Автор Тема: С какво се смазва фолдер  (Прочетена 26643 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен awase

• Прохождащ
  • **
  • Публикации: 20
  • Reputation Power: 1
  • awase няма влияние.
  • диагностициран
С какво се смазва фолдер
« Отговор #150 -: 07 Януари, 2016, 18:30:13 »
Разглобя ли фолдър, първата ми работа е да му махна всичките мазнотии, които с времето само събират боклуци. Забелязал съм, че повечето фабрично или са без смазка, или с някоя много течна, която да се отмие бързо и реално функцията и е за първите двайсетина отваряния, докато се напаснат шайбите, лагерите или каквото е там... Всичките ми ножове "хвърчат". Запичат единствено ако не съм ги изплакнал след ползване, особено след рязане на сладък плод. И понеже ги ползвам основно за храна, тези машинни масла ги намирам за абсурдни. Изобщо, тази тема и другата за поддръжката на зимната екипировка силно ме озадачават, но за всеки влак си има пътници.

Неактивен bvk

• Напреднал
  • Публикации: 13
  • bvk няма влияние.
  • диагностициран
С какво се смазва фолдер
« Отговор #151 -: 07 Януари, 2016, 21:10:19 »
Колега остава само да споделиш ти какво използваш.

Неактивен awase

• Прохождащ
  • **
  • awase няма влияние.
  • диагностициран
С какво се смазва фолдер
« Отговор #152 -: 07 Януари, 2016, 21:30:47 »
Вода и от време на време веро.

Неактивен Zagy

• нафтения
  • Старо куче
  • Публикации: 651
  • Reputation Power: 13
  • Zagy няма влияние.
  • диагностициран
С какво се смазва фолдер
« Отговор #153 -: 07 Януари, 2016, 21:34:37 »
Колега - идеята за смазване на фолдър предполага използването на някаква смазка и тук си обсъждаме кой какво ползва и т.н.

И аз намирам карамбита за абсурден, но не го коментирам в темите на хората, които се кефят на тоя тип ножове...
Si non confectus, non reficiat.

Неактивен awase

• Прохождащ
  • **
  • awase няма влияние.
  • диагностициран
С какво се смазва фолдер
« Отговор #154 -: 07 Януари, 2016, 21:47:27 »
Прав си!  :nabira:
Ама докато ми изтекат 36-те часа до правото да предложа един РАТ 1 за продажба, кой знае още колко теми ще оспамя.

Неактивен Force

• Управителен съвет
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 633
  • Reputation Power: 67
  • Force е изгряваща звезда!Force е изгряваща звезда!Force е изгряваща звезда!Force е изгряваща звезда!Force е изгряваща звезда!Force е изгряваща звезда!
  • диагностициран
С какво се смазва фолдер
« Отговор #155 -: 07 Януари, 2016, 21:54:34 »
Отправям официално предупреждение на awase, че може да не дочакате 32-та часа.

Неактивен angel

• Старо куче
  • Публикации: 307
  • Reputation Power: 6
  • angel няма влияние.
  • диагностициран
С какво се смазва фолдер
« Отговор #156 -: 11 Юни, 2016, 13:23:41 »
Може да пробвате и бяла тефлонова грес на спрей. С подходящия накрайник за пръскане може да смажете фолдъра дори и без разглобяване. За почистване вече си е отделен въпрос.

Неактивен тинко

• Старо куче
  • Публикации: 763
  • Reputation Power: 20
  • тинко някой го чете.тинко някой го чете.
  • диагностициран
    • tinkoknives
С какво се смазва фолдер
« Отговор #157 -: 17 Юни, 2016, 23:27:43 »
Аз бих предложил камелиево масло, с вискозитет на тънко машинно масло, почти прозрачно, не полимеризира, натурално, ядивно /препоръчва се за третиране на японски ръждаеми кухненски ножове за предпазване от ръжда, като преди употреба е достатъчно забърсване и  не влияе на вкуса на храната /, също така се ползва за смазка на заточващи камъни.

п.с. Ползва се и при масажи.

Неактивен Добри

• Старо куче
  • Публикации: 657
  • Reputation Power: 15
  • Добри няма влияние.
  • често подпийнал
С какво се смазва фолдер
« Отговор #158 -: 18 Юни, 2016, 03:22:48 »
Повдигам отново тази тема с тази смазка:

(Щракни за да видиш изображението.)

Купих си я за колелото и след като издържа доволно на кал и вода реших да капна на Ендурката след което тя почна да се отваря все едно е на лагери. Много съм доволен. Предпоръчвам както за ножове така и за МТБ като за МТБ трябва да се капва по малко (1 капка на звено е много).

Като недостатък единствено цената 9лв, но ако се ползва само за ножове ще изтрае мнооооого време. Аз я ползвам цяло лято на байка и ножовете и съм израсходил малко над 30%.

Все още ползвам тази , няма и половина от тубичката съм а веригата на куллото се обезмаслява и смазва всяка седмица. На всяка сгъвайка, дори нова от кутията веднага капвам и се усеща разлика, не събира толкова прахоляк макар че е предвидена да изгържа на вода и кал.

Може да пробвате и бяла тефлонова грес на спрей. С подходящия накрайник за пръскане може да смажете фолдъра дори и без разглобяване. За почистване вече си е отделен въпрос.

Става, но трябва доста по често да се смазва. Ползвах на Мотип преди тази и бях доста доволен. Има доста други приложения и за 6лв 500мл не и виждам края. За велосипеди обаче не става, единстено вилка/шок може да се смаже но и там е по добре силиконова да се ползва. Напръсках веригата веднъж и за едно каране (60км) веригата беше черна.

Неактивен ivo_iz

• ножоман
  • Старо куче
  • Публикации: 201
  • Reputation Power: 11
  • ivo_iz няма влияние.
  • диагностициран
С какво се смазва фолдер
« Отговор #159 -: 18 Юни, 2016, 05:55:39 »
Аз ползвам фино машинно масалце и един спрей на Вюрт дават го че държи и на солена вода Доволен съм веднага след намазване има голяма разлика в отваряне и затваряне на ножа

Неактивен scorceni

• Прост боксьор
  • Старо куче
  • Публикации: 90
  • Reputation Power: 5
  • scorceni няма влияние.
С какво се смазва фолдер
« Отговор #160 -: 29 Юни, 2016, 20:08:08 »
Колеги,тъй като ще си прибирам ножовете в шкафа  и няма кой да ги поглежда доста време да ви питам :-Как ще ме посъветвате да ги "консервирам"?Мисля си да ги напръскам с WD40,но дали няма да ръждясат?Или пък да ги прибера напълно сухи и избърсани?Ще се радвам на всяка помощ...
Добре тренираните рефлекси са по-бързи от късмета

Неактивен Punky

• Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1602
  • Reputation Power: 33
  • Punky работи за форума.Punky работи за форума.Punky работи за форума.
  • HardCore For Life
    • "kristo-2"
  • Скайп: Lubo767
С какво се смазва фолдер
« Отговор #161 -: 29 Юни, 2016, 20:24:45 »
Няма да ръждясат от ВД-то, Все пак е смазка. Обаче много хора твърдят, че не било трайно и много бързо изветрявало.
Аз лично, не съм на това мнение. Пръскал съм фиксове и след това съм ги прибирал без да ги забърсвам много, съвсем леко, колкото да не се разкапе в шкафа. След време, като извадя ножа, наистина е сух, не личи да има смазка по него, но виждам един много тънък слой филм да има по острието. И съм сигурен, че е от ВД-то.

Все пак, може да пробваш и с нещо друго, ако ти предложат колегите. Ако имаш само ВД  обаче, ползвай го спокойно. По - добре с него отколкото без него !!!

Неактивен Mamas

• It`s Not Just A Knife...It`s a BENCHMADE
  • Старо куче
  • Потребителско име: Exodus
  • Публикации: 773
  • Reputation Power: 84
  • Mamas има силата да се справи.Mamas има силата да се справи.Mamas има силата да се справи.Mamas има силата да се справи.Mamas има силата да се справи.Mamas има силата да се справи.Mamas има силата да се справи.Mamas има силата да се справи.
  • диагностициран
  • Скайп: veselradulski
С какво се смазва фолдер
« Отговор #162 -: 29 Юни, 2016, 20:53:26 »
Колеги,тъй като ще си прибирам ножовете в шкафа  и няма кой да ги поглежда доста време да ви питам :-Как ще ме посъветвате да ги "консервирам"?Мисля си да ги напръскам с WD40,но дали няма да ръждясат?Или пък да ги прибера напълно сухи и избърсани?Ще се радвам на всяка помощ...
Приятелю, ако позволиш един съвет от мен, пробван с времето. Тъй като имам един-два фаворита за разнасяне всички останали стоят прибрани. Абсолютно чисти, сухи, в найлонче и калъфче на сухо място с постоянна температура. Някой от фолдърите не съм отварял от...година ако кажа- няма да излъжа. До момента ядове нямам с никой от тях!
Смазката, особено ВД-40 ми идва малко...непригодна. Пробвай един-два със смазка, останалите сухи- ще видиш, че разлика няма!
И БЕЗ НАС ЩЕ СЪМНЕ...
 Една от най-отвратителните привички на дребните души е, че подозират своите низости и у другите.

Неактивен POCEH KOCEB

• наблюдател
  • Старо куче
  • Публикации: 992
  • Reputation Power: 64
  • POCEH KOCEB е изгряваща звезда!POCEH KOCEB е изгряваща звезда!POCEH KOCEB е изгряваща звезда!POCEH KOCEB е изгряваща звезда!POCEH KOCEB е изгряваща звезда!POCEH KOCEB е изгряваща звезда!
С какво се смазва фолдер
« Отговор #163 -: 29 Юни, 2016, 23:08:56 »
WD-40: "Water Displacement, 40th formula" Реално маслото в ВД-40 е много малко и е от типа който прониква за да освободи клеясали връзи, няма добри смазващи свойства. За него е писано тонове, вкл и тука. Много по-добре е да се змазва фолдъра с някаква тънка грес или с истинско, финно масло. ВД-40 с времето клеясва а ако седи на влажно се спича и става на труден за чистене, тънък филм.
По-добрите техни продукти са Про серията, говоря поп амет, дано не бъркам името, но това са черно и сиво флаконите. Те вече имат смазващи свойства в зависимост от това за какво са разработвани, но обикновенното ВД-40 макар и да върши някаква работа не е наистина правилният продукцт за смазване. Става добре за почистване, но не и за смазване.
бялата литиева грес също не е за тая работа, както и моторните масла, мас, зехтин, олиВия и подобни глупости. Всяко финно масло е за предпочитане пред който и да е от тея продукти, същото се отнася и до всяко оръжейно масло.
Също така не всяка суха смазка работи като хората, аз съм имал ножове които запичат на секундата в която ги смажа с Тъф Глайд, така че и там нещата са малко на кантар...
Μολων λαβε !

Неактивен dtz

• Старо куче
  • Публикации: 749
  • Reputation Power: 81
  • dtz има силата да се справи.dtz има силата да се справи.dtz има силата да се справи.dtz има силата да се справи.dtz има силата да се справи.dtz има силата да се справи.dtz има силата да се справи.dtz има силата да се справи.
    • ОБК
  • Скайп: obr-kamchia
С какво се смазва фолдер
« Отговор #164 -: 29 Юни, 2016, 23:23:55 »
След почистване с ВД или дори газ за запалки, тъф глайд ще свърши работа за консврвиране.
Другият вариант, с тънко/фино машинно масло, пак вярвам ще е ОК. Пет-шест капачки от упсарин биха били идеален вариант за допълнителната влага, проникнала в мястото за съхранени.

Неактивен Mamas

• It`s Not Just A Knife...It`s a BENCHMADE
  • Старо куче
  • Потребителско име: Exodus
  • Публикации: 773
  • Reputation Power: 84
  • Mamas има силата да се справи.Mamas има силата да се справи.Mamas има силата да се справи.Mamas има силата да се справи.Mamas има силата да се справи.Mamas има силата да се справи.Mamas има силата да се справи.Mamas има силата да се справи.
  • диагностициран
  • Скайп: veselradulski
С какво се смазва фолдер
« Отговор #165 -: 29 Юни, 2016, 23:39:21 »
След почистване с ВД или дори газ за запалки, тъф глайд ще свърши работа за консврвиране.
Другият вариант, с тънко/фино машинно масло, пак вярвам ще е ОК. Пет-шест капачки от упсарин биха били идеален вариант за допълнителната влага, проникнала в мястото за съхранени.
И шепа ориз и сол става. А за останалото си прав. Аз ползвам едно суперфино масло за шевни машини- казаха, че е много чисто, каквото и да значи това. Слагам го на нови, неразработени фолдъри, иначе, както казах, ги съхранявам абсолютно сухи и чисти/ остриетата/ с няколко капки от финото масло на лагеруващите части.
И БЕЗ НАС ЩЕ СЪМНЕ...
 Една от най-отвратителните привички на дребните души е, че подозират своите низости и у другите.

Неактивен Force

• Управителен съвет
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 633
  • Reputation Power: 67
  • Force е изгряваща звезда!Force е изгряваща звезда!Force е изгряваща звезда!Force е изгряваща звезда!Force е изгряваща звезда!Force е изгряваща звезда!
  • диагностициран
С какво се смазва фолдер
« Отговор #166 -: 30 Юни, 2016, 00:03:47 »
Аз ползвам чист везелин, най-обикновен без добавки и всичките
ми ръждилници нямат никакъв проблем.

Неактивен ellecktro

• Старо куче
  • Публикации: 323
  • Reputation Power: 37
  • ellecktro работи за форума.ellecktro работи за форума.ellecktro работи за форума.
  • диагностициран
С какво се смазва фолдер
« Отговор #167 -: 30 Юни, 2016, 00:38:35 »
И аз ползвам вазелин, имам запаси от един сирийски, който се продаваше в аптеките. Но вече го няма, предполагам че защото то и Сирия я няма вече....Върши идеална работа.
 А WD40 съм купувал два пъти. Разфасовките не се различават по нищо, но съдържанието е различно. Не знам каква е причината - едното мирише на смазка а другото е парфюмирано.
Не деля ножовете нито на усташки, нито на четнически, нито на сръбски, хърватски или мюсюлмански. Всички те, синко мой, опираха във вратовете ни.А на гърлото не се вижда нито кръст, нито полумесец, нито кокарда, нито буквата „U", нито петолъчка. Всички вратове са еднакви и всички ги боли еднакво....

Неактивен POCEH KOCEB

• наблюдател
  • Старо куче
  • Публикации: 992
  • Reputation Power: 64
  • POCEH KOCEB е изгряваща звезда!POCEH KOCEB е изгряваща звезда!POCEH KOCEB е изгряваща звезда!POCEH KOCEB е изгряваща звезда!POCEH KOCEB е изгряваща звезда!POCEH KOCEB е изгряваща звезда!
С какво се смазва фолдер
« Отговор #168 -: 30 Юни, 2016, 06:52:37 »
Както се казва във вица "... с Вазелин" може, може и с тънко масло, както казват Тинко и Весо, тъф Глайд също е добре но не работи за всякакви шайби...
Аз използвам предимно суха смазка Милитек 1, или просто грес, имам яко от покрай пищовите, открил съм, че колкото по-малко слагам, толкова по-дълго се "лизгат" като хората ножките...  :green:
Μολων λαβε !

Неактивен AFA

• Напреднал
  • Публикации: 99
  • Reputation Power: 4
  • AFA няма влияние.
  • диагностициран
С какво се смазва фолдер
« Отговор #169 -: 30 Юни, 2016, 10:10:14 »

За WD-40, aко вярваме на производителя:

Цитат
Свойства

Защита от корозия
(върху прясно почистени стоманени листове)

Въздействие                              Резултати
Нормална влажност (JAN8H8792) -    След 1000ч. няма ръжда
Солени условия (FED STD 151) -       След 50ч. няма ръжда
Солени условия (FED STD 151) -       След 100ч. започва процес на ръжда

При  нормални  условия  устойчивостта  на  защитния  ефект  на  WD-40  ще се променя в зависимост от използвания материал и условията, на които е изложен. В общия случай, при обикновена стомана  защитата при  различни условия ще бъде следната:
1. При съхранение на закрито - 1г. и повече
2. При защитено съхранение на открито - 6 мес. до 1г.
3. Нормално съхранение на открито - 30-60 дни
4. Съхранение  при  сурови  условия  на  открито  -  15-30  дни  (в близост до водоизточник, при висока влажност, солени мъгли и др.)
Ако  желаете  по-продължителна  защита  WD-40  трябва  да се  нанася повторно, когато е необходимо.

Източник:http://www.rudibg.com/pdf/WD40-techinfo.pdf

Всичко това е ала-бала, пробвал съм напръскани детайли (катинари, машинни части и др.) изложени постоянно на атмосферни влияния и след седмица във влажна среда са ръждясали порядъчно. Както казаха по - горе добро е за развиване на ръждясали болтове, въпреки, че от доста време ползвам спрей на друг производител, който е с по - добри свойства, но до там.

Ето какво съдържа:

Цитат
Паспортът за безопасност (задължителен документ в САЩ) дава следните сведения за състава на продукта:

50% – разтворител (уайт спирит, минерален терпентин);
25% – пропан-бутан (втечнен природен газ), който напоследък е заменен от втечнен въглероден диоксид;
15% – минерално масло;
10% – инертни ингредиенти.

Източник: https://bg.wikipedia.org/wiki/WD-40

Лично аз за смазване ползвам фино машинно масло (продава се по железариите), а за консервация ползвам консервационна и оръжейна смазка ГОИ-54п, като тази: http://www.weapons-trading.com/product_info.php?idarticles=2889.

Неактивен Fil_L

• Напреднал
  • Публикации: 34
  • Reputation Power: 2
  • Fil_L няма влияние.
  • диагностициран
С какво се смазва фолдер
« Отговор #170 -: 30 Юни, 2016, 11:42:51 »
Вчера бях в София и в магазин на Bike center видях смазки на Wet Lube, за които по-нагоре в темата колегата Добри пише, че използва. Купих и още в колата смазах едно копие на Широгоров, чието острие не флипва докрай. Резултатът е повече от задоволителен - сега вече острието лети с лекота и както казва друг колега, доволен съм като добитък. :green:

Намерете ни във фейсбук ArmsBG OlightBG Batteryservice