Автор Тема: Заточване и подържане на ножче за присаждане  (Прочетена 2089 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен nikodraiv

• Новобранец
  • *
  • Публикации: 40
  • диагностициран
Изкушавам се да повдигна тази тема,защото в темата „Кухненски ножове/Какво най-често използвате в кухнята“ се повдигна въпроса за бързото изтъняване и стесняване на острието при жестока подръжка.Имам ножче за присаждане от У10А,което ползвам от 33 години (между аматьорско и полупрофесионално,което значи,че когато съм на линия правя услуги на близки,приятели,роднини и съседи ) и острието е отесняло с не повече от 1-2мм.Тези ножчета са едностранно заточени от доказаната руска карбонка,държат старахотен ряз и се точат много лесно.За заточване ползвам незнайна,но много твърда и финна тъмносива белгия наследена от роднини.На всеки 15- 20 отреза го освежавам за по-малко от минута и продължавам.При работа с него се работи с еднократно изтегляне и отреза трябва да е перфектно гладък,за да не разкъсва тъканите. Обучаващият ни инструктор казваше,че трябва да е с бръснеща острота и да не се ползва за нищо друго,като рязане на канап,тиксо,ленти,рафия и други.В първите години като новобранец търсех неръждаемо и намерих гръцко такова,но бях тотално разочарован-колкото и да го заточвах не успяваше да върши работа,а дъвчеше и разкъсваше тъканите.Другата ми грешка беше,че си позволявах да отварям по дебели разцепи с режещия ръб при върха ,а не с усиления гръб при върха.Резултата беше откъртване на част от режещия ръб и урок за мен,че много твърдо закалените стомани са и чупливи при ударни или силови натоварвания.Виждал съм много изхабени и почти неизползваеми остриета на хора които се смятат за специалисти,но като им видиш ножа разбираш,че не са си научили урока.Случвало ми се е да попадна при близки по време на сезона и са искали от мен да им облагородявам овошки и съм оставал неприятно изненадан от занемарените ножчета.На въпроса ми как работят с тях ми отговаряха,че нямали никакъв проблем с това.От тогава винаги нося със себе си целият комплект:ножче,белгия,сгъваем трион и едно две по-груби ножчета за подготвителни работи при дебели подложки.

Неактивен Amateur

• Напреднал
  • Публикации: 187
  • диагностициран
Заточване и подържане на ножче за присаждане
« Отговор #1 -: 05 Юни, 2019, 14:46:00 »
Имам и аз слабост към тези ножчета, най-вече защото това беше първият нож, който си купих като дете, и второ, защото като обикалях като ученик баирите да паса на дядо си говедата, точно такъв нож имах постоянно в джоба си. Сменил съм поне пет-шест за десетина години. Смятаха се подходящи за деца, защото са с тъп връх и не може да се "кокнеш".

Та този си го взех от носталгия на някакъв битак за лев-два, не помня вече. Беше целият в ръжда, направо се ронеше на люспи и не вярвах, че може да се възстанови. Един ден обаче от нямане на работа се опитах да почистя острието и работата се оказа не толкова страшна. Малко търкане на по-фини камъни, малко шкурки без да си давам особен зор и за няколко дни ножът си върна работните качества. Разбира се, останаха следите от питинг по острието, но за един карбонов нож това е бял кахър.
И понеже въпросът беше как си го поддържам - никакъв проблем. Няколко минавания да диамантената паста, стропинг и ножът отново си връща бръснещата острота. Рязът на тези карбонови ножчета (защото имам и неръждаемо такова) е невероятен, мога да го сравня само с този на Опинел карбон, най-вече защото имат сходна геометрия.
Друго за поддръжката - нищо различно от това, което трябва да се прави с която и да било карбонова стомана - при поява на ръжда, камъните, шкурките, полиране на клина доколкото е възможно и това е. Но пък рязът на нисколегираните висококарбонови стомани е невероятен - зависи как  си заточиш ножа. Кеф ти агресивен ряз, кеф ти мазен. Та като стигнахме до стоманите, да отдадем заслуженото и на старата честна карбонка У10А.

И един линк към подробната спецификация с физическите характеристики, състава и аналозите:
http://www.splav-kharkov.com/mat_start.php?name_id=367
Ножът е важно да е точен.

Неактивен gogotattoo

• Член на сдружението
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1242
  • диагностициран
« Отговор #2 -: 06 Юни, 2019, 13:14:40 »
И аз от детски сентимент съм купил тези, поне две са по темата; обувката е Костенечка, рибката - вече не е рибка, а некаква русалка, още не съм ашладисвал / дърво ;) / , а онзи великолепен мултитул се каня да го помъкна със себе си - докато се разхождам на по вънка, току виж се наложи да подрежа нещо ...

Sent from my VTR-L09 using Tapatalk

Primum vivere, deinde philosophari.

www.gogotattoo.net

Неактивен Amateur

• Напреднал
  • диагностициран
« Отговор #3 -: 06 Юни, 2019, 15:11:01 »
Колеги, някой освен Гогата да не вижда снимките в предишния ми пост?

Неактивен ViktorKitov

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 505
  • диагностициран
« Отговор #4 -: 06 Юни, 2019, 15:36:42 »
Да, линковете са счупени.

Неактивен murphy

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 55
  • диагностициран
« Отговор #5 -: 06 Юни, 2019, 15:46:14 »
Не е от линковете, вчера се виждаха.
Гугъл има някакъв лимит на показванията, който преди беше обявен някъде, сега обаче не мога да открия точно къде.
След определен брой показвания спират трафика, който ги има кеширани в браузъра продължава да си вижда кеша, но други хора вече не могат да видят снимките.

Неактивен gogotattoo

• Член на сдружението
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #6 -: 06 Юни, 2019, 15:57:00 »
Има трима души, чиито снимки не виждам - Amateur, Bully  и Mitko990 - странното е че не ги виждам и на телефона, и в другия форум ... Докарва ме до radikal.ru, postimage .... и до там :(

www.gogotattoo.net

Неактивен Amateur

• Напреднал
  • диагностициран
« Отговор #7 -: 06 Юни, 2019, 18:37:22 »
Не е от линковете, вчера се виждаха.
Гугъл има някакъв лимит на показванията, който преди беше обявен някъде, сега обаче не мога да открия точно къде.
След определен брой показвания спират трафика, който ги има кеширани в браузъра продължава да си вижда кеша, но други хора вече не могат да видят снимките.
Оспамихме на човека темата, ама ако са качени снимките на друг фотохостинг сайт, а не в Гугъл снимки, пак ли ще го прави това?

Неактивен Amateur

• Напреднал
  • диагностициран
« Отговор #8 -: 06 Юни, 2019, 19:42:24 »
Качих снимките от втория пост в postimage, да видим сега дали ще се виждат.

Неактивен gogotattoo

• Член на сдружението
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #9 -: 06 Юни, 2019, 19:44:31 »
Виждам ги :)

www.gogotattoo.net

Неактивен nikodraiv

• Новобранец
  • *
  • диагностициран
« Отговор #10 -: 07 Юни, 2019, 00:09:39 »
Вече се виждат,както и че е доста изстрадало това ножче преди да попадне при теб.И аз ще кача снимки,когато съм на линия.

Неактивен heykel_nikolov

• www.heykelbg.com
  • Старо куче
  • Публикации: 1297
  • диагностициран
    • www.heykelbg.com
« Отговор #11 -: 09 Юли, 2019, 10:44:14 »
В първите години като новобранец търсех неръждаемо и намерих гръцко такова,но бях тотално разочарован-колкото и да го заточвах не успяваше да върши работа,а дъвчеше и разкъсваше тъканите!
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Моите впечатления са същите! Преди доста години продавах подобни турски сгъваеми ножки за присаждане. Така наречените на турски:Aşı. Бяха и те от ръждаема стомана, но в повечето ситуации като обяснявах на клиентите си за вида на стоманата, реакцията им беше като на този емотикон  :-[ . Все ме питаха защо? Ами ето колегата е дал обяснение за ситуацията! Подобен нож се прави от такава стомана за достигане на зверска заточка и фини разрези и се ползва единствено за това!

Неактивен iron maiden

• Прохождащ
  • **
  • Публикации: 20
  • диагностициран
« Отговор #12 -: 10 Юли, 2019, 07:53:46 »
Няма да има такива стомани, вече.

Неактивен heykel_nikolov

• www.heykelbg.com
  • Старо куче
  • Публикации: 1297
  • диагностициран
    • www.heykelbg.com
« Отговор #13 -: 11 Юли, 2019, 11:15:47 »
Вчера заточих едно интересно американско ножче за такива цели със сърповидно острие. Стомана-карбонка, но явно беше доста добре пазена от собственика си и ръжда почти нямаше. Имаше надпис на острието"LL Klein Tools Chicago USA" и заключване на острието.

Неактивен nikodraiv

• Новобранец
  • *
  • диагностициран
« Отговор #14 -: 11 Юли, 2019, 17:36:23 »
Това е ножче за заглаждане на перпендикулярни отрези с диаметри по-големи от 15мм,направени с трион.Заглаждането се прави от кората към центъра,за да се запази цяла и да не се разнищва.Имам и аз такова от бившата ГДР,но е неръждажейка и не върши работа,затова и го държа в комплекта единствено от сантименти.

Неактивен Vuli

• баш горски
  • Старо куче
  • Публикации: 311
« Отговор #15 -: 11 Юли, 2019, 18:12:48 »
С това ноже можеш спокойно да отрежеш на коча мъдете!  :nabira:

Неактивен Amateur

• Напреднал
  • диагностициран
« Отговор #16 -: 16 Юли, 2019, 23:04:11 »
Няма да има такива стомани, вече.
Ами обърнете внимание, че Y10A по състав си е по-добър аналот на япорската JIS SK–5, на Хултафорсите и дето Лин Томпсън я полва чат–пат за Колд Стийл, по въглеродно съдържание и чистота е горе–долу на нивото на Аогами 2.

Неактивен nikodraiv

• Новобранец
  • *
  • диагностициран
« Отговор #17 -: 18 Октомври, 2019, 15:40:27 »
Качвам моите ножчета и и нструменти за присаждане.Основното ножче за присаждане от Y10A е това с черната дръжка,другото от Y10A с дървената дръжка го намерих в много лошо състояние – дълбоки язви по заточваното на шмиргел острие. Двете ножчета от неръждавейка (гръцко и българско) не представляват особен интерес,защото не притежават необходимите качества на ножче за присаждане. Японското карбоново ножче се води електричарско,но успешно може да се използва като помощно за по тежки дейности,за разлика от специализираното неръждаемо Rostfrei.Градинския комплект Corona е за по-финна подръжка на декоративни храсти,разстения и цветя,но има много ценно заточващо устройство,което служи за освежаване и бързо заточване на режещите ръбове.То може да се оприличи на стругарски нож за отрязване със заварена твърдосплавна пластина,чиято твърдост е около HRC 70-72.Другото му ценно приложение е тестване на ножове,брадви,тесли и други занаятчийски инструменти по битаците,защото  недобре закалени или измислени стомани се дялкат с твърдосплавната пластина като винкел.При твърдост над HRC 50 пластината започва да приплъзва и отнема съвсем малко метал,а при по-твърдите само се плъзга без да отнеме материал.

ArmsBG OlightBG Batteryservice