам идея дали е вярно.
Започвам с личните си впечатления
Не знам защо е наречен "ХУСАР", но на мен не ми прилича на сабя. Заради почти ромбоидното си скосяване на острието, повече ми прилича на скандинавски нож.

Флипва много яко, но след двудневно щракане, осевия болт се разхлаби (излекувах го с фиксатор за резби).Острието е много добре изработено - прави, еднакви скосове, като РР дойде почти полиран с много добро заточване.Заради неголямата ширина (23мм), ромбоидната форма и общата дебелина на клина, дебелината над РР е около0,6мм (по мое измерване), заточването не е на много малък ъгъл - 22 градуса на страна според някои източници.Това предполага, че би трябвало да издържа и по-сериозни натоварвания (които едва ли ще види в моите ръце).Лока захваща дълбоко, но се отключва лесно.Няма никакви луфтове и е добре центрирано.

Дръжката се усеща доста дебела и е с осмоъгълна форма, като е необходимо леко да се изшлайфат ръбчетата на чирените. Накатката е фина, само по средната част на чирена, но дава добър хват дори и с мокри ръце (с мазни още не съм пробвал).Клипса е дълбок, но монтажа му и формата на дръжката предполагат настърчане от джоба около сантиметър.Има само една възможност за монтиране и това, лично за мен, е недостатък. Единия линер е разпробит с цел олекотяване.Няма дупка за темляк, но има един пин най-отзад, между линерите, който е предназначен за закачане на въженце.

Откакто е в ръцете ми, го разнасям редовно и не се усеща в джоба на дънките ... може и да ми свърши работа като EDC.
Засега толкова от мен, но ако някой има въпроси - насреща съм (стига да мога да отговоря).
  :nabira:

Неактивен Тератони

• Член на сдружението
  • Напреднал
  • *
  • Публикации: 60
  • диагностициран
    • Costoffknives
RUIKE HUSSAR P121-b
« Отговор #1 -: 04 Ноември, 2019, 21:44:54 »
Има ли някакви проблеми след 8 месеца?....
No name

Неактивен Франко

• Дарител
  • Напреднал
  • *
  • Публикации: 211
  • диагностициран
RUIKE HUSSAR P121-b
« Отговор #2 -: 05 Ноември, 2019, 20:08:39 »
Не, но не е видял много зор - само нормално рязане в ежедневието (най-вече на работа - тиксо, найлони, картони и тнт).

Неактивен POCEH KOCEB

• наблюдател
  • Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1314
RUIKE HUSSAR P121-b
« Отговор #3 -: 06 Ноември, 2019, 02:44:29 »
Имам същият нож и го ползвах за нормални неща месец и нещо. Спрях го за да не го окендзам, харесва ми за "джентълменски" нож, не като работен, на мене лично като работен не ми върши работа заради коремчето на острието.
В страни от това, което е строго субективно, ножа е много добър, като размер, като ергономия и като изпълнение, особено за парите си.
Клипса е много добре изпълнен и седи много солидно в леглото си, Г10 е без забележки ( не че аз съм особено придирчив де...), мене ръбовете не ми пречат изобщо.
 Единият лайнер е олекотен с дупки, на мене лично факта, че няма дупка за темляк и че опцията на клипса е единствено за тип ъп/дясна ръка ми харесва.
Челото на лока е пилнато много равномерно, няма прегорени участъци или мустаци, първоначално на моят локбара заключваше на около 40% с цялата си повърхност, сега е на около 50-55%, като това изобщо не ме притеснява.
Свеждането става идеално за рязане на храна по излети, заточката оригинално беше извънредно остра и доста равномерно изпълнена.
Стоманата според мене е по-добре закалена от колкото на Скайлайна ми, много вероятно е да си отговаря реално на заявената твърдост.
Не знам как е с луфтовете, защото аз също не съм го натискал с нещо сериозно но ножа мисля е много добър за парите си и доста функционален за рязане на нормални неща.
Маркировките по острието на моят, от дясната страна, се различват съвсем леко от този на Франко, но носят същата информация, просто са подредени по различен начин.

Μολων λαβε !

ArmsBG OlightBG Batteryservice