Автор Тема: Hinderer XM-18 3.5” Skinny Sheepsfoot 6th generation  (Прочетена 797 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Добри

• Старо куче
  • Публикации: 1168
  • често подпийнал
Hinderer XM-18 3.5” Skinny Sheepsfoot 6th generation
« -: 31 Декември, 2019, 14:20:44 »
Здравейте,

Днес в последния ден на 2019 ще ви представя един прекрасен нож от Рик Хиндерер. Ще започна с малко сухи характеристики пейстнати от нета:

Тегло: 135 гр.   
Острие общо: 8.9 cм 
Режещ ръб: 8 см
Стомана: CPM 20-CV
Дължина затворен: 12 см   
Дебелина клин: 3.5 мм   
Обща дължина:20.6 см

Дълго време го мислих, голямата дилема беше това или Крис Рийв Инкоси, в крайна сметка предпочетох Инкоси, с уговорката да разуча Хиндерер повече.

Освен за новото 6-то поколение ХМ-18, също не знаех и за Skinny вариантите, което се оказа точно което търся. Разликата м-у нормалното ХМ-18 и Скини варианта в 3.5-инча размера е както се предполага от името - дебелината. Скини-то е по-тънко във всяко отношение от чирени до клин и скос, това за мен го превръща в по-подходящ вариант за ЕДЦ и повече се доближава до Инкоси като габарити и възможности. Поради тази причина ще има доста сравнения в Инкоси-то, другата е че са в същия ценови клас изработка (уж). За мойта бройка конкретно не мога да кажа че е перфектен. Острието е много леко в дясно, няма кривина, абсолютно паралелно е с линера което ме кара да си мисля, че е нормално, но все пак съм длъжен да го спомена. Детента в началото ту захапваше силно ту нормално, с времето се разработи и изчезна. Предвид че ги настройват уж на ръка, ми се струва доста невероятно че това е пропуснато. Как да е, това мина и замина, но има леко разминаване на скосовете при фолс едж-а. При Бенч или ЗТ ми е все тая, даже при Бенч го очаквам но при нож в този бюджет не оставя добро впечатление.

Като опаковка не е нищо особено, типичната евтина картонена кутия пълна със (тактикъл) зрънчо. Ножката идва в “спейсбег” заедно с комплект с адаптерите за бронзовите и тефлоновите шайби, фабрично е на лагери.

Като става дума за шайбите, това е “новото” при шестото поколение, възможността да се ползват според предпочитанията. Това ме накара отново да ги загледам, понеже не съм много фен на тефлоновите шайби. Съгласен съм, че за предполагаемите условия в които ще се използва ножа, те са може би най-доброто решение. Но аз съм паркетен ножар и рядко ми се налага да подлагам фолдър на натоварвания или условията за които е предвиден, за това си ползвам лагерите.

Като дръжка е много удобен, във всеки хват. В началото имах притеснение, че флипера ще ме боцка в кокълчето при повечко напън. А в този хват ножа е много удобен.

Заключва на около 45% и няма мърдане. Отключва се лесно и без “залепване”.

При по тежко натоварване пръста ми се отдалечава на милиметри от ножа и притесненията ми се оказаха напразни. Като става дума за флипера, той определено не ми е от любимите. Има агресивна накатка чиито последен зъб е където човек инстинктивно би си позиционирал показалеца. Аз заобиколих този проблем като наклоних пръста малко надолу, в посока осевия винт. Така ми стана и по лесно преодолим детента, който в началото беше малко силен. За жалост силния детент, прави отварянето с палец невъзможно без порязване - поне за мен. За мен това не е проблем тъй като предпочитам флипер, но хората които не са като мен, да имат в предвид че пина тук служи само като стоп-пин.

Освен фолс-а оплаквания от острието нямам. Скосовете са плоски и е сведен доста тънко. На пипане е по тънко от Парамилитари и Инкоси зад РР. Но Инкоси-то тъй като е с вдлъбнат скос все пак реже леко, а и с времето по-дълго ще запази тази геометрия на РР. Въпреки това Скинито се справя страхотно, от сухи конски пастърми нарязани тънко като вестник до “подкъсяване” на дървена дръжка от метла, няма какво да му се опъне. Един от най-приятните ножове за ползване които съм имал.

Всичко останало е изпипано много добре. Всички винтове се произвеждат от Хиндерер, и са много добре направени, нямат никакви луфтове и седят стегнати без локтайт. Освен острието, осевия винт, вложката на заключването и винта и, всичко друго е титан. Въпреки това риск от превъртане при употреба на правилен инструмент не мисля че има. Главите са милиметър и малко дълбоки, и инструмента ляга без никакъв луфт, даже в началото си мислех, че трябва да търся нов инструмент. Болтовете по тялото се разглабят с шестограм, клипса и плочката “заместител” са с кръстата глава, а осевия винт с права отверка от едната страна и “спанер” от другата. Не знам на български как се нарича “спанер” но знам че има такива битове в доста комплекти, аз имам един стар комплект торкс който купих от магазин за левче и в него имаше такова. Това е и нещо което не ми допада много, трябват ти 4 инструмента за да разглобиш ножа напълно. Като цяло разглабянето е доста лесно, за остта трябва лека контра, първото разглабяне даже само с палец придържах, фиксатори нямаше, аз обаче сложих и на второто разглабяне ми трябваше помощ от “спанер”. Хиндерерите с този тип острие (sheepsfoot) има една особеност. Острието към петата е малко по-високо от останалите, и за да не се удря в болтовете на дръжката, радиуса на спейсъра е изтънен. От там, вместо да е един женски и един мъжки болт, са два мъжки които се завиват в спейсъра. Така е и при стандартното ХМ-18 и дебелото(Fatty) със sheepsfoot остриета. Това от една страна прави персонализацията малко по-трудна.но не и невъзможна. Обаче прави поддръжката много по-проста, с нормален ХМ-18, трябва да се махне клипса или болтовете да се държат с ръка иначе изпадат…Друго което ми направи впечатление е че нямаше и помен от смазка, а острието се изстрелва като автоматик. Аз сложих малко на пътеката на детента колкото да има и го оставих така. Може би първият ми фолдър който не е имал нужда от смазка.

Като цяло съм много доволен, и едва ли ще ми е последния Хиндерер. Ще се оглеждам за нещо по-завъртяно като конфигурация. Като заключение малко снимки с други мои фаворити от колекцията.

Неактивен bluereidon

• Sparrow
  • Напреднал
  • Публикации: 333
  • The Mad Dentist
« Отговор #1 -: 31 Декември, 2019, 14:45:27 »
Браво чаках това ревю!
Пробва ли с различните шайби спрямо лагерите при флипиране има ли осезаема разлика?
При Хиндерерите по това дето чета има доста голяма разлика между различните бройки - силата на детента,центрирането,явно и грайнда на острието се различава,както ти си видял.Едни флипват по-добре от други...Това попринцип не говори много добре за контрола на качеството за такъв ценови клас нож.
Въпреки тези неща съвсем скоро се надявам и аз да успея да си взема Хиндерер нож. :nabira:

Неактивен GIBI

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Потребителско име: Гиби
  • Публикации: 416
« Отговор #2 -: 31 Декември, 2019, 15:32:45 »
Честито! Прекрасен нож.Имам Hinderer,и определено си е голяма мания поне за мен.Имах и версия 3.5 Harpoon Spanto,която продадох но и тя беше страхотна.Много ми допада формата на острието и мисля че ще е доста ползвателна.Специално за центрирането можеш да си го оправиш и сам. :nabira:

Неактивен Добри

• Старо куче
  • често подпийнал
« Отговор #3 -: 31 Декември, 2019, 17:15:18 »
Браво чаках това ревю!
Пробва ли с различните шайби спрямо лагерите при флипиране има ли осезаема разлика?
При Хиндерерите по това дето чета има доста голяма разлика между различните бройки - силата на детента,центрирането,явно и грайнда на острието се различава,както ти си видял.Едни флипват по-добре от други...Това попринцип не говори много добре за контрола на качеството за такъв ценови клас нож.
Въпреки тези неща съвсем скоро се надявам и аз да успея да си взема Хиндерер нож. :nabira:

И аз забелязах че не е извън нормата, но не ми пука особено. Като инструмент ножа се справя блестящо с всяка една задача за която е предназначен. Не съм пробвал другите шайби, разглобих го само само за да почистя фабричната смазка и евентуално боклуците след разработване цяла нощ. Не само нямаше смазка а ножа от вътре беше стерилен, капнах микроскопично количество син локтайт и го върнах как си беше. тогава и забелязах центрирането, но острието изглежда абсолютно успоредно на чирена така че не ме притеснява.

Активен StillOpossum

• Баш майсторите
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 602
    • Ситалк - исторически реконструкции
« Отговор #4 -: 31 Декември, 2019, 18:46:32 »
Ножа има ли стоп пин или се използва този за отварянето, ако няма подбива ли се дръжката от блъскането в нея на пина за отварянето?

Неактивен Добри

• Старо куче
  • често подпийнал
« Отговор #5 -: 31 Декември, 2019, 19:02:18 »
Ножа има ли стоп пин или се използва този за отварянето, ако няма подбива ли се дръжката от блъскането в нея на пина за отварянето?

XM моделите ползват пина в острието за стоп пин. Чирена има фрезован радиус така че контактната площ между пина и титан е максимална. За сега няма следи от подбиване или износване, а е флипиран стотици ако не и хиляди пъти до момента. Ножа го имам месец и нещо вече и постоянно ми е в ръцете, дали за играчка или нещо да срежа.

Както споменах в ревюто, моя е много трудно/невъзможно да се отвори с пина, детента е като на ЗТ. Предполагам non-flipper моделите ще са с по-лек детент. Но като чета/гледам ревюта на колеги варира. Конкретно Ким Джонсън който сглаби моя съм забелязал че предпочита по силен детент

Активен Marcinkov

• Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 3801
« Отговор #6 -: 01 Януари, 2020, 11:50:30 »
Едно от най-качествените ревюта последно време, ножът е радващ и сравнително лек, добър за ЕДЦ!

Неактивен KirilPetkov

• Старо куче
  • Потребителско име: kirilpetkov
  • Публикации: 1557
  • диагностициран
« Отговор #7 -: 04 Януари, 2020, 18:48:43 »
Много як нож :nabira:. И ревюто е супер  *palec*
Пропусната тренировка не се наваксва,тя се губи.

Неактивен Добри

• Старо куче
  • често подпийнал
« Отговор #8 -: 11 Януари, 2020, 18:01:19 »
Днес ми пристигнаха малко дреболийки от Холандия. Смених клипса с такъв за дълбоко носене и монтирах синя плочица. Фабричната сива отиде под клипса. Също го мацнах много леко с Nano Oil 10W, малко по леко стана. Като го сглобих го стегнах една идея повечеко и се центрира, явно това си е искало. Преди ревюто го бях настройл така че и при най малкото разхлабване да получи луфт.

Неактивен KirilPetkov

• Старо куче
  • Потребителско име: kirilpetkov
  • Публикации: 1557
  • диагностициран
« Отговор #9 -: 11 Януари, 2020, 18:07:01 »
Супер е станал с дълбокия клипс и синята плочица  *palec*  :nabira:.
Пропусната тренировка не се наваксва,тя се губи.

ArmsBG OlightBG Batteryservice