Автор Тема: K SABATIER Knives  (Прочетена 11206 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Косача

• Член на сдружението
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1231
  • диагностициран
K SABATIER Knives
« -: 08 Януари, 2013, 23:38:55 »
Някой знае ли я тази фирма?Може би колегата Николов ще ни осветли по въпроса?Водят ги нещо като живи класици!

http://www.sabatier-k.com/
Paradise is where I am.

Неактивен heykel_nikolov

• www.heykelbg.com
  • Старо куче
  • Публикации: 1223
  • диагностициран
    • www.heykelbg.com
K SABATIER Knives
« Отговор #1 -: 14 Януари, 2013, 18:55:44 »
Ножовете Сабатие са с доста стара история!Попадна ми една руска книга,която бях купувал преди време и там има статия за тях с историята им!Основател на фирмата бил занаятчията Филип Сабатие,който правел предимно месарски ножове,който продавал по тържища и пазари!В последствие след голямото търсене на неговите изделия започнал да прави и ножове за готварска дейност.Фирмата която основал през далечната 1810 година нарекъл"Сабатие К".Ножовете sи правел естествено за врeмето си от въглеродна стомана!В последствие неговия син и наследник продължил традицията по правенето на ножове-Бон Сабатие.Неговите синове Габриел и Пиер основали фирмата"Братя Сабатие",но в последствие се разделили и започнали паралелно производство на ножове!Едните ножове продължили да се казват "Сабатие-К",а другите приели името"Сабатие-К Couronne".С течение на времето ножовете освен във Франция започнали да се продават и в съседните страни,а в последствие и в цяла Европа!В последните години освен от ковани остриета,ножовете се предлагат и от неръждаеми стомани.Някъде ми беше попаднала и информация,че е започнало и производство и в Китай,за по-голяма конкурентно способност на пазара на по-ниска цена!Разликите между френския готварски нож Сабатие и европейските готварски ножове(Предимно Германски) е във формата на гарда между дръжката и острието!По-тънкия и тесен гард е характерен за ножовете Сабатие.
Немски Шеф нож
Френски Сабатие шеф ножове

Неактивен nervak

• Напреднал
  • Публикации: 137
  • диагностициран
K SABATIER Knives
« Отговор #2 -: 14 Януари, 2013, 23:04:03 »
ето ги моите...работя отдавна с тях...двата в ляво на долната снимка са...не точно Сабатиери..а копие...
Иначе много удобни и едни от най-ползваните...

Неактивен magnus

• Старо куче
  • Публикации: 169
  • Скайп: vassil_st
K SABATIER Knives
« Отговор #3 -: 16 Януари, 2013, 09:36:06 »
Французите имат един, да го наречем мултифункционален шефски нож, подобен на големия показан от Наско на тази снимка. На пръв поглед нормален си шеф, с разликата че около 1/3 от върха е много тънка и еластична.
Имам един нашенско производство с такъв връх, не съм задълбавал да търся каква им е идеята точно, но съм сигурен че е правен по французойски модел:

... иначе според мен широкото разпространение на този тип шефски ножове е ясна, Френската кухня е една от основните, от там и техниките и боравенето с инструменти.
« Последна редакция: 16 Януари, 2013, 09:48:54 от magnus »

Неактивен heykel_nikolov

• www.heykelbg.com
  • Старо куче
  • диагностициран
    • www.heykelbg.com
K SABATIER Knives
« Отговор #4 -: 16 Януари, 2013, 10:25:24 »

http://www.mehr-als-werkzeug.de/product/719388/Elephant-Sabatier-Kochmesser.htm
Гледах едни Сабатие в немския сайт събрат на Брисата от стомана 1.4116 немска стомана и дръжка от маслина!Цените не са много корави,но ...все пак!Може и да са правени и по Китай??Знае ли човек?

Неактивен bully

• просто човек
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 1254
  • диагностициран
K SABATIER Knives
« Отговор #5 -: 16 Януари, 2013, 11:18:58 »
За 59 евра стомана 4116 и твърдост 55 еми марката  струва ми се, че дава доста по малко на потребителя от японския  нож на главния готвач с 175 мм острие с ламинат със среден слой от стомана VG-10  на 60 единици твърдост, който се продава за 55 евра пак в немски магазин ;) Ще ме прощавата франсетата ама леко издишат в съотношение цена-качество ;)
« Последна редакция: 16 Януари, 2013, 11:23:54 от bully »
Доброто без меч в ръката служи на злото.
Този, който правилно посочва  моите грешки е мой учител. Този, който правилно оценява моите  постъпки е мой  приятел. Този, който ме  ласкае е  мой враг. /Сун Цзъ/

Неактивен heykel_nikolov

• www.heykelbg.com
  • Старо куче
  • диагностициран
    • www.heykelbg.com
K SABATIER Knives
« Отговор #6 -: 16 Януари, 2013, 11:29:25 »
 :D :D Право думаш,право...... ;)

Неактивен nervak

• Напреднал
  • диагностициран
K SABATIER Knives
« Отговор #7 -: 16 Януари, 2013, 16:42:22 »
За 59 евра стомана 4116 и твърдост 55 еми марката  струва ми се, че дава доста по малко на потребителя от японския  нож на главния готвач с 175 мм острие с ламинат със среден слой от стомана VG-10  на 60 единици твърдост, който се продава за 55 евра пак в немски магазин ;) Ще ме прощавата франсетата ама леко издишат в съотношение цена-качество ;)
При цялото ми уважение няма как да се съглася...макар казаното за твърдоста,стоманите ,цената да е вярно.
Имам няколко японски  ножа на главния готвач...но Сабитиера е далеч по удобен за общите цели макар  и по мек-но това може и да е предимство при поддръжката.
Разликите в ползването идва от геометрията на острието...няма корем както при повечето японски на главния...техниката на рязане е различна при тях...особено ако се касае за зеленчуци и бързина...(то пък японците си имат отделен нож(ове) за тази цел)
Друг критерий ,разбира се не много относителен е познаването на тази марка сред средите  на хора занимаващи се професионално и не само с готварство,което  според мен не  е случайно...
Наистина вида им  е като някой  нож на леля Сиса от стола на училището :D но  ако трябва да си избера за 60Э япончуга или Сабатиер няма да се колебая...,като съобръженията ми идват от десетките  часове рязане на какво ли не)))

Неактивен bully

• просто човек
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
K SABATIER Knives
« Отговор #8 -: 16 Януари, 2013, 17:27:06 »
В 21 век да говорим за 55 единици  твърдост и то на стомана, произведена миналия век като 4116 и това да се изтъква като предимство, щото евентуално една минута по бързо се заточва от и без това изключително лесната за заточване VG-10 е меко казано крайно несъстоятелен аргумент поне за мен. ;)
Що се касае дали Sabatier e доста по удобен за ползване в сравнение със стотиците произвеждани към момента  японски кухненски ножове едва ли може да се прави категоричен извод само с притежаваните от теб ножове. ;)
Този, който правилно посочва  моите грешки е мой учител. Този, който правилно оценява моите  постъпки е мой  приятел. Този, който ме  ласкае е  мой враг. /Сун Цзъ/

Неактивен nervak

• Напреднал
  • диагностициран
K SABATIER Knives
« Отговор #9 -: 16 Януари, 2013, 23:37:09 »
Аха...така и предположих-от моите ножове извод не може да се направи...за разлика от твоите вероятно.

Неактивен bully

• просто човек
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
K SABATIER Knives
« Отговор #10 -: 17 Януари, 2013, 11:39:56 »
Имах предвид за разлика от многото произвеждани въобще в днешно време и ясно съм го  посочил  по горе, но явно не е направило впечатление на иначе внимателния ви взор, та се е наложило да прибегнете към ирония. :D    Та понеже дискусията се въртеше около геометрия да се върна по съществото на въпроса с аргументи. А именно точно такава специфична май само за марката и може да се каже уникална геометрия като на Kanetsugu Pro M 180 мм  / по изпъкнал конвекс от едната страна, който продължава до долу  ;) /  и която позволява на ножа да реже дори затъпен няма нито Sabatier, нито който и да е друг европейски нож поне от тези които съм виждал и държал в ръце. Да не говорим, че и като стомани доста се различават ;)

А що се касае до  липсата на т.нар. "коремче" почти всяка японска фирма има модел с класическата форма като на европейските като например този на Hiromoto Tenmi-Jyuraku Aogami Super Series  180 мм, така че при японците избор на стомани и видове форми достатъчно голям. ;)
« Последна редакция: 18 Януари, 2013, 09:30:54 от bully »

Неактивен Kukriblade

• Старо куче
  • Потребителско име: kukriblade
  • Публикации: 3187
  • Горянин
K SABATIER Knives
« Отговор #11 -: 17 Януари, 2013, 11:55:31 »
Да не говорим,че има ножове(пирге,трамонтина,дик...)по 20/30/40 лева,дето държат ряз доста повече от "55-те евро твърдост"на френския  ;)
Винаги има ,поне един луд,който се мисли за Наполеон!!!
...сини лумени... :)
http://www.youtube.com/user/triger78?feature=mhee

Неактивен nervak

• Напреднал
  • диагностициран
K SABATIER Knives
« Отговор #12 -: 17 Януари, 2013, 20:46:20 »
С извинения не мога да приема мнения по отношение ползване на готварски ножове от хора, които наричат мезеджии ножове по 3,5-4 до 5мм дебелина и 10-12см дължина...по скоро кълцалии .
Иначе респекта към умемия за заточване и знания стомани и т.н. е неоспорим за мен...Но функционалност на нож в готварството... :no:
« Последна редакция: 17 Януари, 2013, 20:51:54 от nervak »

Неактивен incubus

• Анти-Спам Защита
  • Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 575
  • освидетелстван
    • Experience Talk
  • Скайп: gpetrov_fos
K SABATIER Knives
« Отговор #13 -: 17 Януари, 2013, 21:05:42 »
С извинения не мога да приема мнения по отношение ползване на готварски ножове от хора, които наричат мезеджии ножове по 3,5-4 до 5мм дебелина и 10-12см дължина...по скоро кълцалии .
Иначе респекта към умемия за заточване и знания стомани и т.н. е неоспорим за мен...Но функционалност на нож в готварството... :no:

А чувал ли си за 70/30 скос? Тъй нареченият full flat grind? Не виждам какво пречи на един нож с 3-6мм дебелина на гърба да е злобен  *нинджа* мезеджия.

Иначе принципно си прав. Дебел нож трудно е резак, но не е задължително. Винаги си има изключения. Както и сам си споменал заточването е от голяма важност. Ако можеш да си наточиш ножа правилно, ще можеш и да го направиш мезеджия.
Нищо ново в отношенията между форумите ! Пичовете са си пичове във всеки форум,говн**вците също.

Неактивен nervak

• Напреднал
  • диагностициран
K SABATIER Knives
« Отговор #14 -: 17 Януари, 2013, 21:22:40 »
А чувал ли си за 70/30 скос? Тъй нареченият full flat grind? Не виждам какво пречи на един нож с 3-6мм дебелина на гърба да е злобен  *нинджа* мезеджия.

Иначе принципно си прав. Дебел нож трудно е резак, но не е задължително. Винаги си има изключения. Както и сам си споменал заточването е от голяма важност. Ако можеш да си наточиш ножа правилно, ще можеш и да го направиш мезеджия.
Говорим за приложения в кухнята...ама не тази в къщи.
Вземи тези скосове и дебелини и full flat grind-ве и нарежи една сьомга,след това глава лук и връзка магданоз,после 2-3 скалидки чесън.....за време обаче.
Резултата ще е гърчещи се пръсти по дъската...понеже нито хват за работа можеш да направиш с такъв нож ,нито да подвеждаш с другата ръка продукта като хората...
Начина на работа и приложението на работни кухнески ножове не е сила на нито един от форумите...просто интересите са ви по-други...но не е лошо все пак и да погледнете(поне да се опитате)и от друг ъгъл нещата...

Неактивен za6o

• Капитан
  • Старо куче
  • Публикации: 141
K SABATIER Knives
« Отговор #15 -: 18 Януари, 2013, 09:09:47 »
Така е, тук едва ли някой си реже мезете за време. Тука се цели или поне аз, перфектно отрязаното резенче, макар и да го режа 30 сек.   :)

Неактивен bully

• просто човек
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
K SABATIER Knives
« Отговор #16 -: 18 Януари, 2013, 09:30:06 »
Обръщам внимание на колегата, че японските ножове в голямата си част / изключвам т.нар. Deba, които са по 6-8 мм /и особенно т.нар. Petty и Guyto са с дебелина в диапазона 1.6, 1.8 и 2.1 мм, така че  са повече от функционални при рязането  ;) Иначе това със скилидките чесън, магданоза и кромида без да съм пробвал сьомга  идеално се получава и с Opinel №10 и то не много бавно даже и от аматьор в кухнята като мен ;D
Това мисля, че е по красноречиво от всякакви обяснения

Въпросната геометрия за която говорих по горе в действие
« Последна редакция: 18 Януари, 2013, 09:56:51 от bully »

Неактивен Vik

• Редовен
  • Публикации: 21
  • диагностициран
K SABATIER Knives
« Отговор #17 -: 18 Януари, 2013, 09:41:08 »
Наскоро се загледах по клипове в тубата с японски готварски ножове. Само, че пуснати от японци, в япония и за други японци на техния си език. Оригиналния готварски нож направен от техен майстор (не компания от град Секи) е изненадваща: поне 4-5 мм. при гърба. Това съчетано с острие поне три пръста широко прави крайния скос изключително фин.

Неактивен magnus

• Старо куче
  • Публикации: 169
  • Скайп: vassil_st
K SABATIER Knives
« Отговор #18 -: 18 Януари, 2013, 09:48:35 »
Нервака говори за разликата в домашното готвене и в кухнята на Х-звезден ресторант май, където освен вкусовите качества, времето, грамажа и външния вид са не по-малко важни. Има голяма разлика да си угаждаш вкъщи и да се въртиш между профи конвектомати... както има разлика и в различните национални кухни, от там и използваните инструменти в зависимост от техниката.

EDIT:
Иначе да, отричането на една или друга техника, или инструмент е меко казано несериозно.
« Последна редакция: 18 Януари, 2013, 10:03:56 от magnus »

Неактивен nervak

• Напреднал
  • диагностициран
K SABATIER Knives
« Отговор #19 -: 18 Януари, 2013, 15:53:49 »
Да това имам предвид...макар и не Х звездни...
За горните  клипове-...показваме завидните качества на нож,така като и на някоя сгъвайка
В  клипа рязането е далеч от професионалното,подобни техники са повече от опасни-стърчат поддържащи палци ,изправени водещи пръсти))) :D
А втория клип пък какво показва?По този начин ако се режат доматите ,ресторанти няма да има...
Иначе добри ножове...спор няма

Неактивен bully

• просто човек
  • Общо събрание
  • Старо куче
  • *
  • диагностициран
K SABATIER Knives
« Отговор #20 -: 18 Януари, 2013, 16:48:36 »
Това с доматите показва на първо място как е скосен и заточен ножа, а не че така се режат в ресторант.    И каква е тезата че профитата по ресторантите не работят с японски ножове ли ? :D Хайде да спрем да остроумничим безмислено ;)
« Последна редакция: 18 Януари, 2013, 16:52:13 от bully »

Неактивен nervak

• Напреднал
  • диагностициран
K SABATIER Knives
« Отговор #21 -: 18 Януари, 2013, 21:51:49 »
Разбира се ,разбира се...ваш е последния смислен отговор.
П.С...естествено ,че втория клип не показва как се режат домати в ресторант...
А ,пък вие явно и идея нямате как се държи готварски нож...ихх пак нещо безсмислено.

Неактивен riboulovec

• Младо куче
  • Старо куче
  • Публикации: 1586
K SABATIER Knives
« Отговор #22 -: 18 Януари, 2013, 23:18:47 »
Колега  nervak защо реагираш толкова остро?Според мен никой не може да определи кой е най добрия нож в която и да е област.И никой не го твърди.....
Копирано от Бринел:— При теб конкуренцията беше жестока — отвърна Ричър. — Докато десет години по-късно бяха останали само разни лекета.

Неактивен incubus

• Анти-Спам Защита
  • Дарител
  • Старо куче
  • *
  • Публикации: 575
  • освидетелстван
    • Experience Talk
  • Скайп: gpetrov_fos
K SABATIER Knives
« Отговор #23 -: 20 Януари, 2013, 11:59:59 »
 Просто човека си гледа от своята камбанария, както и ние от нашите.
Няма лошо. Той явно знае и разбира от ресторантски методи и техники.
По този повод бих го призовал да направи една тема с материали, клипове и
Обяснения - кое как и защо. На мен лично ще ми е много интересно да се ограмотя
повече на тази тема, защото уж това ми е специалността.
Нищо ново в отношенията между форумите ! Пичовете са си пичове във всеки форум,говн**вците също.

Неактивен МИНЧО

• Старо куче
  • Публикации: 441
  • диагностициран
K SABATIER Knives
« Отговор #24 -: 20 Януари, 2013, 13:52:00 »
И на мен ми е интересно. Също ми е интересно, да опише видовете и марките ножове с които е работил и съответно впечатленията му за тях. Но спокойничко, за да мога и аз да го асимилирам.
Радостта от ниската цена трае много по-кратко, от разочарованието от ниското качество!

ArmsBG OlightBG Batteryservice