Автор Тема: VOLF99 Точилката на Коцето - бърз преглед  (Прочетена 2693 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен ovit

• Член на сдружението
  • Баш майсторите
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 220
  • диагностициран
  • Скайп: ovitoo
VOLF99 Точилката на Коцето - бърз преглед
« -: 07 Септември, 2019, 18:33:13 »
Здравейте, имам удоволствието да Ви запозная с точилката на Коцето която ми е поверена на отговорно пазене, но вече има няколко броя за продажба.Веднага искам да кажа ,че и предишният модел беше за известно време в ръцете ми и това ми дава възможност за сравнение.

Ще се опитам да я представя през моите очи без да имам каквито и да било претенции относно моята компетентност.

Общ вид на точилката:

Рамото което определя ъгъла на заточване

Фиксирането на неговата височина

Държача на заточващото рамо е от поликарбонат и е без всякакъв луфт и позволява много плавно движение без каквото и да било усилие.

Заточващото рамо има два регулируеми ограничителя с които се задава подходящият му ход  и всеки от тях е снабден с гумен пръстен, който обира вибрациите при крайно положение.

Следващата част е механизма който се грижи за точното завъртане и фиксиране на 180 градуса.Наличието на какъвто и да било луфт е елиминирано чрез използването на два иглени лагера за оста.

Чрез затягане на черната ръкохватка се регулира степента на усилие на завъртането на държачите.

Така изглежда механизма за фиксиране на точната позиция.

Челюстите за закрепяне са изработени от алуминий и изглеждат така.

Максимално разстояние м/у тях.

Минимално

Държача за заточващите елементи също заслужава внимание.При него има две особености интегриран детайл за цифров ъгломер и подвижен ограничител който му позволява да се закрепят различни по големина заточващи елементи.

Аз експериментирах със стандартните китайски плочки камъни и диамант.

Стандартно камъче Tirolit

Както и стандартна плочка на DMT

За сега толкова, утре ще публикувам снимки и впечатления от заточването на кухненски нож, стандартен популярен фикс и разбира се фолдър.

Мерси за вниманието!

Днес хората знаят цената на всичко, но не и стойността на каквото и да било."
       Оскар Уайлд.

Неактивен Mamas

• It`s Not Just A Knife...It`s a BENCHMADE
  • Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Потребителско име: Exodus
  • Публикации: 982
  • диагностициран
  • Скайп: veselradulski
« Отговор #1 -: 07 Септември, 2019, 21:04:15 »
Честито! Радвам се, че имаше търпение да я дочакаш! Че, нали знаеш онзи лаф за мерака?
Чакам и заточени ножове да видя и тест на манилско въже после- задължително!
И БЕЗ НАС ЩЕ СЪМНЕ...
 Една от най-отвратителните привички на дребните души е, че подозират своите низости и у другите.

Активен smurten

• Член на сдружението
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 30
  • диагностициран
« Отговор #2 -: 07 Септември, 2019, 23:31:07 »
И от тест на луканка има смисъл...
Евтиното е гаранция за ниско качество, но скъпото не е гаранция за високо.

Неактивен ViktorKitov

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 551
  • Минерален ентусиаст
« Отговор #3 -: 07 Септември, 2019, 23:36:48 »
Бих препоръчал да се сложат повече "ръчни" винтове. Особено за дължината на камъка и и ограничаването на хода се използват много честно. 

Неактивен ovit

• Член на сдружението
  • Баш майсторите
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #4 -: 08 Септември, 2019, 16:08:54 »
И така малко снимки от обещаната втора час.За лабораторно упражнение използвах един Викторинокс класически кухненски нож.Резултатите бяха обнадеждаващи за първи опит.

И така първо закрепяването...

Веднага проверка да ли режещият ръб е симетричен.

Малко маркер за по добра видимост и ...

Така исзглежда скоса с косъм по цялата дължина.

А ъгомера показва.

И другата стана

Фолдърът може да се закрепи само така.

Ето го и скоса

За съжалени по мое мнение е необходимо в окомплектовката да има държач и за по къси остриета.

Получава се очакваното заточване и след малко стропинг на паста се достига до перфекното.

Оскар Уайлд.

Неактивен ViktorKitov

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Минерален ентусиаст
« Отговор #5 -: 08 Септември, 2019, 17:27:04 »
Принципно може да прехвърлиш двете щипки от една страна, за да са близко. Не е най-добрият вариант, но става за повечето сгъвайки.

Неактивен peachlover

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 761
  • диагностициран
« Отговор #6 -: 09 Септември, 2019, 09:55:15 »
А има ли търговска тема за точилката, срещу колко може да я придобия? Как?

Неактивен ovit

• Член на сдружението
  • Баш майсторите
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #7 -: 09 Септември, 2019, 10:24:25 »
Търговска тема няма, но мися,че мога да ти помогна и те моля да минем на Л.С.
       Оскар Уайлд.

Неактивен volf48

• Новобранец
  • *
  • Публикации: 9
  • диагностициран
« Отговор #8 -: 10 Септември, 2019, 22:17:41 »
Привет! Благодаря на Иво за представянето на точилото. Понеже някои проявяват интерес ще напиша две-три думи. Мисля да изработвам още такива точилки, които са, естествено копие на руски заточващи системи. За момента направих около 15 броя, от които 10 заминаха навън, а пет за за колеги от България. Аз самия не съм специалист в заточването и очаквам да ми бъдат посочени силните и слаби страни, за да е на добро ниво изделието. Ще има и корекции, съобразени с препоръките на хората, които го ползват и дадат мнение. Цената ще е 260 лв. Но това ще е след коригирането и промяната, така че точилото да си работи нормално и  без забележки. Нещата ще се развият от началото на 2020 , да сме живи и здрави дотогава.

Неактивен ViktorKitov

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Минерален ентусиаст
« Отговор #9 -: 10 Септември, 2019, 22:46:29 »
Привет! Благодаря на Иво за представянето на точилото. Понеже някои проявяват интерес ще напиша две-три думи. Мисля да изработвам още такива точилки, които са, естествено копие на руски заточващи системи. За момента направих около 15 броя, от които 10 заминаха навън, а пет за за колеги от България. Аз самия не съм специалист в заточването и очаквам да ми бъдат посочени силните и слаби страни, за да е на добро ниво изделието. Ще има и корекции, съобразени с препоръките на хората, които го ползват и дадат мнение. Цената ще е 260 лв. Но това ще е след коригирането и промяната, така че точилото да си работи нормално и  без забележки. Нещата ще се развият от началото на 2020 , да сме живи и здрави дотогава.

Здравей, бих те поканил да разгледаш TSProf-а, ако имаш път към София... и интерес разбира се.

Мога да теоризирам кои неща според мен са най-сполучливи от различните модели (Efim, TSProf, Hapstone, Jende, Kazak), но имам пряк опит само с Профила.

Ще се радвам да има и качествено Българско производство в този сегмет.

Неактивен Sound Blaster

• Прохождащ
  • **
  • Публикации: 34
  • диагностициран
« Отговор #10 -: 11 Септември, 2019, 02:41:03 »
Привет! Първо - поздравления за инициативата! Би било чудесно да има българска точилка с подобна конструкция :)

След като питаш за препоръки, да дам и моите... Съгласен съм с колегата Виктор за ръчните винтове - както за дължината на камъка и ограничаването на хода, така и на гърба на челюстите. Бих препоръчал още:

- гумените шайби на ограничителите на хода да бъдат заменени с пружини, нанизани на рамото и дълги по 1.5-2 см. Това би направило удара при достигане на ограничителя много по-мек.

- замяна на месинговия пръстен с трапецовидните или триъгълни вдлъбнатини, който фиксира двете позиции, със стоманен такъв с полукръгли вдлъбнатини. Това ще намали износването и ще направи завъртането по-плавно.

- вертикалната рейка с този вид фиксиране изглежда удобна за бърза промяна на височината, респ. на ъгъла на заточване, но плавното регулиране до десета от градуса (колкото е точността на електронните ъгломери) би било доста трудно. Препоръчвам замяна на рейката с тръба с вътрешна резба, в която да се навива и развива пръчка, както е при "Профиль". Като допълнително предимство това би увеличило и обхвата от ъгли на заточване, покривани от инструмента.

- чудесно е, че челюстите са от фрезован алуминий. Но би било хубаво затягащият им винт от другата страна да се навива в стоманена гайка, а не в алуминия, както е при тези на "Казак". Това би намалило вероятността резбата да бъде повредена при силно затягане, а дори и да се случи, ще се наложи само смяна на гайката и винта, а не на целите челюсти, които са доста по-скъпи.

- от снимките не се вижда има ли нещо, предотвратяващо въртенето на челюстите около надлъжната им ос, когато не са фиксирани. Ако няма, бих препоръчал надлъжен жлеб по планката, за която се захващат, както е при "Профиль". Би било чудесно, ако жлебът бъде със същата форма и размер, така че челюстите да бъдат взаимозаменяеми.

- не става ясно какъв е минималният ъгъл, на който може да се точи острие, широко около 1.5 см, например това на нож за филетиране. Предполагам, че е около 12-15°. Бих препоръчал предлагане като опция на втори комплект челюсти, изработени от легиран титан Ti6Al4V, които могат да осигурят нужната здравина на захвата при по-малка дебелина и по-плоска форма.

- относно държачите на камъка - добре ще е да са скосени навътре под ъгъл 45°, така че да са съвместими с камъните с подложки за всички апексоидни точилки. Такава форма не пречи на поставянето и на обикновени правоъгълни камъни.

- закрепването за ръба на маса е добър вариант, но още по-добре би било като опция да се предлага и масивна плоска основа, на която да бъде поставена точилката.

- добре е също да се помисли за кука, разположена зад направляващата втулка, на която да се закача рамото във вдигнато положение, както е в "Казак". Алтернативният вариант - предна ограничителна втулка с Г-образно продължение отгоре, която да се закача под направляващата втулка - също е добър вариант, но е много по-трудна за изработка.

Мисля си, че с тези промени, дори да се увеличи двойно, цената на точилката пак ще бъде около три пъти по-ниска от тази на "Профиль" със същите възможности, така че ще продължи да се продава добре.
« Последна редакция: 11 Септември, 2019, 02:59:44 от Sound Blaster »

Неактивен ovit

• Член на сдружението
  • Баш майсторите
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
« Отговор #11 -: 11 Септември, 2019, 07:36:03 »
Простотата на едно изделие води до неговото съвършенство.Разбирам, че колегата с препоръките не е обърнал внимание на уточнението, че е имало и предишен вариант и той беше доста по сложен и със видими прилики с профил.Идеята беше да се създаде работещ и олекотен вариант лесен за използване и достъпен за повече хора.

Не смея да коментирам предложенията за допълнителни промени защото по мое мнение са преразказ по картинка, като се почне от пружините за омекотяване на удара и стигне до нагласянето на десети от ъгъла при заточване, а практиката показва, че всичко това не е необходимо освен за добър търговски вид.
       Оскар Уайлд.

Неактивен ViktorKitov

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Минерален ентусиаст
« Отговор #12 -: 11 Септември, 2019, 10:53:50 »
Не смея да коментирам предложенията за допълнителни промени защото по мое мнение са преразказ по картинка, като се почне от пружините за омекотяване на удара и стигне до нагласянето на десети от ъгъла при заточване, а практиката показва, че всичко това не е необходимо освен за добър търговски вид.

Не съм съгласен :) Реално това са малки удобства, но все пак цялата идея на въртящият механизъм е да улесни потребителят.

Щом се гони максимално ниска цена, фината настройка на ъгълът може да се пропусне.

Неактивен evgo

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 489
« Отговор #13 -: 23 Септември, 2019, 21:39:37 »
Точилото е изработено много професионално и volf48 заслужава само адмирации. Получих го временно за тест и ще се радвам, ако не трябва да го връщам. Не мога да не спомена и Мамаса :nabira: Повечето от предложенията на Sound Blaster са породени от факта, че няма реален допир на живо, но са градивни като цяло. Радвам се, че е отделил време и разсъждения и ще се постарая да коментирам препоръките изхождайки от реална работа с точилото.
 - пружинки за омекотяване всеки може да си добави сам, ако реши. Конструкцията позволява лесно и бързо. Ограничителите, реално работят. Аз ползвам само долния за безопасност.
 - завъртането е достатъчно плавно и най важното без луфтове и със запазване на градусите. Има възможност за регулиране на силата посредством пружината.
 - вертикалната рейка е просто и ефективно изпълнение, като фиксация и регулиране. Може да се направи подобрение с цел удължаване, както го е предложил колегата. Приспособление, което не влиза в комплекта, поне за сега, позволява запазването на ъгъла на заточка, независимо от дебелината на абразива, като става лесно и бързо без ъгломер.
Нагледно с едно смотано клипче.

- челюстите имат изненадващ, поне за мен захват. Въртенето им е предодвратено чрез канал на рейката. Контрагайка не е необходима, защото затягането с малко усилие е повече от достатъчно и острието се фиксира сигурно. Направих експерименти с различни скосове и повярвайте, подложки не са необходими. Единствения проблем идва от дебелината на острието. Челюстите захапват, както сатър 6мм., така и Викторинокс, но при Викса болтовете идват дълги и опират в абразива,т.е. купете си по-къси болтчета за много тънко и тясно острие. При ширина 0,5см. проблема отпада.

- минимален ъгъл на острие широко 0,5см е 16,3 градуса.

- не препоръчвам никаква промяна на държачите. При поставяне гърба на камъка прилепва към планката и осигурява хоризонталата, така че, жлебове са излишни.

- закрепването остава личен избор на всеки собственик. Аз имам мой вариант, който позволява въртене независимо от дължината на острието и височината на вертикалната рейка. На друг, може поставянето под ъгъл на основа да му върши работа. В този вариант на точилото всеки си решава сам.
 - закачането на рамото с кука за мен е неудобно. Не го критикувам, но мисля, че е напълно излишно, след като поработиш с точилото и си изградиш малко навици.
Необходими са 4 шестограна.

В общи линии това е накратко, но най-голямото предимство е, че можеш да точиш два фолдъра едновременно с прекрасен краен резултат.

« Последна редакция: 23 Септември, 2019, 21:51:54 от evgo »

Неактивен DDP

• Прохождащ
  • **
  • Публикации: 68
  • диагностициран
« Отговор #14 -: 31 Октомври, 2019, 17:37:16 »
Бих препоръчал да се сложат повече "ръчни" винтове. Особено за дължината на камъка и и ограничаването на хода се използват много честно.
Сега са достъпни - не е като едно време... можеш да си ги смениш с крилчати болтове, с бакелитена глава, с какви ли не.  Закалени, меки, неръждаеми, видове стягане - пазара е зарит. Не е като едно време - хексагон и права.

Неактивен Mamas

• It`s Not Just A Knife...It`s a BENCHMADE
  • Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Потребителско име: Exodus
  • Публикации: 982
  • диагностициран
  • Скайп: veselradulski
« Отговор #15 -: 16 Януари, 2020, 15:25:05 »
Позволявам си да преместя тук пост на Коцето, защото малко е объркал темите с точилките.
"Привет! Получих запитвания и затова публикувам тук. От направените около 40 броя точила, повечето заминаха при "ножопроизводители". Те нямат специални претенции и точилото им харесва. Друга част се оказа при хора, които не правят, но имат ножове и си ги поддържат. Техните претенции са доста по-високи. Около 10 броя отидоха и зад граница, като там също се хареса изделието. За жалост в момента нямам възможност да правя нови. Имам приготвени елементи за около 100 броя, но не знам, кога ще мога на ги направя. Може би по-нататък, живот и здраве. Когато съм готов ще пиша пак тук."
Нека, колегата, в чиято тема е писал Volf48 го извини! Просто в момента е "на друга гара" и мисълта му е ангажирана с външна и вътрешна мазилка и изолации :D
И БЕЗ НАС ЩЕ СЪМНЕ...
 Една от най-отвратителните привички на дребните души е, че подозират своите низости и у другите.

Неактивен falcon88

• Старо куче
  • Публикации: 63
  • диагностициран
« Отговор #16 -: 16 Януари, 2020, 16:16:45 »

повечето заминаха при "ножопроизводители". Те нямат специални претенции и точилото им харесва. Друга част се оказа при хора, които не правят, но имат ножове и си ги поддържат. Техните претенции са доста по-високи.

Това е доста интересно и като се позамисли човек може би логично  ;D

Неактивен DDP

• Прохождащ
  • **
  • Публикации: 68
  • диагностициран
« Отговор #17 -: 16 Януари, 2020, 17:14:15 »
Точилката е добра и си заслужава цената.

Неактивен МИНЧО

• Старо куче
  • Публикации: 458
  • диагностициран
« Отговор #18 -: 17 Януари, 2020, 08:09:50 »
Сигурно някъде е написано, но не видях иннформация на първа страница.
Пълно описание и възможности, обурудване и цена.
Дайте линк, ако е възможно.
Радостта от ниската цена трае много по-кратко, от разочарованието от ниското качество!

ArmsBG OlightBG Batteryservice