Автор Тема: Ятаган, каракулак....  (Прочетена 396 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Активен Тератони

• Член на сдружението
  • Напреднал
  • *
  • Публикации: 49
  • диагностициран
    • Costoffknives
Ятаган, каракулак....
« -: 15 Май, 2019, 01:03:59 »
Опитвам се с публикациите си във форума да обърна повече внимание върху българските леярски и ковашки традиции.
Макар че някои хора тук смятат че ги излагам, аз се радвам че с публикациите си в иностранни форуми накарах много хора по света да се замислят кое е първо - яйцето или кокошката а именно ятагана или каракулак и каракулак турцизъм ли е или произлиза от сика(сека) и скалме(коля) - караколия, турския език е произведение на 20 век а българския не.
И българите имаме Saya, уникалното японско заточване 80/20 е познато у нас от векове.
Аз поне нищо не знам за ножовете( не щиковете) на най-ефективната армия през Първата световна война - българската( загубите и в процент от населението са 10 пъти по-малко малко от тези на всяка друга активно сражаваща се страна). Предполагам че и простите войници са имали някой овчарски нож или малък караколия а тези със семейна история някой от големите а и идея са си нямали за Ka bar.
Не че през Втората световна ордите ( хайдуци) на Ванче Михаилов не са съществен фактор. И не че терорист N1 на 20 век Владо Черноземски не е баща - инструктор на усташите, чийто ножове са известни по Европата за разлика от нашите колячи....
Мислех да зачекна темата за ятагана първо по чуждоземните форуми но време не ми остана.
В българската азбука има няколко букви символизиращи оръжие.
Ф - фърхъ- двойна брадва, У- сърп познат от египетските надписи...Ят - едностранно заточен меч( като този на баш кана на българите Кубрат, подготвил завръщането им в Европа и завладяването и ( неговия "брат" Шамбат - основател на чешката държавност и Киев, вероятно негов роднина Баян - съвладетел на Аварският хаганат, Аспарух( осиновен генерал " белият конник", който на бял кон влиза в родната земя на дедите),чийто меч изработен в Мала азия вероятно става прототип на шашката.
Сталин премахва Ятовата гласна като уникална за българският език от кирилицата.
Интересно какво търси тя в турцизма ятаган.
Ят - меч, а- Кан - на хана.
Създателя на най-прочутия ятаган е А. Текели. Тигел в българския език има ясно значение на съд за леене на Вутц стомана( само в немския има аналог - бяла глина)( два от центровете за леене на Вутц са в древната Балхара)( първите стоманени остриета стигат до викингите през Вложка България където посланник е Мохамад ибн фадлан от 13 ият воин), близко значение ..тиган.
В един руски форум ми обърнаха внимание че между сиката ( махайра) и каракулака има столетия от бяло петно.
В друг установиха че векове по късно(18-19 век) земите на Фанагория - Крим са основен център за производство на евтини каракулаци.
Надявам се ако някои има информация за белите петна в българското леярство, ковачество и ножарство да сподели...

Неактивен Becko

• Войник на съдбата
  • Напреднал
  • Потребителско име: becko
  • Публикации: 321
  • диагностициран
Ятаган, каракулак....
« Отговор #1 -: 15 Май, 2019, 08:17:59 »
Интересна информация. Дано темата претърпи положително развитие
"Няма власт над оная глава, която е готова да се отдели от плещите си в името на свободата и за благото на цялото човечество."
Хр. Ботев

Неактивен mastika100cc

• Дарител
  • Напреднал
  • *
  • Публикации: 97
  • диагностициран

Неактивен gado

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 24
  • диагностициран
Ятаган, каракулак....
« Отговор #3 -: 15 Май, 2019, 12:08:46 »
Много интересна статия  *palec*
И аз имам на село един къс ятаган и от край време се каня да взема да го реставрирам ама да видим кога ще му дойде момента  :nabira:

ArmsBG OlightBG Batteryservice